Čína chce zkoumat nové možnosti využití blockchainu
Ilustrační obrázek | zdroj CoinBank.cz
Poté, co Čína v průběhu roku 2021 zahájila boj za vymýcení decentralizovaných financí (DeFi) ze svého území, to vypadá, že se v tomto státě začíná blýskat na lepší časy. I když zdání může klamat. Sice čínská vláda v nedávné době umožnila vznik dvou kapitálových investičních fondů (Pacific Waterdrip Digital Asset Fund I a II), ale dobře si ohlídala, aby nad těmito fondy měla kontrolu.
Nyní Čína přichází s dalším krokem, jak získat větší kontrolu nad DeFi. Peking otevřel nové národní výzkumné centrum pro blockchain. Otevření centra dalo zelenou povolení čínského ministerstva pro vědu a technologie. Zároveň s tím chce ministerstvo také vyškolit na 500000 odborníků na blockchain. Cílem nového výzkumného centra je podpořit rozvoj blockchainového a web3 odvětví v zemi. Za účelem slnění tohoto cíle bude výzkumné centrum úzce spolupracovat s univerzitami, technologickými společnostmi a dalšími výzkumnými ústavy.
Nutnost oddělit blockchain od digitálních aktiv, potažmo DeFi
Když je řeč o blockchainu, zřejmě každého rovnou napadne souvislost s kryptoměnami. Je to logické, protože digitální aktiva jsou nejznámější funkcionalitou technologie blockchain. Jak bylo zmíněno, čínská vláda zaujala vůči kryptoměnám tvrdý postoj a v roce 2021 obchodování s kryptoměnami zakázala. Aby tak neporušovala svůj vlastní zákaz, bude jedním ze stěžejních úkolů výzkumného centra, aby technologii blockchain oddělilo od možného využití pro kryptoměny.
Na to konto by výzkumné centrum mělo vytvořit zcela novou blockchainovou síť, která propojí stávající blockchainy v Číně a podpoří rozvoj napříč řetězci. I proto bude zároveň školit nové odborníky na blockchain. V Číně aktuálně již funguje několik blockchainů, které využívá pro svůj chod státní správa nebo tamní zdravotnická zařízení. Za všechny takové sítě lze jmenovat blockchain s názvem ChainMaker, potažmo Chang’An Chain.
ChainMaker je open-source platforma vytvořená Pekingskou akademií blockchainu a společností Edge Computing. Tyto dva subjekty by společně s blockchainem ChainMaker měly tvořit hlavní hybnou sílu v nově vzniklém výzkumném centru. Blockchain ChainMaker momentálně využívá Státní energetická společnost, která do řetězce zaznamenává údaje o vytěženém a spotřebovaném uhlí.
Blockchain ChainMaker byl využit i k vytvoření druhé vrstvy Xiaotong Medical Chain, který v budoucnu chtějí využívat čínská zdravotnická zařízení. Tento řetězec je určen k vytváření důvěryhodných datových spojení a nemocnice, státní orgány a pojišťovny chtějí jeho prostřednictvím sdílet důvěrné informace.
Čínské firmy hledají útočiště v Hongkongu
Zatímco čínská vláda klade důraz na alternativní případy využití technologie blockchain, čínské firmy zabývající se digitálními aktivy musely najít způsoby, jak obejít zákaz kryptografických transakcí v zemi. Navíc za situace, kdy je poptávka po kryptoměnách mezi Číňany stále velmi silná. Tyto firmy částečně hřeší na to, že se plošný zákaz obchodování s kryptoměnami ukázal jako velmi obtížně vymahatelný. Pochopila to i centrální vláda, a tak umožňuje firmám v odvětví podnikat alespoň v čínské provincii Hongkong.
Ostatně dokládá to i nedávné zjištění agentury Bloomberg, která zjistila, že státem vlastněné banky otevírají své dveře kryptospolečnostem přicházejícím do této oblasti. Hongkong si díky tomu vypěstoval pro kryptoměnové podniky přívětivé prostředí. Toho také využily některé z největších světových kryptografických firem, které tam nyní mají své pobočky. Za všechny lze alespoň jmenovat čínskou společnost Huobi.
Společnost Huobi byla založena v roce 2013 a jejím hlavním předmět podnikání bylo poskytování služeb kryptografické burzy. Není se tak čemu divit, že společnost po čínském plošném zákazu obchodování s kryptoměnami měla existenční problémy. Díky vládní vstřícné politice vůči Hongkongu tak Huobi a jí podobné společnosti nyní získávají zpět své ztracené pozice a svou sílu.
Ing. Zbyněk Kalousek
Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.
CoinBank
Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.
Více informací na https://coinbank.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- Čína chce zkoumat nové možnosti využití blockchainu
- Čeští a norští vědci zkoumají možnosti využití vodíku na českých železnicích - projekt by podpořen částkou 545598 EUR z Fondů EHP/Norska a Technologické agentury ČR v rámci Programu KAPPA
- Čeští a norští vědci zkoumají možnosti využití vodíku na českých železnicích
- Tesla zkoumá možnost exportu elektromobilů z Číny do USA
- Sdílená ekonomika s využitím blockchainu v podobě nové aplikace HiDone
- Holubičí ECB: Sazby zůstávají, možnost nových nákupů aktiv zkoumáme
- ECB sazby nemění, zkoumá možnost nových nákupů aktiv
- Polední info: Čína chce s Británií debatovat o možnosti vzájemného volného obchodu
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?