Copernicus: Svět zažil druhý nejteplejší březen v historii měření. Antarktický mořský led dosáhl druhého nejnižšího rozsahu - informace o vodě
Hlavní sdělení o vodě za březen 2023:
· V březnu 2023 bylo v pásmu od západu k severovýchodu v severní Evropě a nad Tureckem nadprůměrně vlhko.
· K oblastem, kde v březnu 2023 panovaly nadprůměrně suché podmínky, patřila většina Pyrenejského poloostrova, kde byly příznivé podmínky pro vznik požárů, alpský oblouk, části střední Evropy, východní Balkán a severozápadní pobřeží Kaspického moře.
· Mimo Evropu bylo v březnu 2023 nadprůměrně vlhko v některých částech USA, v několika oblastech Asie, na Africkém rohu, na Novém Zélandu, v severní Austrálii, v části jižní Afriky a v Brazílii. V mnoha regionech vedly vydatné srážky k záplavám.
· Nadprůměrně sucho bylo v Argentině, kde přetrvávalo sucho, v jižní Austrálii, v jihozápadní Africe a v některých částech Asie. V mnoha případech byly tyto podmínky spojeny s nadprůměrně vysokými teplotami.
Program Copernicus je součástí vesmírného programu Evropské unie, který financuje EU, a je její vlajkovou lodí v oblasti pozorování Země, která funguje prostřednictvím šesti tematických služeb: Atmosféra, Změna klimatu, Nouzové situace, Země, Moře a Bezpečnost. Poskytuje volně přístupná provozní data a služby, které uživatelům poskytují spolehlivé a aktuální informace týkající se naší planety a jejího životního prostředí. Program koordinuje a řídí Evropská komise a je realizován ve spolupráci s členskými státy, Evropskou kosmickou agenturou (ESA), Evropskou organizací pro využívání meteorologických družic (EUMETSAT),
Evropským střediskem pro střednědobou předpověď počasí (ECMWF), agenturami EU a Mercator Ocean a dalšími.
ECMWF provozuje dvě služby z programu EU pro pozorování Země Copernicus: Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) a Copernicus Climate Change Service (C3S). Podílí se také na službě Copernicus Emergency Management Service (CEMS), kterou realizuje Společná rada EU pro výzkum (JRC). Evropské středisko pro střednědobou předpověď počasí (ECMWF) je nezávislá mezivládní organizace, kterou podporuje 35 států. Je to výzkumný ústav a zároveň nepřetržitá operační služba, která vytváří a šíří numerické předpovědi počasí pro členské státy. Tyto údaje jsou plně k dispozici národním meteorologickým službám členských států. Superpočítačové zařízení (a související archiv dat) v ECMWF je jedním z největších svého druhu v Evropě a členské státy mohou využívat 25 % jeho kapacity pro své vlastní účely.
Informace o souboru dat C3S a způsobu jeho sestavení
Teplotní a hydrologické mapy a data pocházejí z datové sady ERA5 služby ECMWF Copernicus Climate Change Service.
Mapy a údaje o mořském ledu pocházejí z kombinace informací z ERA5, jakož i z EUMETSAT OSI SAF Sea Ice Index v2.1, Sea Ice Concentration CDR/ICDR v2 a zrychlených údajů poskytovaných na vyžádání OSI SAF.
Zde uvedené regionální průměry plochy jsou následující hranice zeměpisné délky a šířky:
Globe, 180W-180E, 90S-90N, nad pevninou a oceánem.
Evropa, 25W-40E, 34N-72N, pouze nad pevninou.
Informace o národních záznamech a dopadech
Informace o národních záznamech a dopadech vycházejí z národních a regionálních zpráv. Podrobnosti naleznete v příslušném teplotním a hydrologickém klimatickém bulletinu C3S pro daný měsíc.
Organizace C3S se řídila doporučením Světové meteorologické organizace (WMO) používat pro výpočet klimatologických průměrů nejnovější 30leté období a pro své klimatické bulletiny C3S zahrnující období od ledna 2021 přešla na referenční období 1991-2020. Pro přehlednost jsou uvedeny údaje a grafy pro nové i předchozí období (1981-2010).
Zdroj: Copernicus Climate Change Sevice
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Akcie ve světě
- Akcie ve světě - grafy indexů
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 24.11.2020, historie kurzů měn
- Forex online a historie
- Index PX, Burza Praha - historie, vývoj
- EUR průměrné kurzy 2024, historie kurzů měn
- Copernicus: Svět zažil druhý nejteplejší březen v historii měření. Antarktický mořský led dosáhl druhého nejnižšího rozsahu - informace o vodě
- Copernicus: Svět zažil druhý nejteplejší březen v historii měření. Antarktický mořský led dosáhl druhého nejnižšího rozsahu
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?