Sasko - Rekordní investice firmy Infineon do výstavby obří továrny na výrobu mikročipů v Drážďanech (11.5.2023)
Rekordní investice firmy Infineon do výstavby obří továrny na výrobu mikročipů v Drážďanech
04.05.2023 / 09:37 | Aktualizováno: 11.05.2023 / 07:50
Dne 2. května 2023 byla slavnostně zahájena výstavba obřího závodu na výrobu mikročipů v Drážďanech. Německá společnost Infineon Technologies A.G. investuje do rozšíření svých dosavadních výrobních kapacit plných 5 miliard EUR. V Drážďanech tak vzniknou nové pracovní příležitosti pro 1 000 zaměstnanců. Díky nové investici se Drážďany stanou jedním z hlavních evropských center výroby polovodičů, výroba zde bude zahájena na podzim roku 2026. Sortiment nových výrobních kapacit bude zaměřen na výrobu čipů, určených například pro provoz větrných elektráren, elektromobilů a jejich dobíjecích stanic. Firma Infineon se pro svou drážďanskou investici stane prvním příjemcem investiční pobídky, poskytnuté na základě nedávno schváleného právního aktu EU „European Chips Act“. Nový investiční projekt v Drážďanech otevírá prostor i pro subdodávky zboží a služeb českých firem a je rovněž inspirací pro ČR v oblasti zvyšování atraktivity naší země pro příliv nových investic do inovativních průmyslových odvětví.
Foto: Pixabay
Firma Infineon již vlastní továrny na výrobu polovodičů i mimo německé území, například v lokalitách Kulim v Malajsii a Villach v Rakousku. V Drážďanech jsou zatím v provozu tři její závody s celkovým počtem 3200 zaměstnanců. Rozšíření výrobních kapacit Infineon v saské metropoli je důkazem pokračujícího hospodářského rozvoje Svobodného státu Sasko, spojeného s investicemi do inovativních průmyslových odvětví s vysokou mírou přidané hodnoty. Investice rovněž potvrzuje vzrůstající význam alternativní energetiky v regionu, založené na využívání trvale udržitelných zdrojů. Nedávná pandemie covid-19 se v rámci EU rovněž projevila snahou o snížení nadměrné závislosti evropských výrobců na dodávkách polovodičů z Asie. Vláda Svobodného státu Sasko v této souvislosti věnuje prioritní pozornost vytvoření vhodného investičního prostředí, které by do Saska přilákalo další investory podnikající v oblasti polovodičů. Pro tyto účely je zde již připravena poblíž Drážďan plocha o rozloze 170 hektarů. Velkou roli v těchto záměrech bude hrát mimo jiné výše státních investičních pobídek, vyčleněných pro tyto účely na celoněmecké úrovni. Podporou posilování výroby polovodičů a dalších inovativních technologií v Sasku se intenzivně zabývá rovněž oborová asociace „Silicon Saxony“, sdružující v současné době 390 členských firem s celkovým počtem přibližně 50 000 zaměstnanců. Do aktivit této asociace jsou zapojeny i výzkumné instituty a univerzitní výzkumná centra. V Drážďanech již také vyrábí čipy společnost Globalfoundries, která však v únoru letošního roku oznámila plánované přemístění části svých výrobních kapacit z Drážďan do portugalského města Porto, realizované na základě dohod v rámci nedávno uzavřeného strategického partnerství mezi Globalfoundries a americkou nadnárodní společností Amkor Technology.
Z hlediska ekonomických zájmů České republiky je v této souvislosti významná informace, že saská vláda by ráda přilákala do regionu i investice největšího světového výrobce čipů, tchajwanské firmy TSMC. O investice této společnosti na svém území má totiž zájem i Česká republika. Na českém území je v současné době jediným výrobcem čipů továrna firmy Onsemi v Rožnově pod Radhoštěm. Informace o vzniku nových výrobních kapacit polovodičů v Sasku jsou z hlediska české ekonomiky zajímavé z několika důvodů. Pro Českou republiku mohou být do jisté míry inspirativní saské zkušenosti s podporou zlepšování investičního klimatu v regionu. Vzhledem ke klíčovému významu automobilového průmyslu pro Českou republiku může posilování výroby čipů v Sasku znamenat i snížení některých dodavatelských rizik. Česká republika by však měla usilovat o to, aby i u nás vznikly po saském vzoru nové výrobní kapacity na výrobu čipů. Jak však ukazují německé zkušenosti, výrobci polovodičů rozhodují o svých investicích mimo jiné na základě výše investičních pobídek z rozpočtů příslušných států i EU.
V této oblasti však panuje tvrdé konkurenční prostředí, a to často i mezi jednotlivými spolkovými zeměmi SRN, jak dokazuje nedávné soupeření spolkových zemí Sasko a Sasko-Anhaltsko o obří investici firmy Intel. Vedení této americké nadnárodní společnosti se v únoru 2022 rozhodlo ve prospěch Saska - Anhaltska a svůj nový závod Intel vybuduje v Magdeburgu. Zahájení výstavby je plánováno v roce 2024, Intel zde postaví nový závod za 17 miliard EUR. Jedná se o první fázi investic v Evropě, zejména v Německu, jejichž výše se má vyšplhat až k 80 miliardám EUR. V Magdeburgu vznikne na 10 000 pracovních míst, z čehož 3 000 budou přímými zaměstnanci Intelu a se 7 000 místy se počítá na stavbu továrny a na vytvoření sítě subdodavatelů.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna