Ředitelství silnic a dálnic odmítá zprávu NKÚ o modernizace D1 a považuje ji jako účelově negativní
Závěrečná zpráva NKÚ jako závěr kontroly 21/37 o modernizaci D1 nekoresponduje s protokolem o kontrole NKÚ jako celku a je účelově negativní a obsahuje řadu polopravd a nepřesností vytažených z kontextu. Výsledkem modernizace D1 je bezpečná dálnice s vysokým navýšením komfortu jejich uživatelů, což NKÚ na základě několika drobných vad (např. opravená ulomená hrana CB desky) zpochybňuje. S tímto konstatováním se nemůže ŘSD ČR v žádném případě ztotožnit a některé závěry NKÚ vůbec nekorespondují se skutečností.
„Nemíním zpochybňovat kompetentnost kontrolorů NKÚ při kontrole akce Modernizace D1, kdy s vysokým osobním zájmem a nasazením prověřovali tento rozsahem prakticky nejvýznamnější projekt v rámci dopravní infrastruktury v ČR, a ověřili, že při jeho realizaci v rámci investice 28,1 mld. Kč nebyl porušen zákon, ani jiné předpisy týkající se řádného hospodaření apod. Bohužel však rozsáhlost problematiky v jejím technickém a organizačním rozsahu neumožnila kontrolorům pojmout ji komplexně a výsledkem jsou jednoznačně zavádějící z kontextu vytržené závěry, jejichž presentace v Tiskové zprávě NKÚ hraničí s dehonestací akce a všech, kteří se na ní podíleli, a nevede ke zlepšení situace, a nepomáhá k dosažení cílů organizací jako je ŘSD ČR, MD ale i NKÚ,“ komentuje závěry kontroly NKÚ generální ředitel ŘSD ČR Radek Mátl.
Už v průběhu celé modernizace i po jejím ukončení byl projekt modernizace na ŘSD ČR předmětem mnoha opakovaných kontrol ze strany Ministerstva dopravy, Ministerstva financí, Státního fondu dopravní infrastruktury i Evropské komise vždy s výsledkem „bez negativního nálezu“ v oblasti financování.
Všechny stavby jsou zprovozněné a řidiči se nesetkávají při jízdě v úsecích po modernizaci ani s nebezpečím ani s jízdním diskomfortem. Všechny vady a nedodělky, na které NKÚ ve zprávě odkazuje, zjistilo NKÚ nikoliv fyzickou kontrolou stavby, nýbrž z protokolů ŘSD ČR, na základě nichž se vady a nedodělky řeší např. v reklamačních řízeních.
ŘSD ČR poskytovalo pracovníkům NKÚ v průběhu celé kontroly veškeré podklady i výklad k technickým detailům a datům. „Už během kontroly jsme ale opakovaně postřehli, že NKÚ cíleně hledá jen negativa a detaily, které lze zviditelnit jako chyby. Rozsah samotného projektu a jeho prospěch pro dopravu, Českou republiku, ekonomiku i bezpečnost a komfort cestování miliónů řidičů a lidí, i fakt, že nejvytíženější česká dálnice byla před modernizací z důvodu dlouhodobě zanedbané údržby v havarijním stavu, a realizace kompletní modernizace plného provozu, což všechno kontrola ve své závěrečné zprávě záměrně úplně ignoruje. Tím jednak nereferuje zjištěnou skutečnost, ale především doslova dehonestuje tvrdou práci tisíců lidí – od projektantů, stavařů, stavebních dozorů, technologů až po dělníky!“ vymezuje se vůči způsobu prezentování závěrů kontroly NKÚ generální ředitel ŘSD ČR Radek Mátl.
ŘSD ČR jednoznačně potvrzuje, že dálnice D1 je pro její uživatele plně bezpečná.
Skutečná, nekomentovaná fakta k modernizaci:
Bezpečnost
· Kompletní opravou vozovky došlo k výraznému navýšení bezpečnosti dopravy a komfortu jízdy.
· Díky povrchové úpravě vozovky byly zajištěny dlouhodobě vyhovující protismykové parametry vozovky, dosažení výborných protismykových vlastností bylo NKÚ doloženo zkouškami akreditované laboratoře.
· Byla Instalována nová svodidla s vysokou úrovní zadržení, a to jak na okraji dálnice, tak ve středním dělicím pásu – celkem bylo osazeno 371 km nových ocelových svodidel (např. došlo k podstatnému snížení rizika přejetí nákladního vozidla do protisměru při dopravní nehodě).
· Dálnice byla kompletně oplocena jako prevence střetu se zvěří, tzn. je minimalizováno riziko střetu se zvěří a s tím související vážné dopravní nehody (v r. 2012 bylo oploceno pouze několik km dálnice D1, na D1 docházelo k častým střetům vozidel se zvěří ).
· Doplněním 4 nových ekoduktů došlo ke zlepšení migrace zvěře – opět minimalizace rizika střetu vozidel se zvěří.
· Rozšířením dálnice o 0,75 m na každé straně, došlo k výraznému zvýšení bezpečnosti při odstavení vozidla, a při opravách dálnice D1 v budoucnu bude možné vedení provozu 2+2 na jednom jízdním pásu, což znamená plynulejší a bezpečnější provoz.
· Byly upraveny návrhové parametry dálnice (rozhledové poměry, příčný sklon vozovky, délky připojovacích/odbočovacích pruhů), což opět přispělo k výraznějšímu zvýšení bezpečnosti.
Mosty
· Modernizováno bylo celkem 92 dálničních mostů, z toho 25 mostů bylo realizováno zcela nových.
· Most Šmejkalka (smlouva se zhotovitelem podepsána 28. 4. 2023) – stavby modernizace D1 byly povolovány „stavebním povolením“ a nevyžadovaly rozsáhlé výkupy pozemků (modernizováno bylo stávající těleso dálnice). Modernizace mostu Šmejkalka vyžadovala nejen stavební, ale i územní rozhodnutí a výkupy nových pozemků. Příprava této stavby byla tak násobně složitější (časově náročnější), než příprava staveb modernizace, proto nebylo možné most Šmejkalka do projektu modernizace zahrnout.
· Bylo postaveno 35 nových nadjezdů povětšinou cizích správců (důvodem bylo, že nevyhovovaly geometrickému uspořádání modernizovaného úseku D1); rekonstruovány byly pouze ty nadjezdy, pod které se rozšířená modernizovaná dálnice šířkově „nevešla“.
· Ze strany NKÚ zmiňované 2 neopravené nadjezdy tedy představují 6 % z celkového počtu nadjezdů, které dnes přes D1 převádějí silnice/místní komunikace ve správě cizích subjektů či nejasným vlastnictvím
· D1-029 Hrusice, D1-031 Kaliště: nadjezdy byly v rámci projektové přípravy (po záměru projektu) detailně zaměřeny a byly vyhodnoceny jako vyhovující pro stavbu Modernizace D1. Nebránily rozšíření (nebyly provozní škodou) a ŘSD ČR je tedy nemohlo zařadit do Modernizace D1, jelikož nemůže investovat do cizího majetku.
· Nadjezd D1-031 byl obcí Kaliště rekonstruován v letech 2021 – 2022. ŘSD zajišťovalo pro obec technickou podporu, ale objednatelem prací byla obec Kaliště a akce byla financována přímo z rozpočtu SFDI v rámci programu na křížení. 1. HMP nového mostu byla provedena dne 15. 8. 2022.
· Nadjezd D1-161.1 u Jihlavy ŘSD ČR nerealizovalo nový, protože vyhovoval šířkovému uspořádání modernizované dálnice. V době přípravy modernizace byly o vlastnictví nadjezdu vedeny soudní spory, kdy ŘSD ČR přistupovalo k tomuto nadjezdu (převádí přes D1 místní komunikaci) jako k majetku obce Kamenice.
Stavební administrativa
· Hlavním účelem modernizace bylo zprovoznit 160 km dálnice s novým povrchem, což se podařilo v roce 2021 po 9 stavebních sezónách.
· Pouze na několika úsecích probíhají dnes dokončovací práce, spíše administrativního charakteru (dopracování dokumentace skutečného provedení, kolaudační řízení – chybí na posledních úseků apod.), což se však vůbec nedotýká řidičů.
· Modernizace dálnice D1 tedy formálně po administrativní stránce není dokončena, ale pro běžného uživatele plně plní svůj účel a je dokončena i z hlediska smluvních závazků vůči zhotovitelům kromě úseků, na kterých probíhají soudní spory.
Kvalita
· V rámci modernizace dálnice D1 bylo realizováno více než 3,6 mil. m2 nové dálniční vozovky (tj. plocha odpovídající 515 fotbalových hřišť).
· Na D1 jsou skutečně na desítkách m2 vady, které ŘSD ČR samozřejmě reklamuje a zhotovitel na své náklady postupně odstraňuje; jedná se o standardní postup na všech nových i rekonstruovaných stavbách.
· Z pohledu celkové plochy vozovek to představuje naprosto zanedbatelné množství – promile procenta z celkové plochy. Opravy jsou pouze drobného charakteru, a přestože první úseky byly dokončeny již před 10 lety, tak nevykazují žádné závažné vady.
Odpočívky
· Pro rozšíření odpočívek je nutné zajistit příslušné správní rozhodnutí (ÚR) a následnou majetkoprávní přípravu. Rozšíření odpočívek vzhledem k délce přípravy nebyly, až na výjimky, zařazeno do modernizace dálnice D1. Kritika NKÚ je zde naprosto neoprávněná, již od počátku nebyly odpočívky součástí projektu modernizace D1 – ŘSD rozšíření odpočívek připravuje jako samostatné projekty a postupně probíhá i jejich realizace (např. odpočívky Střechov).
WIM
· Součástí modernizace D1 skutečně byla realizace jedné vysokorychlostní váhy, u které bohužel došlo k problému s napájením této váhy. Tato vada byla reklamována ze strany ŘSD ČR u zhotovitele a dochází k nápravě, aby váha byla opět funkční.
Mgr. Jan Studecký
tiskový mluvčí
Ředitelství silnic a dálnic ČR
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun