Spotřebitelské ceny u nás v březnu meziměsíčně stagnovaly (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnešním klíčovým údajem na domácí scéně bude březnový vývoj spotřebitelských cen. Podle nás ceny meziměsíčně stagnovaly a v meziročním vyjádření inflace zpomalila na 14,8 % s výrazným přispěním vysoké srovnávací základny. Údaj únorové průmyslové produkce v eurozóně potvrdí statistiky z jednotlivých zemí a ukáže výrazný meziměsíční růst. Celkově by tak, dle indikací z letošních prvních dvou měsíců, průmyslová výroba významně přispěla k solidnímu výkonu ekonomiky eurozóny na začátku roku.
Pokračující pokles tuzemské meziroční inflace.
Tuzemské spotřebitelské ceny podle nás v březnu meziměsíčně stagnovaly poté, co v únoru vzrostly o 0,6 %. Po eliminaci sezónních vlivů tak meziměsíční růst činil 0,6 % po únorovém růstu o 1 % m/m. Inflaci směrem dolů v březnu tlačily především nižší ceny pohonných hmot a potravin. Nepatrný pokles by mohla zaznamenat i složka regulovaných cen v souvislosti s pozvolným průsakem nižších velkoobchodních cen energií do těch spotřebitelských. Nicméně jádrová inflace podle nás meziměsíčně zpomalí jen nepatrně o 0,1 pb na 0,7 % (SA). Vlivem vysoké srovnávací základny však dojde ke značnému meziročnímu zpomalení ve většině složek inflace, zejména pak u pohonných hmot, které v loňském březnu skokově zdražily v důsledku začátku války na Ukrajině. Celková a jádrová inflace tak v březnu podle našeho odhadu zpomalí na 14,8 % y/y, resp. 11,7 % y/y. Detailněji se tuzemské inflaci věnujeme zde: https://bit.ly/3ZMNjue.
Únorová průmyslová výroba v eurozóně podle nás pokračovala v silném výkonu ze začátku roku a meziměsíčně vzrostla o výrazných 1,7 %. Tomu napovídají i již zveřejněné statistiky z jednotlivých členských zemí jako Německo, Francie či Španělsko, kde průmyslová výroba vzrostla o 2,1 %, 1,1 %, resp. 0,6 % m/m. Průmysl tak zřejmě významně přispěje k solidnímu výkonu ekonomiky eurozóny v letošním prvním čtvrtletí – odhadujeme, že HDP v eurozóně vzroste o 0,4 % q/q. Průmyslovou produkci na začátku letošního roku pohání odraz ode dna produkce v energetických a energeticky náročných odvětvích. V druhé jmenované skupině působí i nadále pozitivně pokles velkoobchodních cen energií. Vynikají ale i farmaceutický a automobilový sektor, které těží ze zlepšující se situace v dodavatelských řetězcích. V následujících měsících se navíc v průmyslu stále nachází prostor pro další zlepšování, a to nejen s ohledem na nadále působící výše zmíněné faktory ale i potenciální impuls v podobě obnovy poptávky z Číny.
Inflace v USA opět zpomalila, jádrové tlaky však zůstávají silné.
V březnu spotřebitelské ceny v USA prakticky stagnovaly, když meziměsíčně ceny vzrostly o pouhých 0,05 %. K nižší dynamice výrazně přispěly ceny energií, zejména pokles cen pohonných hmot a plynu. Zatímco ceny potravin stagnovaly, k meziměsíční dynamice nadále výrazně přispívaly ceny služeb. Jádrová inflace tak zůstala relativně silná, když meziměsíčně ceny bez potravin a pohonných hmot vzrostly o 0,4 %. Oproti konsensu se tedy jednalo pouze o mírné překvapení. Březnový údaj přinesl menší náznaky pozvolného zpomalování růstu cen spojených s bydlením. Meziměsíční růst cen jak imputovaného nájemného, tak i skutečného nájemného zpomalil z 0,8 % na 0,5 %, resp. z 0,7 % na 0,5 %. V reakci na to dolarové sazby krátké splatnosti klesly o 5-10 bb, finanční trhy tak nepatrně zředily sázky na květnové 25bodové zvýšení klíčové úrokové sazby Fedu. Kurz obchodování zásadně nezměnil ani později zveřejněný zápis z posledního jednání americké centrální banky, byť jeho vyznění bylo mírně jestřábí, když odhalil lehkou podporu dalšího zvýšení úrokových sazeb na příštím zasedání mezi představiteli Fedu.
Data o podílu nezaměstnaných osob potvrdila napětí na tuzemském trhu práce, kde dle dat z Úřadů práce na jedno pracovní místo stále připadá jeden uchazeč. Více jsme psali zde: http://bit.ly/3zXxs1m. Maďarská inflace překvapila mírně směrem nahoru, když spotřebitelské ceny vzrostly o 0,8 % m/m, resp. 25,2 % v meziročním vyjádření. Perzistentní inflační tlaky tak lehce komplikují úvahy o blížícím se začátku snižování sazeb tamní centrální banky (MNB). Ke snížení základní úrokové sazby (nyní na 13 %) MNB podle nás však sáhne až začátkem příštího roku. Nicméně pokles 18% jednodenní depozitní sazby by mohl přijít daleko dříve.
Po zveřejnění americké inflace euro vůči dolaru skokově posílilo a výrazný 0,7% zisk udrželo do konce obchodování. Zatímco dolarové sazby klesly, tak eurové a korunové včera vzrostly o zhruba 5-13 bb dle splatnosti. Česká koruna včera korigovala oslabení z předchozího dne a posílila o výrazných 0,5 %. Zisky si včera přispal i maďarský forint (o 0,4 %), zřejmě v souvislosti se zveřejněním tamní inflace a zápisem z posledního jednání MNB. Polský zlotý během dne také zpevnil (o 0,3 %).
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Spotřebitelské ceny u nás v březnu meziměsíčně stagnovaly (Ranní zpráva z finančního trhu)
- Pocovidový spotřebitelský boom je v USA za námi (Ranní zpráva z finančního trhu)
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory