Materiály na jednání vlády dne 26. dubna 2023
Bod č. 4: Návrh státního závěrečného účtu České republiky za rok 2022
Za rok 2022 vykázalo hospodaření státního rozpočtu schodek 360,4 mld. Kč, což představovalo proti výši dané rozpočtem výsledek lepší o 14,6 mld. Kč. Plnění rozpočtu příjmů dosáhlo 96,3 % a čerpání výdajů taktéž 96,3 % rozpočtu po změnách. Výsledný schodek státního rozpočtu za rok 2022 byl proti stejnému období roku 2021 nižší o 59,3 mld. Kč.
Bod č. 5: Konvergenční program České republiky (duben 2023)
Podle údajů ČSÚ skončilo hospodaření sektoru vládních institucí v roce 2022 meziročním poklesem deficitu o 1,5 %, přestože se ekonomika potýkala s důsledky ruské agrese vůči Ukrajině. Deficit tak dosáhl 3,6 % HDP, přičemž zahrnoval nejenom celou řadu jednorázových či přechodných opatření jako humanitární pomoc a podporu ekonomických subjektů v důsledku vysokých cen, ale i efekty opatření, která během epidemie covid-19 výrazně a trvale snížila daňovou zátěž. Ve strukturálním vyjádření pak hospodaření skončilo deficitem ve výši 2,8 % HDP. Dluh sektoru vládních institucí činil ke konci loňského roku 44,1 % HDP.
V letošním roce očekáváme obdobné deficitní hospodaření sektoru vládních institucí, a to ve výši 3,5 % HDP. Po očištění o vliv hospodářského cyklu a jednorázové operace, které jsou v tomto roce navázané hlavně na ceny energií, by mělo jít o deficit ve výši 1,6 % HDP. Výše zadlužení veřejných financí v letošním roce pravděpodobně mírně poklesne na 43,5 % HDP.
Pod referenční hranici deficitu sektoru vládních institucí 3 % HDP by se ČR měla dostat již v roce 2024. Dále by schodky měly klesat až k hodnotě kolem 2 % HDP v roce 2026. Strukturální deficit by se na konci horizontu výhledu měl pohybovat na 2,2 % HDP. V důsledku poměrně významné absolutní výše deficitů veřejných financí by úroveň zadlužení sektoru vládních institucí měla v letech výhledu mírně růst a na konci horizontu výhledu dosáhnout 45 % HDP. Výbor pro rozpočtové prognózy na základě materiálu konstatoval, že prognózy jsou realistické.
Bod č. 6: Informace o pokladním plnění státního rozpočtu České republiky za 1. čtvrtletí 2023
Výsledky plnění příjmů a výdajů státního rozpočtu jsou prezentovány na základě údajů o jeho pokladním plnění, tj. podle stavu na účtech státního rozpočtu vedených v ČNB k 31. březnu 2023, a dále podle dat rozpočtového systému Integrovaného informačního systému státní pokladny za leden až březen 2023 k 1. dubnu 2023. Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci března schodkem ve výši 166,2 mld. Kč, což byl výsledek meziročně horší o 107,0 mld. Kč. Po očištění vlivu prostředků Evropské unie a finančních mechanismů z příjmové i výdajové strany vykázalo hospodaření státního rozpočtu schodek 156,8 mld. Kč.
Bod č. 7: Přehled o činnosti cenových kontrolních orgánů za rok 2022 pro Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR
Ministerstvo financí předkládá ve smyslu uvedeného ustanovení zpracovaný Přehled o činnosti cenových kontrolních orgánů za rok 2022 pro Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky, který podává souhrnnou informaci o rozsahu a zaměření cenových kontrol v uvedeném roce. Materiál obsahuje číselné údaje o kontrolách, provedených jednotlivými kontrolními orgány, kterými jsou MF, SFÚ, celní úřady, ČTÚ, ERÚ, Státní energetické inspekce, Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, krajských úřadů, včetně Magistrátu hl. m. Prahy, a obecních úřadů.
Pro informaci
Bod č. 1: Makroekonomická predikce České republiky (duben 2023)
V roce 2023 by se HDP mohl zvýšit o 0,1 %. V roce 2024 by růst ekonomiky mohl zrychlit na 3,0 %, hlavně zásluhou obnoveného růstu spotřeby domácností. Průměrná míra inflace by letos mohla dosáhnout 10,9 % a v roce 2024 klesnout na 2,4 %. Nezaměstnanost by se z průměrných 2,3 % v roce 2022 mohla letos mírně zvýšit na 3,0 %, v příštím roce by však již mohla klesnout v průměru na 2,8 %. Přetrvávající napětí na trhu práce bude tlačit na růst mezd, který však i letos bude zaostávat za inflací. K obnovení růstu průměrné reálné mzdy by tak mělo dojít až v roce 2024.
Veřejné finance hospodařily v roce 2022 se schodkem meziročně nižším o 1,5 %, přestože se potýkaly s důsledky ruské agrese vůči Ukrajině. Deficit 3,6 % HDP zahrnuje nejen humanitární pomoc a podporu ekonomickým subjektům s vysokými cenami, ale i efekty opatření, která během epidemie covidu-19 výrazně a trvale snížila daňovou zátěž. Odhad výsledku hospodaření za rok 2023 ve výši -3,5 % HDP reflektuje mimořádné příjmy a výdaje související s energetickou krizí a rostoucí mandatorní výdaje v sociální oblasti. S odezněním vysokých a volatilních cen energií a 10% růstem nominálního HDP pravděpodobně poklesne zadlužení veřejných financí ze 44,1 % HDP v roce 2022 na 43,5 % HDP ke konci roku 2023.
Poslední zprávy z rubriky Státní rozpočet:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?