Z pohledu vývoje po roce 1950 se nyní peněžní nabídka dostala do extrému
Některé indikátory vývoje peněžní nabídky nyní v USA ukazují na dlouho nevídaný vývoj. Finanční podmínky v extrémnější pozici ale nejsou. K tomu pár slov o dlouhodobějších změnách a trendech v peněžní nabídce a u vývoje v ekonomice.
1 . Peněžní nabídka: Následující graf od Deutsche Bank ukazuje hodně dlouhodobý vývoj peněžní nabídky v USA. Ekonomové banky k tomu používají smíšený indikátor, nejde tedy jen o jeden peněžní agregát. A jejich pointa je zřejmě hlavně v tom, že nyní opět dochází ke kontrakci peněžní nabídky. Porovnatelné s tou v roce 1937:
Zdroj: Twitter
2 . Finanční podmínky: Na rozdíl od peněžní nabídky jsou ale dnes poměrně široce sledovány zejména finanční podmínky v americké ekonomice. A některé studie dokazují, že z hlediska vývoje v ekonomice jsou skutečně relevantnější než třeba sazby. Jejich pohyb přitom může jít proti sazbám, jak tomu bylo třeba na podzim minulého roku. Finanční podmínky se totiž uvolňovaly a dělaly tak práci „proti Fedu“. Únor a březen letošního roku přinesly utahování podmínek, ale poslední cca měsíc opět jejich uvolnění. Nyní jsou tak na podobné úrovni, jako v květnu, či srpnu minulého roku. Jinak řečeno, samotné sazby by budily dojem větší utaženosti podmínek, než některé indexy finančních podmínek. A určitě tu na rozdíl od grafu nedochází k žádnému extrémnějšímu jevu.
3 . Dlouhodobější změny a trendy: V grafu můžeme mimochodem také pozorovat dvě celkem jasně oddělená období. Po konci druhé světové války totiž dochází k výraznému uklidnění peněžní nabídky. Toto druhé období pak ve své první části přineslo i vysokou inflaci sedmdesátých let, její monetární krocení. A následně přichází část druhá, která bývá nazývána Velkým uklidněním. Tedy obdobím začínajícím někdy v polovině osmdesátých let a trvajícím do finanční krize, či až roku 2020 (podle definice „klidu“).
I v tomto uklidněném období se dá samozřejmě poukázat na řadu monetárních přešlapů. Ale srovnání s tím, co se dělo s peněžní nabídkou v onom prvním období před rokem 1950, má určitou vypovídací schopnost. Všimněme si i období Velké deprese, které Deutsche „friedmanovsky“ komentuje s tím, že Fed „pasivně přijal výrazný pokles peněžní nabídky“.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Nemocenská - kolik a od kdy dostanete?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Mzda za dovolenou 2020 - Kolik dostanete? Záleží na hrubé mzdě a počtu dnů dovolené.
- Sociální dávky 2020 - kolik dostanete?
- Výpočet nemocenské - víte, kolik dostanete?
- Příspěvky a dávky 2021 - kolik dostanete?
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory