Ze společného zasedání vlád České republiky a Slovenské republiky
Autor: Vláda SR
Obrázek x z y
Autor: redakce (ob)
„Česká republika je připravena podílet se na ochraně slovenského vzdušného prostoru i v příštím roce,” sdělila po společném zasedání premiérů a vybraných ministrů vlád ČR a SR v Trenčíně ministryně obrany Jana Černochová.
Česká republika a Slovensko mají v oblasti obrany dlouhodobě nadstandardní vztahy, spolupracují takřka všechny složky obou armád.
České a polské letouny střeží nebe našich východních sousedů od loňského září. Slovensko ukončilo provoz ruských strojů MiG-29 před víc než půl rokem, zatím však stále čeká na nové letouny F-16.
„Chci velmi ocenit odvážné politické rozhodnutí slovenské vlády darovat Ukrajině vyřazené letouny Mig-29. Ukrajincům tato technika nesmírně pomůže,“ prohlásila Jana Černochová.
Společnou deklaraci ČR, Polska a Slovenska o spolupráci při ochraně vzdušného prostoru SR podepsali ministři obrany loni v srpnu.
Mnohonárodní bojové uskupení a více než 40 společných cvičení
Úzké vazby mezi oběma zeměmi dokládá rovněž působení Mnohonárodního bojového uskupení NATO na Slovensku, kterému velí právě Češi. Jednotka čítá zhruba 1250 vojáků, kromě ČR a SR je do něj zapojeno rovněž Německo, USA a Slovinsko.
„Dnes na Slovensku působí zhruba 450 českých vojáků i s těžkou technikou. Jde o naši největší vojenskou přítomnost v zahraničí,“ připomněla ministryně obrany Černochová.
Armády ČR a SR spolu rovněž intenzivně cvičí. „Naše obranná spolupráce nabrala kvůli válce na Ukrajině novou dynamiku. Konají se jednání pracovních skupin, příhraniční setkání náčelníků generálních štábů, spolupracují takřka všechny složky našich armád. Tyto vazby chceme rozvíjet,“ prohlásila ministryně obrany Černochová s tím, že klíčovou oblastí je právě výcvik. Jen na letošek je plánováno přes 40 společných vojenských cvičení.
Česká republika i Slovensko v souvislosti s konfliktem na Ukrajině masivně investují do modernizace svých armád. Jedním z možných projektů je pořízení českých cvičných letounů L-39NG Slovenskem.
Tématem společného jednání byla i pokračující podpora Ukrajině. Česká republika a Slovensko patří k největším poskytovatelům vojenské pomoci této zemi. Oba ministři se shodli, že další podpora Ukrajiny je klíčová pro naši bezpečnost.
Jana Černochová a Jaroslav Naď hovořili také o Dohodě o obranné spolupráci s USA (DCA). Slovensko ji ratifikovalo již před více než rokem, v ČR bude návrh dokumentu brzy předložen na jednání vlády. Ministryně Černochová svému protějšku poděkovala za sdílení zkušeností z procesu vyjednávání s americkou stranou.
Autor: Vláda SR
Obrázek x z y
Autor: Vláda ČR
Obrázek x z y
Autor: Vláda ČR
Obrázek x z y
Autor: Vláda ČR
Obrázek x z y
Autor: Vláda SR
Obrázek x z y
Autor: Vláda SR
Obrázek x z y
Autor: Vláda SR
Obrázek x z y
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky