Německá ekonomika se v zimě nacházela v recesi (Komentář)
Zpřesněný odhad německého HDP za Q1 23 potvrdil, že se německá ekonomika v letošním prvním čtvrtletí nacházela již v recesi, když mezičtvrtletně klesla o 0,3 % (první odhad: 0,0 %) poté, co v loňském závěrečném čtvrtletí klesla o 0,5 % q/q. Zveřejněná struktura odhalila, že za poklesem byla primárně konečná spotřeba jak domácností, tak vlády, která klesla o 1,2 % q/q, resp. o 4,9 %. Naopak slabšímu výsledku zabránily kapitálové investice (+3,0 % q/q), a to i přes otřesy v bankovním sektoru a zvýšenou nejistotu v březnu. Zároveň je zřejmý stále poměrně silný čistý vývoz, který přispěl 0,7 pb. Ani to však nestačilo k vytáhnutí tamní ekonomiky z recese na přelomu roku.
Pokročilý odhad výkonu ekonomiky v Q1 23 byl zveřejněn i v USA, kde naopak došlo k revizi směrem nahoru. V anualizovaném mezičtvrtletním vyjádření americká ekonomika v Q1 23 vzrostla o 1,3 %, namísto prvně odhadovaných 1,1 %. Pozitivně k tomu přispěla silná spotřeba domácností. Naopak směrem dolu působila zejména změna stavu zásob. Zisky amerických podniků meziročně klesly o 2,8 % v Q123, když došlo ke stlačení marží nefinančních podniků (14,6 % vs 15,5 % ve Q422) i v souvislosti s rostoucími mzdovými náklady. Revizí směrem nahoru doznaly i deflátory HDP, které dokazují přetrvávající inflační tlaky v tamní ekonomice. Spolu s překvapivě nižším počtem nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (229 tis. vs konsensus 245 tis.) tyto údaje výrazně podpořily sázky na další utahování měnové politiky Fedu. Po červnovém zasedání, kde je široce očekáváno dočasné pozastavení zvyšování sazeb v zájmu zhodnocení situace centrálními bankéři, finanční trh již zahrnuje ve svých cenách 25bodové zvýšení klíčové úrokové sazby v červenci. Navíc naděje na snižování sazeb v letošním roce jsou, alespoň dle budoucích kontraktů, již téměř pryč, což je v souladu s naším očekáváním.
Mix výše zmíněných revizí a dat dnes podpořil americký dolar, který vůči euru posílil o 0,2 %. K tomu zřejmě ještě přispěly pozitivní zprávy z jednacího stolu ohledně dluhového stropu v USA, které byly vzpruhou pro náladu na trzích, zejména pak pro riziková aktiva. Výrazněji vůči euru dnes posílila jako samotná ve středoevropském regionu i česká koruna, která si v závěru dne odnáší zisk ve výši 0,2 %. Maďarský forint dnes naopak nepatrně oslabil (o 0,1 %), zatímco polský zlotý po obchodování v úzkém pásmu končí poblíž otevírací úrovně.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?