Nabitý týden ve znamení Fedu, ECB a ČNB
Zatímco minulý týden se nesl ve znamení vyčkávání, nejbližší dny budou nabité důležitými makro událostmi. V centru pozornosti budou především centrální banky, které na obou stranách Atlantiku sáhnou k dalšímu zvýšení úrokových úrokové sazeb – v případě Fedu se může jednat o poslední krok v tomto cyklu, v případě ECB ještě kus práce zbývá. V Česku bude ve středu ČNB diskutovat o variantě signalizačního růstu sazeb, jako pravděpodobnější však stále vidíme variantu ponechání sazeb beze změny.
Začněme ve Spojených státech, kde Fed ve středu dle všeho přistoupí – alespoň prozatím – k poslednímu 25bps zvýšení sazeb do pásma 5,00-5,25 %. Výhledem na americké sazby výrazně zamíchala březnová mini-bankovní krize, v důsledku které trhy aktuálně počítají s relativně agresivním poklesem úrokových sazeb ještě v tomto roce. Na středečním zasedání bude proto zásadní sledovat, jak se Fed postaví k dalším krokům – my předpokládáme, že si vybere pauzu a bude bedlivě pozorovat příchozí data. Ta jsou stále relativně smíšená, hlavně při pohledu na napjatý trh práce (nejnovější čísla v pátek) a solidní mzdový růst, který není konzistentní s 2% cílem Fedu.
V Evropě se naproti tomu stále spekuluje, zda ECB ve čtvrtek zvolní tempo růstu úrokových sazeb na 25bps, nebo přidá k dobru rovnou 50bps jako v posledních měsících. Zásadní budou v tomto ohledu příchozí čísla – dnešní výsledek dubnové inflace v eurozóně (zvláště její jádrové složky) a šetření úvěrových podmínek bank v eurozóně. Dle našeho názoru bude potřeba vidět významné překvapení zejména na straně jádrové inflace, aby se ECB nakonec rozhodla pro 50bps. Pokud budou naopak data přibližně v souladu s koncensem (a v zásadě i naším odhadem), pak počítejme pouze s +25bps, které však na rozdíl od Fedu nebudou pro ECB konečnou.
A konečně ve středu nás čeká také měnově-politické zasedání ČNB. To bude doprovázet i nová prognóza, u níž budeme zvláště zvědaví na výhled růstu mezd v tomto roce. Ten je z pohledu centrální banky jedním z hlavních proinflačních rizik, společně s uvolněnější rozpočtovou politikou (výsledek plnění státního rozpočtu dnes v 14:00) a neukotvenými inflačními očekáváními. A právě postupné naplňování těchto rizik pravděpodobně povede v bankovní radě k debatě o případném signalizačním zvýšení sazeb. My však v základním scénáři stále počítáme se stabilitou sazeb na 7,0 %, která však bude doprovázena relativně jestřábím komentářem, jenž může mířit opětovně i na korunu.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf CHF / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 24.11.2020, historie kurzů měn
- Graf PLN / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf GBP / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf RUB / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf EUR a USD/ Kč, ČNB, grafy kurzů měn
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory