Jiří Zendulka
(Kurzy.cz)
Akcie v ČR  |  26.04.2023 06:04:26

Solární E4U dosáhla nového rekordního zisku, když dopomohla nejvyšší produkce za posledních 10 let. Dveře pro další nárůst dividendy výrazně pootevřeny

Již druhou dekádu se na pražské burze akcionáři společnosti E4U mohou každoročně těšit na dividendu. Letošek dle všeho nebude výjimkou, když v úterý zveřejněná konsolidovaná výroční zpráva navíc poodkryla neobvykle nadprůměrný přesun zisku z dceřiné společnosti. Mohlo by to indikovat možné až zdvojnásobení dividendy. E4U přitom již loni zvedla požitek o více než pětinu na 7,20 , když předtím vyplácela deset let stabilně požitek ve výši 5,60 . I tak zadržené zisky ve firmě nadále narůstají.

E4U je prostřednictvím dceřiné společnosti SANERGIE provozovatelem dvou solárních (fotovoltaických) parků v oblasti jižní Moravy o celkovém instalovaném výkonu 4,4 MWp. Zatímco v roce 2021 se jim díky počasí produkčně příliš nedařilo, loni vyprodukovaly 5 129 MWh elektřiny. Meziročně o 2,7 % více, resp. jednalo se o nejvyšší výrobu od roku 2012.

 

V návaznosti E4U vykázala celkové příjmy přes 90,5 mil. , meziročně vyšší o 5,2 %. Zatímco v roce 2001 konsolidovaný zisk vzrostl o 8 %, loni dokonce o dalších 13 %. Dosáhl tak nového rekordu 49,36 mil. . V přepočtu na každou akcii již 20,64 . Do celkového výsledku pozitivně také promluvily meziročně dále se zvyšující finanční výnosy společně naopak s dále klesajícími finančními náklady. Tedy náklady na obsluhu dluhu (finančního leasingu), který navíc celkově dále výrazně klesl. Závazky z leasingu klesly již pod hranici 50 mil. , tedy o dalších 33 mil. . U fotovoltaické elektrárny Ratíškovice by letos v listopadu mělo dojít u skupiny Raiffeisen již k plnému splacení.

Skokový růst dividendy?

Ze samotné dceřiné SANERGIE si E4U v minulosti nechávala vyplatit část zisku ve výši obvykle 14,5 mil. , což pak tradičně vyústilo vždy v dividendu pro akcionáře ve výši 5,60 . V roce 2021 došlo k navýšení částky na 18,5 mil. , tedy jak jsme loni v komentáři k výsledkům zmiňovali, indikovalo to navýšení dividendy. A k tomu následně také došlo, když se akcionáři dočkali požitku 7,20 . Vývoj by se mohl opakovat, navíc v ještě vyšší intenzitě. E4U totiž tentokrát loni na podzim rozhodla o výplatě ze SANERGIE ve výši dokonce 35 mil. . Šlo by tak spekulovat na možné záměry navýšení výplaty dividendy k hladině 14 . Stejně jako již loni přitom společnost ve Výroční zprávě vlastně nárůst dividendy popírá. Opakovaně totiž zmiňuje „Záměrem Emitenta je i nadále udržovat provoz na takové úrovni, aby bylo možno vyplácet podíl na zisku v nezměněné výši v nadcházejících letech.“

Valná hromada

Setkání akcionářů by se dle nekonkrétních údajů společnosti mělo uskutečnit někdy v červnu. V posledních letech ji společnost svolávala na druhou polovinu měsíce. Zhruba do měsíce bychom se tedy měli dočkat zveřejněné příslušné pozvánky, která poodkryje i konkrétní výši letos navrhované dividendy. K akcionářům by se dle Výroční zprávy měla fyzicky dostat někdy v září, vzhledem k historickým obvyklostem lze očekávat rozhodné datum pro nárok nedlouho před výplatou. Například loni E4U výplatu dividendy odstartovala 3. října, když rozhodné datum pro nárok bylo valnou hromadou stanoveno na 19. září.

Hlavní slovo ve společnosti má nadále majoritní vlastník společnost E4U Finance. Ke konci roku 2022 držela 1 370 626 akcií E4U (57,3 %), tedy meziročně tentokrát podíl nenavýšila.

Kumulace nerozděleného zisku

Jak plyne z výše uvedeného, E4U nadále pokračuje, a s největší pravděpodobností zřejmě i bude, v zadržování vykázaného účetního zisku. Konsolidovaně se ke konci roku 2022 na účtu nerozděleného zisku (pokud zahrneme i loňský zisk) nacházelo již přes 195 mil. . Přepočteno na každou akcii E4U přes 81 Kč! Tedy více než polovina aktuální tržní hodnoty akcie E4U…

Transakce s J&T pokračují

Již v roce 2020 Výroční zpráva zmiňovala nákup vlastně krátkodobých depozitních směnek od společnosti J&T Banka a také EPH (Energetický a průmyslový holding). V zainvestování volných finančních prostředků pak touto formou E4U pokračovala předloni i loni se zmiňovanou společností J&T Banka.

V návaznosti na růst úrokových sazeb došlo i ke zvyšování výnosů. Zatímco loni pořízené směnky v období do konce 1. čtvrtletí indikovali vlastně roční úrokovou sazbu do 5 %, v září již 8 %. V současnosti by vlastně měla E4U mít prostředky zainvestovány již jen s vyšším výnosem. Objemově nejvýznamnějších více než 74 mil. je v návaznosti na letos v říjnu splatnou směnku zainvestováno s úrokem 8,5 %. Tedy jen tato investice by měla firmě přinést přes 6,3 mil. .

Další letošní události

Výroční zpráva také tradičně zmiňuje produkci elektřiny za letošní první tři měsíce aktuálního roku. Stejně jako například u konkurenční PHOTON ENERGY, počasí firmě nepřálo. E4U v úvodu roku vyrobila jen 766 MWh elektřiny, což je oproti srovnatelnému loňskému období téměř třetinový propad. Je více než pravděpodobné, že letos za loňskou produkcí firma zaostane, potažmo dostane se pod průměr poslední let. Na druhou stranu pozitivem budou dohodnuté cenové kontrakty. E4U totiž zmínila, že již loni pro letošní rok sjednala smluvní výkupní cenu ve výši 5 570 /MWh, zatímco pro rok 2022 činila 1 550 /MWh. Vzhledem k zavedeným vládním stropům se cena reálně sníží na zhruba 4 607 /MWh, stejně jako bude redukován tradiční tzv. zelený bonus. Ten má u FVE Dubňany klesnout na 14 269 /MWh, resp. u FVE Ratíškovice na 13 022 /MWh.

Závěrem možno zmínit, že akcie E4U na pražské burzeúterý zakončily na 141 .

E4U A.S. - Graf ceny akcie cz, rok 2023

Jiří Zendulka

V oblasti financí se Jiří Zendulka pohybuje od dob kupónové privatizace, takže již 30 let. Pracoval na různých pozicích u obchodníků s cennými papíry, aby u nich následně zakotvil především jako analytik. Dlouhodobě své názory prezentuje ve sdělovacích prostředcích. Vyznavač tradičních hodnot kapitalismu, resp. naopak kritik většiny nestandardních zásahů do ekonomik ze strany vlád a centrálních bank.

Okomentovat na facebooku


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688