Životní prostředí  |  09.04.2024 07:45:00

Copernicus: Letošní březen je v pořadí desátým nejteplejším měsícem v historii měření

Anomálie přízemní teploty vzduchu pro březen 2024 ve vztahu k březnovému průměru za období 1991-2020.

Anomálie přízemní teploty vzduchu pro březen 2024 ve vztahu k březnovému průměru za období 1991-2020. Zdroj dat: ZDROJ DAT: ERA5. Kredit: Copernicus Climate Change Service/ECMWF.

 

Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), kterou jménem Evropské komise realizuje Evropské středisko pro střednědobé předpovědi počasí za finanční podpory EU, pravidelně vydává měsíční klimatické bulletiny, v nichž informuje o pozorovaných změnách globálních povrchových teplot vzduchu a moří, pokrytí moří ledem a hydrologických proměnných. Všechna uváděná zjištění jsou založena na počítačových analýzách a podle datového souboru ERA5, který využívá miliardy měření ze satelitů, lodí, letadel a meteorologických stanic po celém světě.

 

Měsíční globální anomálie přízemní teploty vzduchu (°C) ve srovnání s lety 1850-1900 od ledna 1940 do března 2024, vynesené v časové řadě pro každý rok. Rok 2024 je znázorněn tlustou žlutou čarou, rok 2023 tlustou červenou čarou a všechny ostatní roky tenkými čarami stínovanými podle dekády, od modré (40. léta 20. století) po cihlově červenou (2020). Zdroj dat: ZDROJ DAT: ERA5. Kredit: C3S/ECMWF.

 

Březen 2024 – Zvýraznění přízemní teploty vzduchu a teploty povrchu moře:

· Březen 2024 byl globálně teplejší než kterýkoli předchozí březen v datovém záznamu, s průměrnou teplotou vzduchu při povrchu Země v systému ERA5 14,14 °C, což je o 0,73 °C nad březnovým průměrem z let 1991-2020 a o 0,10 °C nad předchozím maximem z března 2016.

· Jedná se o desátý měsíc v řadě, který je nejteplejší v historii měření pro příslušný měsíc roku.

· Tento měsíc byl o 1,68 °C teplejší než odhad březnového průměru za období 1850-1900, které bylo stanoveno jako referenční období před průmyslovou revolucí.

· Průměrná globální teplota za posledních dvanáct měsíců (duben 2023 - březen 2024) je nejvyšší v historii měření, a to o 0,70 °C nad průměrem let 1991-2020 a o 1,58 °C nad předindustriálním průměrem let 1850-1900.

· Průměrná evropská teplota v březnu 2024 byla o 2,12 °C vyšší než průměrná teplota v březnu 1991-2020, což z tohoto měsíce činí druhý nejteplejší březen v historii kontinentu, který byl jen o 0,02 °C chladnější než březen 2014. Nejvíce nadprůměrné byly teploty ve středních a východních oblastech.

· Mimo Evropu byly teploty nejvíce nadprůměrné ve východní části Severní Ameriky, Grónsku, východním Rusku, Střední Americe, v některých částech Jižní Ameriky, v mnoha částech Afriky, v jižní Austrálii a v některých částech Antarktidy.

· El Nino ve východním rovníkovém Pacifiku nadále slábne, ale teploty mořského vzduchu obecně zůstávají na neobvykle vysoké úrovni .

· Průměrná globální teplota povrchu moře v březnu (v oblasti 60° j. š. - 60° s. š.) činila 21,07 °C, což je nejvyšší zaznamenaná měsíční hodnota, mírně vyšší než 21,06 °C zaznamenaná v únoru.

Samantha Burgessová, zástupkyně ředitele Copernicus Climate Service (C3S), zdůraznila význam této situace: "Březen 2024 pokračuje ve sledu překonávání klimatických rekordů jak v teplotě vzduchu, tak v teplotě povrchu oceánů. Jde o deset po sobě jdoucích rekordních měsíců. Průměrná globální teplota je nejvyšší v historii měření, přičemž za posledních 12 měsíců byla o 1,58 °C vyšší než v předindustriálním období. Zastavení dalšího oteplování vyžaduje rychlé snížení emisí skleníkových plynů.


Průměrná denní teplota povrchu moře (°C) v mimopolární oblasti světového oceánu (60° j. š. - 60° s. š.) pro roky 2016 (žlutá), 2023 (červená) a 2024 (černá čára). Všechny ostatní roky mezi lety 1979 a 2022 jsou znázorněny šedými čarami. Zdroj dat: ZDROJ DAT: ERA5. Kredit: Copernicus Climate Change Service/ECMWF.


Percentily teploty povrchu moře pro březen 2024. Barevné kategorie odpovídají percentilům rozložení teplot pro referenční období 1991-2020. Extrémní ("nejchladnější" a "nejteplejší") kategorie se vztahují k období 1979-2024. Hodnoty jsou vypočteny pouze pro oceány bez ledu. Oblasti pokryté mořským ledem a ledovými šelfy v březnu 2024 jsou znázorněny světle šedou barvou. Zdroj dat: ČHMÚ: ZDROJ DAT: ERA5. Kredit: Copernicus Climate Change Service/ECMWF .


Březen 2024 - Hlavní sdělení o mořském ledu:

· Rozsah arktického mořského ledu dosáhl v březnu svého ročního maxima, přičemž měsíční hodnota byla mírně podprůměrná a znamenala nejvyšší březnový rozsah od roku 2013.

· Stejně jako v lednu a v únoru byly anomálie koncentrace mořského ledu v Severním ledovém oceánu smíšené. V Grónském moři zůstaly koncentrace nadprůměrné, což je přetrvávající trend od října .

· Rozsah antarktického mořského ledu byl o 20 % nižší než průměr, což je šestý nejnižší rozsah v březnu v historii satelitních dat, a pokračuje tak série velkých negativních anomálií pozorovaných od roku 2017 .

· Stejně jako v únoru byla koncentrace mořského ledu nejvíce podprůměrná v severní části Weddellova moře a v sektoru Rossova-Amundsenova moře .

Březen 2024 - Hlavní sdělení o hydrologických proměnných:

  • Březen 2024 byl na většině území západní Evropy nadprůměrně vlhký, bouřky způsobily silné srážky na Pyrenejském poloostrově a v jižní Francii. Nadprůměrně vlhký byl také v oblastech Skandinávie a severozápadního Ruska.
  • Zbytek Evropy byl převážně sušší než průměr, s výrazně podprůměrnými srážkami v severozápadním Norsku.

· V březnu 2024 bylo nadprůměrně vlhko v oblastech Severní Ameriky, ve střední Asii, Japonsku, na velké části Arabského poloostrova, na Madagaskaru a v některých částech Jižní Ameriky. Mimořádně vlhký měsíc zažila Austrálie.

  • Nadprůměrně suché podmínky panují v některých částech střední části USA, západní Kanady a severního Mexika, v oblastech střední Asie a Číny, v jihovýchodní Austrálii, na většině území jižní Afriky a Jižní Ameriky.

Jitka Vondroušková

Víceleté zkušenosti má Jitka Vondroušková z letectví a cestovního ruchu, turismu i administrativy ve státní správě a soukromém obchodním sektoru.

Autorství a editace pro Kurzy.cz a Bydlet.cz od února 2022. Zájmy cestování, zvířata, příroda a životní prostředí, četba a hudba.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688