SVB měla absurdní podnikatelský model, spokojený klient neznamená nutně kvalitní management - Rabois
Na CNBC si všímají otevřeného dopisu, který mimo jiné podepsal Elon Musk a který volá po šestiměsíčním pozastavení trénování umělé inteligence vyšších úrovní než je GPT-4. K tématu hovořil Keith Rabois z Founders Fund, ovšem rozhovor začal otázkou týkající se chování firem během pádu Silicon Valley Bank.
Rabois má investice ve společnostech, které byly klienty SVB, a konkrétně odpovídal na dotaz, co jim radil ve chvíli, kdy tato banka čelila finančním problémům. Odpověděl, že jeho přístup byl individuální, v portfoliu má asi dvacet společností a nedával jim žádnou univerzální radu, která by se hodila pro všechny. A co investor soudí o příčinách problémů banky?
Pokud má podle Raboise nějaká banka velké investice do vládních dluhopisů a zároveň je značně vystavena dění v technologickém sektoru, jde o „šílenou kombinaci“. Důvod tkví v dopadu, který mají rostoucí sazby na hodnotu dluhopisů a technologických firem. Ty jsou totiž hodně citlivé na růst sazeb a SVB tak byla kvůli svému zaměření vystavena příliš vysokému riziku.
„Když byla banka silně vystavena technologickému sektoru a zároveň sázela na pokračující prostředí nízkých sazeb, šlo o doslova absurdní situaci,“ řekl investor. CNBC k tomu dodala, že Rabois v minulosti chválil SVB za to, jak finančně podporuje technologický sektor. To podle investora ale neznamená, že měla dobrý management rizika a „spokojený klient“ nutně neukazuje na kvalitu tohoto managementu.
Silicon Valley podle experta nepotřebuje specializovanou banku. Je zapotřebí celkové důvěry v bankovní sektor, ale úvahy o nutnosti specializace na technologické firmy jsou přehnané. K tomu investor dodal, že chybou byl moment, kdy vládní úřady zmrazily vklady v SVB. V tu chvíli se totiž rozšířily obavy, že firmy, které jsou klienty banky, nebudou schopny vyplácet mzdy. Řešením mohlo být zmrazení pouhé části vkladů a volný přístup třeba k 25 % z nich. Zmrazení vkladů bylo „velmi špatným odhadem situace“.
Až na závěr rozhovoru se debata stočila k tématu zmíněnému na jeho počátku, tedy k umělé inteligenci a návrhům na zmrazení jejího rozvoje. Rabois se domnívá, že jde o klíčovou technologii budoucnosti a tvrdí, že pro Spojené státy je důležitá i ve vztahu k Číně. Tedy k tomu, že tato země do umělé inteligence investuje a USA si podle experta nemohou dovolit zůstat pozadu.
Zdroj: CNBC
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?