Ekonomové v Praze: reforma rozpočtové politiky EU může projít, ale nebude účinná
V dubnu představila Evropská komise revidovanou verzi reformy fiskální politiky Evropské unie, která reaguje na současný a dlouhodobě neudržitelný vývoj veřejných financí s obrovskými rozpočtovými schodky. Na mezinárodní konferenci Reforma fiskálních pravidel v Evropě: Je návrat ke zdravým veřejným financím možný a pravděpodobný?, která se konala ve středu 17. května 2023 na Anglo-americké vysoké škole v Praze (AAU), však od čtyř zúčastněných středoevropských ekonomů zazněla skepse, že se jak Evropské unii, včetně eurozóny, tak jednotlivým rychle se zadlužujícím ekonomikám, mezi které patří i Česká republika, podaří z prohlubujícího se zadlužení veřejných rozpočtů vymanit.
Podle Jana Schnellenbacha, který z pozice hlavního řečníka během konference na AAU blíže představil současné návrhy Evropské komise, které mají přivést státy Evropské unie k větší rozpočtové disciplíně, je příčinou skepse přílišná benevolence ze strany samotné Evropské komise umožňující členským státům Evropské unie porušování rozpočtových pravidel.
„Návrh je pro mě zklamáním. Podle mého názoru je velmi nepravděpodobné, že Evropská komise bude striktně vynucovat rozpočtová pravidla Evropské unie. I nadále tak bude existovat řada výjimek, jak umožnit státům porušovat rozpočtová pravidla, aniž by byly automaticky sankcionovány,“ nechal se slyšet profesor ekonomie z Braniborské technické univerzity v Chotěbuzi a člen Eucken Institutu ve Freiburgu.
Schnellenbachův názor doplnila profesorka Varšavské ekonomické školy Agnieszka Slomka Golebiovska, která navíc celou situaci zasadila do souvislosti s nedávnou koronavirovou pandemii a stále probíhající válkou na Ukrajině.
„Jsme ve stavu mnohočetné krize. A právě tehdy roste riziko politizace vynucování rozpočtové politiky kvůli prostoru států pro vyjednávání výjimek,“ připomněla vliv událostí, které zapříčinily dynamický růst veřejných výdajů po celé Evropě, zatímco Olívia Lacenová, hlavní analytička brokerské společnosti Wonderinterest Trading, upozornila, že momentální ekonomický vývoj v Evropě nenahrává novým investicím.
„Rozpočtová nerovnováha, prudké nárůsty schodků, a tedy veřejného dluhu jsou jednou z největších nočních můr investorů,“ připustila Lacenová, která jako příklad zmínila Řecko. „V případě fiskální krize, kterou si Řecko před několika lety prošlo, jsme mohli vidět, že hodnota majetku investorů ve formě cenných papírů hluboce a dlouhodobě poklesla,“ podotkla.
Kromě současných návrhů reforem evropské fiskální politiky řečníci v rámci konference řešili také možné alternativní a účinné způsoby, jak podpořit udržitelnost veřejných financí v Evropě. Jeden způsob mimo jiné nastínil hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň, který je zároveň názoru, že revize pravidel v Evropské unie nakonec projde.
„Nová schopnost Evropské unie zadlužovat sama sebe může být novým zdrojem řešení dluhové krize jednotlivých států,“ usoudil Bartoň, podle kterého může právě dluh Evropské unie sloužit ke snížení dluhových problémů jednotlivých států. „Na úrovni Evropské unie má totiž dluh stále kam růst, na rozdíl od stále kritičtější situace v některých členských zemích. Klíčové bude, aby dluh Evropské unie nahrazoval dluhy státní, ale zároveň je nezvyšoval,“ dodal Bartoň.
AAU
Anglo-americká vysoká škola, z.ú., užívající v angličtině název Anglo-American University, byla založena v roce 1990. Nabízí studentům ve svých studijních oborech (hospodářská správa, právo, mezinárodní vztahy, humanitní studia, žurnalistika a další) výuku v souladu s americkými vzdělávacími standardy v malých, interaktivně vedených studijních skupinách.
AAU jako první evropská vzdělávací instituce získala v roce 2016 prestižní americkou akreditaci WSCUC, která akredituje takové renomované vysoké školy, jako je Stanford University, University of California, Berkeley, nebo Chapman University, s níž AAU poskytuje společný MBA program.
Více informací na: www.aauni.edu
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Reforma důchodů - reforma důchodového systému
- Výpočet čisté mzdy reforma 2024. Jak se vypadá čistá mzda před a po reformě?
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Sleva na poplatníka 2023 - 30.840. Kč. Slevu může uplatnit zaměstnanec i OSVČ. Sleva zůstává stejná jako v roce 2022.
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Akcie cz online, Burza Praha, RMS - kurzy.cz/akcie-cz
- Směnárny Praha - Kurzy měn ve směnárnách
- Money Invest CZ s.r.o. , Praha IČO 29242941 - Obchodní rejstřík firem
- MI Estate s.r.o. , Praha IČO 08294208 - Obchodní rejstřík firem
- Burza - Burza cenných papírů Praha, Akcie cz - online
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?