Speciálně izolovaná místnost (Faradayova klec), ve které se nachází řada citlivých, velmi přesných měřících přístrojů, nebo naopak robustní zařízení pro kalibraci momentových klíčů a dalších zařízení. Tak vypadá řada místností uvnitř jedné z budov temelínské jaderné elektrárny.
„Dodržujeme pravidlo, že přístroje, kterými kontrolujeme měřidla používaná v jaderných elektrárnách jsou čtyřikrát přesnější, než měřidla používaná na kontroly konkrétních zařízení a měřidla měřící provozní parametry v technologii. Příkladů je celá řada, od diagnostiky kontrolních systémů, až po zařízení na utahování šroubů v primárním okruhu,“ vysvětluje ředitel útvaru řízení kvality jaderných elektráren ČEZ Zdeněk Čančura.
Právě jaderné elektrárny jsou klíčovými zákazníky nové laboratoře. Kalibraci nástrojů a přístrojů, nabízí ale i dalším energetickým provozům, nebo firmám, které působí v České republice.
„V jaderných elektrárnách klademe maximální důraz právě na bezpečnost a kvalitu. Neustále musíme znát stav zařízení, a proto potřebujeme přesnou a správně nastavenou diagnostiku a měření. I to je důvod, proč jsme tuto laboratoř vybudovali přímo uvnitř areálu temelínské elektrárny,“
Zprovoznění nejmodernější české metrologické laboratoře souvisí i s připravovanou odstávkou prvního temelínského bloku. Elektřinu do sítě by měl přestat dodávat v noci z pátku na sobotu. Kromě výměny paliva čeká energetiky přes 16 000 činností, řada z nich souvisí právě s kontrolami a investičními akcemi, které se bez správně nastavených přístrojů a nástrojů neobejdou.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 5,0 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Marek Sviták , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Temelín