Rozpočtová dieta, aneb čekání na Godota? - Rozbřesk
Tuzemská ekonomika vykazuje nadále výrazné nerovnováhy, přičemž od pandemického roku 2020 je zvláště varovný vývoj na straně veřejných financí. Nejinak tomu bylo i v prvních třech měsících tohoto roku, kdy schodek státního rozpočtu dosáhl rekordních 166 mld. To je více než polovina z plánovaného celoročního schodku 295. mld korun. Jak je to možné? Celkové příjmy sice ke konci března vzrostly o solidních 13 %, výdaje státního rozpočtu se však zvýšily o mohutných 37 %.
Plánovaný schodek těsně pod 300 mld. korun se zdá v tuto chvíli vcelku obtížně dosažitelný. I podle posledních komentářů ministra financí Stanjury je již nyní jasné, že příjmy z tzv. windfall tax, se kterými státní rozpočet kalkuloval ve druhé půli roku, budou podstatně nižší – až o 60 mld. oproti původním odhadům inkasa 85 mld. Výrazně nižší příjem lze očekávat především ze strany bankovního sektoru, kde byla očekávání nastavena zcela nerealisticky. Navíc státní rozpočet nepočítal ani s mimořádnou letní valorizací penzí (odhadem přibližně 19 mld.), která výrazně ovlivní rozpočty i v dalších letech.
Na druhou stranu, jistá úleva by pro výdajovou stranu rozpočtu měla přijít z titulu nižších cen plynu a elektřiny. Zvláště pokud by se vláda rozhodla snížit cenový strop, který může vzhledem k současným tržním cenám bránit rychlejšímu poklesu cen pro domácnosti a firmy – u zemního plynu je například cena zastropovaná na 128 EUR/MWh, nicméně jednoletý forward se na velkoobchodní burze aktuálně obchoduje o přibližně 80 euro levněji.
Tato rozpočtová dieta by měla být prvním krokem ke stabilizaci veřejných financí. Je však dost dobře možné, že od současné vlády se již dalších významných kroků vzhledem k nastupujícímu volebnímu cyklu nedočkáme. Strukturální saldo tak může zůstat v hlubokém deficitu po delší dobu, zvláště zásluhou výdajové strany, která se utrhla ze řetězu – zatímco mezi lety 2019-2022 narostly daňové příjmy o 100 mld., běžné výdaje vyskočily o 400 mld. (!). A to je samozřejmě problém i z pohledu měnové politiky, jak ostatně upozorňuje ČNB, pro kterou představuje expanzivní fiskální politika významný proinflační impuls.
TRHY
Koruna
Zatímco ostatním středoevropským měnám se včera dařilo, česká měna vůči euru ztrácela a oslabila na úroveň 23,50 EUR/CZK, a to navzdory absenci významnějších kurzotvorných zpráv. Dnes je tuzemský makro kalendář zcela prázdný, a proto počítáme s relativně klidným závěrem týdne. Větší rozkolísanost očekáváme až v dalších dvou týdnech, kdy se bude korunový trh připravovat na květnové zasedání ČNB, na kterém se dle našeho názoru povede – ve světle naplňujících se proinflačních rizik - vážná debata i o možnosti signalizačního zvýšení úrokových sazeb.
Eurodolar
Slabší americká data byla včera kompenzována relativně umírněným komentářem prezidentky ECB Ch. Lagardeové, takže posun eurodolaru byl i včera minimální. Dnes budou ve hře indexy podnikatelských nálad (PMI) a to jak v eurozóně, tak odpoledne v USA (což je méně důležité). Pokud by západoevropské PMI (zejména v průmyslu) vykázaly viditelné zlepšení, eurodolar by mohl reagovat pozitivně a přiblížit se zpět k 1,10.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Čekání na velkou akciovou rotaci je čekáním na Godota
- Levná ropa dusí inflaci a eurozóna čeká na Godota
- Čekání na inflačního Godota
- Centrální banky i jüan aneb Čekání na Godota FX volatility
- Godot přichází: Upgrade Telefónicy od Cyrrus (+ přehled doporučení)
- Unipetrol: Dočkali se investoři Godota?
- GODOT, s.r.o. v likvidaci aktuálně - Změny a události ve společnosti
- Akciové indexy: Čekání na Godota
- IPO ČSOB začíná připomínat čekání na Godota: Ano nebo ne, případně kdy? S analytiky
- Akciový výhled 21. 9.: Čekání na Godota (+ ČEZ, TO, KB, Erste)
- Rozpočtová dieta, aneb čekání na Godota? - Rozbřesk
- Rozpočtová dieta, aneb čekání na Godota?
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory