Evropská unie stále hledá cestu v přijetí směrnice bojující proti diskriminaci
Evropská unie stále hledá cestu v přijetí směrnice bojující proti diskriminaci
Rovnost je jedním ze stavebních kamenů Evropské unie. Odráží se v zakládajících smlouvách EU i Listině základních práv a svobod. V současné době však i nadále v anti-diskriminačních právních předpisech existují mezery, které v Unii vytvářejí hierarchické dělení. Evropský parlament ve středu přijal společné prohlášení k anti-diskriminační směrnici EU a znovuotevřel tak cestu k jejímu schválení.
Od přijetí prvního společného postoje Evropského parlamentu k tzv. antidiskriminační směrnici uplynulo již 14 let. I nadále však navzdory opakovaným výzvám Parlamentu návrh zůstává zablokován v Radě. Přijetí této směrnice by pro boj proti diskriminaci na úrovni EU nabídlo komplexní rámec a odstranilo mezery ve stávajícím mechanismu s cílem zajistit rovnou ochranu občanů Evropské unie.
První návrh Evropské komise k ustanovení jednotného postupu Evropské unie v oblasti diskriminace a ochrany rovných práv všech občanů EU vznikl již v roce 2008. V současné době jsou práva občanů EU chráněna zejména Směrnicí o rovném zacházení v zaměstnání, která zakazuje diskriminaci v oblasti pracovních podmínek a přístupu k zaměstnání, samostatně výdělečné činnosti a odbornému vzdělávání, k poradenství a k členství v organizacích pracovníků a zaměstnavatelů. Právní předpisy EU také zavazují členské státy ke zřizování orgánů pro rovné zacházení v oblasti rasové diskriminace nebo diskriminace na základě pohlaví. Navrhovaná anti-diskriminační směrnice by však kromě stávající ochrany vztáhla zákaz diskriminace i ke zdravotnímu postižení, náboženskému vyznání a přesvědčení, sexuální orientaci či věku.
Ochrana před diskriminací je stanovena v zakládajících smlouvách Evropské unie. Článek 21 Listiny základních práv EU zakazuje jakoukoliv diskriminaci založenou zejména na pohlaví, rase, barvě pleti, etnickém nebo sociálním původu, genetických rysech, jazyku, náboženskému vyznání nebo přesvědčení, politických názorech či jakýchkoli jiných názorech, příslušnosti k národnostní menšině, majetku, narození, zdravotnímu postižení, věku nebo sexuální orientaci.
Evropský parlament ve středu prostřednictvím společného prohlášení znovu vyzval Radu, aby navrhovanou antidiskriminační směrnici odblokovala. Nejnovější zpráva o pokroku jako jádro vedoucí k patové situaci označuje ustanovení týkající se zdravotního postižení, a zejména možnost nabízející členským státům „nepřiměřeně dlouhé prodloužení transpoziční lhůty“ pro zajištění přiměřených úprav pro osoby se zdravotním postižením. „Je ostudné, že v naší Unii máme občany první a druhé kategorie, kdy někteří z nás jsou chráněni před diskriminací, zatímco jiní ne. Je nepřijatelné, že Radě trvá již více než 14 let, se dohodnout na něčem tak zásadním, jako je tato otázka. Parlament je připraven směrnici přijmout, nyní je čas, aby Rada udělala to, co měla udělat již před lety,“ komentovala situaci ohledně navrhované směrnice její zpravodajka Alice Kuhnke.
Zdroj: Evropský parlament
Autorka: Barbora Novotná, Euroskop.cz
Zdroj foto: Evropská komise
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?