Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)
Okénko investora  |  02.05.2023 11:40:45

Co dělat, když dluhopis přestane vyplácet kupon?

V uplynulých týdnech jsme slyšeli nezávisle na sobě od několika klientů i potenciálních klientů, že oni sami nebo jejich příbuzní řeší problém s dluhopisy od dceřiné firmy skupiny Premiot. Ta dluží vlastníkům svých dluhopisů částky po splatnosti. Taková situace bohužel není nic výjimečného, proto bych vám v tomto článku rád přiblížil, jak postupovat při vymáhání dluhopisů, když společnost přestane vyplácet kupony nebo nevyplatí jistinu na konci splatnosti dluhopisu.

Dříve, než začnete řešit problém soudní cestou, zkuste se domluvit. Spojte se přímo s emitentem, případně se zprostředkovatelem, přes kterého jste dluhopis pořídili. Pokud s vámi nikdo nekomunikuje, je to jasný signál, že něco není v pořádku a po dobrém to dál nepůjde.

Jako další se nabízí možnost svolat schůzi vlastníků dluhopisů. Takovou schůzi by měl svolat emitent ve chvíli, kdy dojde k porušení práv spojených s dluhopisem. Neučiní-li tak, vyzvěte ho ke svolání schůze. Pokud by nereagoval, můžete svolat schůzi vy jako vlastník dluhopisu. Tato varianta ale není snadná, ne vždy totiž znáte další investory a může tak být těžké svolat jich dostatečný počet, aby se na schůzi mohlo něco rozhodnout.

Pokud se přesto rozhodnete o to pokusit, postup pro svolání schůze vlastníků dluhopisů je uveden v emisních podmínkách, které jste měli dostat při pořízení dluhopisu. Pokud tam nic takového není, řiďte se § 21 zákona č. 190/2004 Sb., o dluhopisech.

Když to nejde po dobrém!

Když s vámi emitent nekomunikuje a nepodaří se vám svolat schůzi vlastníků, nezbývá než se vydat soudní cestou. V takovém případě si ověřte, zda společnost není v úpadku nebo již neprobíhá insolvenční řízení, a podle toho zvolte další postup. Všechna zahájená a probíhající insolvenční řízení můžete najít v insolvenčním rejstříku na stránce https://isir.justice.cz/isir/. Insolvenční rejstřík je veřejně přístupný pro každého.

Pokud je emitent dluhopisu solventní a nemá jiné nesplněné závazky, můžete svou pohledávku po splatnosti celkem efektivně, ale poměrně zdlouhavěsoudně vymáhat. V takovém případě se připravte, že vás čeká:

  1. sepsání předžalobní upomínky,
  2. podání žaloby,
  3. zaplacení soudních poplatků,
  4. účast na soudních jednáních,
  5. případně řešení odvolání a dalších opravných prostředků.

O něco rychlejší a efektivnější je podat u soudu návrh na vydání platebního rozkazu (§ 172 odst. 1 zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád). Tehdy soud vydává své rozhodnutí pouze na základě předložených listinných dokumentů, aniž by nařizoval jednání. K podanému návrhu budete muset přiložit originál dluhopisu a emisní podmínky, ze kterých je zjistitelné, zda proběhla emise řádně a dluhopisy jsou platné. Na základě těchto dokumentů může soud vydat platební rozkaz, kterým nařídí emitentovi zaplatit vám uplatněnou pohledávku i náklady řízení. Tento platební rozkaz může sloužit jako exekuční titul a je možné pro vymožení pohledávky nařídit exekuci.

Když to nejde ani po zlém!

Situace bude úplně jiná v případě, kdy emitent není solventní a má hodně exekucí. V tomto případě se bude pohledávka z emitenta vymáhat těžko, protože ve chvíli, kdy má více věřitelů a závazky po splatnosti, které není schopen hradit, nachází se tzv. v úpadku (§ 3 odst. 1 zákona č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení). V takovém případě již možná bylo nebo pravděpodobně v blízké době bude zahájeno insolvenční řízení. Vaše případná snaha o soudní vymáhání by tak byla přerušena v důsledku zahájení insolvence a veškeré vaše prostředky investované do soudního řízení by přišly vniveč.

Emitent se nachází v insolvenčním řízení

V momentě, kdy je zahájeno insolvenční řízení a soud rozhodne o úpadku emitenta, zbývá už jediná cesta, jak pohledávku z dluhopisu uplatnit: přihlášení pohledávky do insolvenčního řízení. Přihlášky pohledávek se uplatňují u soudu, který je zveřejní v insolvenčním rejstříku a následně přepošle insolvenčnímu správci k přezkumu. S podáním přihlášky není spojený žádný soudní poplatek.

Kde přihlášku najít a do kdy ji podat?

Přihláška pohledávky do insolvenčního řízení se podává na standardizovaném formuláři, který lze najít na stránkách https://insolvence.justice.cz. Přihláška pohledávky se podává k insolvenčnímu soudu, který vede dané insolvenční řízení.

Přihlášku lze podat od zahájení insolvenčního řízení až do uplynutí lhůty stanovené v rozhodnutí o úpadku. Tato lhůta obvykle činí 2 měsíce od rozhodnutí o úpadku. Pokud nestihnete podat přihlášku včas, ztrácíte možnost svoji pohledávku v budoucnu vymáhat!

Přihlášení pohledávky z dluhopisu v insolvenčním řízení není triviální záležitostí, a proto se mnoho věřitelů obrací na advokáta, aby jim pomohl. A toto vám doporučuji i já, protože advokát, potažmo celá advokátní kancelář, která se zabývá insolvenčním právem, bude mít zkušenosti z praxe s obdobnými případy.

Jste v tom společně!

Pojďme si na rovinu říct, že věřitel málokdy vymůže svoji pohledávku celou a je určitě lepší vymáhat ji společně s ostatními věřiteli. Pokud totiž vy sami jako jednotlivci s nižší pohledávkou vyhledáte pomoc advokáta, může se stát, že náklady za právní služby převýší výtěžek z insolvenčního řízení, který nelze předem odhadnout.

Když se spojíte s ostatními věřiteli a budete vymáhat pohledávku společně, ušetříte čas i náklady. Hromadné vymáhání má i další výhody. Pokud jedna advokátní kancelář zastřešuje více věřitelů, může mít výrazně větší vliv na průběh insolvenčního řízení. I malí věřitelé tak mohou být zastoupeni ve věřitelském výboru, kde mohou úkolovat insolvenčního správce a kontrolovat jeho činnost. Zároveň mají sdružení věřitelé mnohem větší vyjednávací potenciál.

Při hromadném zastupování se tak může vyplatit vymáhání i řádově nižší pohledávky, jelikož náklady na její vymáhání budou nižší.

Nejlepší řešení?

Nejlepší ochranou před podobnou situací je nikdy se do ní nedostat! Proto doporučuji vždy pečlivě zvážit každou investici vašich prostředků do podobných českých firemních dluhopisů, které většinou mají hezký příběh, ale často se smutným koncem.

Pokud byste si chtěli přečíst víc o tom, jak by si měl investor vybírat dluhopisy do svého portfolia a čemu věnovat při výběru dluhopisů pozornost, doporučuji článek našeho analytika Dana Majstoroviće: Rizikové dluhopisy – jak je poznat a co dělat, když emitent neplní, co slíbil.

 

Jiří Cimpel, EFP

Jiří Cimpel je privátním investičním poradce a majitelem společnosti Cimpel & partneři. Ve financích působí již od roku 2002 a díky tomu se svými klienty mohl prožít růsty a krize za dvě poslední dekády. Tyto zkušenosti využívá denně při práci s novými klienty. Je držitelem prestižních evropských titulů EFA (Europien Financial Advisor) a EFP (Europien Financial Planner). Také je aktivním zvoleným členem výkonné rady AFPČR (Asociace finančních poradců ČR), která spojuje honorované finanční poradce v ČR. Posledních 5 let se věnuje, se svou rodinnou firmou Cimpel & partneři, privátnímu investičnímu poradenství a wealth managementu.

Cimpel & partneři

Cimpel & partneři je rodinná poradenská firma, specializující se na investiční poradenství a wealth management pro současné i budoucí rentiéry. Jsou průkopníky a propagátory honorovaného modelu investičního poradenství, který do ČR přináší z Velké Británie a USA. Díky honorovanému (bezproviznímu) modelu spolupráce a jejich orientaci na odměnu ze zisku investic, pracují nejčastěji pro zkušené investory - současné nebo bývalé majitele firem, podnikatele, lékaře, manažery a speciality z řad IT. Jejich specializací jsou burzovní investice prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF), privátní investice do nemovitostí a jsou předními českými experty na oblast dědického plánování.

Pokud hledáte cestu, jak efektivně zhodnocovat své peníze, můžete si zdarma stáhnout jejich knihu Rentiérské minimum. Díky ní se naučíte spravovat své investice tak, jak to dělají největší světoví správci, jako je Nobelova nadace, se strategiemi, které nesou pravidelný a stabilní zhodnocení.

Více na https://cimpel.cz/.


Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

St 14:51  Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot? Petr Lajsek (Purple Trading)
St 11:51  Nová éra Trumpa, nová éra kryptoměn Ali Daylami (BITmarkets)
Út 15:29  Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě? Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
Út   9:35  AI bublina? Může zajít ještě mnohem dál Mgr. Timur Barotov (BHS)

Přečtěte si také:

19.07.2024Co (ne)dělat s akciemi v portfoliu, když jsou jejich ceny na vrcholu? Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
13.06.2024Co dělat, když potřebujete navýšit hypotéku Petr Holub (Zoxo Financial s.r.o.)
25.10.2023Co dělat, když máte nadstropovou cenu energií? ERÚ (Energetický regulační úřad)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688