Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  10.05.2023 07:59:06

Americká inflace zůstává vysoká, ceny nájemného dávají naději (Ranní zpráva z finančního trhu)

Inflace v USA v meziročním srovnání zůstane podle našeho odhadu nad pěti procenty. Pokles cen nájemného, který v následujících měsících očekáváme, by jí však měl pomoci na nižší úrovně. V regionu k jednacímu stolu zasedne polská centrální banka. Ta ponechá sazby beze změny. K jejich prvnímu snížení sáhne podle naší prognózy až v září. Český podíl nezaměstnaných osob dále mírně poklesne a potvrdí, že situace na trhu práce zůstává utažená.

Polská centrální banka ponechá sazby bez změny

Ceny energií ve Spojených státech v dubnu rostly a přispějí tak k meziměsíčnímu zvýšení inflace o 0,4 %. Stoupne nicméně i její jádrová složka. Pro další vývoj inflace budou klíčové ceny nájemného, které tvoří čtvrtinu amerického spotřebního koše. Ty v meziročním srovnání zatím rostly o 8 %. V nadcházejících měsících čekáme nicméně jejich zpomalování, což by mělo pomoci inflaci na nižší úrovně.

Český podíl nezaměstnaných v dubnu podle našeho odhadu o desetinu pb poklesl, a to na 3,6 %. Přestože průzkum PMI hlásí již sedmý měsíc v řadě propouštění zaměstnanců ve zpracovatelském průmyslu, stále jsou zde odvětví, ve kterých zaměstnanci chybí. Přičemž většina firem se propouštění stále brání. Oživení ekonomiky, které očekáváme v nadcházejících čtvrtletích bude navíc nahrávat spíše setrvání utaženého trhu práce než jeho uvolňování.

K jednacímu stolu zasedne polská centrální banka. Zpomalování tempa inflace (na 14,7 % y/y v dubnu) začne postupně otevírat diskuzi o možném snižování úrokových sazeb. To očekáváme v září (o 25 bb), následované 50bodovým uvolněním měnových podmínek v říjnu. Další takovéto kroky budou podle našeho názoru následovat v Q1 24.

Společná evropská měna ztrácela

Data z české reálné ekonomiky za březen pozitivně překvapila. Jak český průmysl, tak i zahraniční obchod dopadl lépe, než se čekalo. Za výsledkem stála především vyšší výroba a export automobilů a nižší ceny energetických surovin. Naopak stavebnictví nepotěšilo dalším poklesem. Více jsme se indikátorům věnovali zde: https://bit.ly/42DyuMp. Česká koruna měla tendenci nejdříve mírně posilovat. Z ranních úrovní okolo 23,40 CZK/EUR posílila na 23,34 CZK/EUR. Odpoledne ale zisky neudržela a oslabila zpět nad úroveň 23,40 CZK/EUR. Výrazně se nehýbaly ani kurzy ostatních regionálních měn. Polský zlotý se obchodoval převážně v pásmu 4,56-4,58 PLN/EUR, maďarský forint pak o 0,2 % posílil na 371,4 HUF/EUR.

V USA byla zveřejněna pouze důvěra malých a středních podniků. Ta se již nachází na nejnižší úrovni za posledních deset let. Firmy se obávají dalšího vývoje ekonomiky a začínají omezovat své investice. I přesto bylo ale poraženým úterního obchodování euro, které oslabilo o 0,4 % a posunulo se na 1,096 USD/EUR.

Autor: Jana Steckerová

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.










Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688