Zahájení nového mezinárodního projektu za účelem boje proti antisemitismu prostřednictvím vzdělávání - Erasmus+
Dneškem byl zahájen nový dvouletý projekt, jehož cílem je potírat antisemitismus v Evropě prostřednictvím vzdělávání. Projekt bude financován z programu Erasmus+ a realizován organizací UNESCO ve spolupráci s Úřadem OBSE pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR).
V rámci tohoto projektu budou UNESCO a její partneři prostřednictvím individualizovaných aktivit spolupracovat s vnitrostátními orgány členských států EU, aby jim pomohli při rozvoji vzdělávacího rozměru jejich národních plánů boje proti antisemitismu. Ke dni zahájení projektu oficiálně potvrdilo svou účast 11 zemí: Rakousko, Belgie (Valonsko-Brusel), Chorvatsko, Česká republika, Francie, Německo (v čele se spolkovými zeměmi Bádensko-Württembersko a Šlesvicko-Holštýnsko), Řecko, Itálie, Rumunsko, Slovinsko a Španělsko.
Očekává se, že tento projekt přinese řadu výstupů, včetně vnitrostátních prezenčních vzdělávacích akcí pro školitele učitelů, tvůrce politik a organizace občanské společnosti a tematické online webináře pro školitele učitelů a pedagogy ze všech členských států EU. Cílem je podpořit učitele a pedagogy v boji proti konspiračním teoriím a antisemitismu ve třídách. Projekt rovněž pomůže posoudit vnitrostátní osnovy a kvalitu školních učebnic z hlediska antisemitismu v Evropě a současnou připravenost učitelů. Následně budou vypracována doporučení pro tvůrce politik na celostátní a regionální úrovni.
Vzdělávání hraje důležitou úlohu při zvyšování povědomí mladých lidí, pokud jde o předsudky, extremistické narativy, konspirační myšlení a ideologie, které podněcují diskriminaci a nenávist. Mezi zastřešující priority programu Erasmus+ patří podpora inkluze a rozmanitosti. Tím tento program přispívá ke společenské soudržnosti, posilování evropské identity a propagaci hodnot Evropské unie. Tento projekt rovněž podporuje vzdělávací rozměr Strategie EU pro boj proti antisemitismu a podporu židovského života.
Souvislosti
Vzestup antisemitismu v Evropě i jinde je znepokojivý. Z průzkumu Agentury EU pro základní práva (FRA) vyplynulo, že v současnosti devět z deseti (89 %) Židů ve své zemi pociťuje rostoucí nenávist a diskriminaci, přičemž 44 % mladých evropských Židů čelí antisemitskému obtěžování. Průzkum dále ukázal, že 62 % Židů vidělo nebo slyšelo osoby nežidovského původu tvrdit, že holocaust je mýtus nebo je přeháněn. Podle průzkumu Eurobarometr z roku 2019 o vnímání antisemitismu navíc 53 % Evropanů považuje popírání holocaustu ve své zemi za problém.
V Evropské unii jsou nenávistné projevy týkající se schvalování, popírání nebo hrubého zlehčování holocaustu zakázány rámcovým rozhodnutím Rady o boji proti rasismu a xenofobii.
V roce 2021 přijala Evropská komise historicky první Strategii EU pro boj proti antisemitismu a podporu židovského života, která se zaměřuje na prevenci a potírání všech forem antisemitismu, ochranu a podporu židovského života v EU a vzdělávání, výzkum a památku obětí holocaustu. K tomu přispívá mezinárodní úsilí EU stát v čele celosvětového boje proti antisemitismu. V rámci této strategie EU zadala Komise vypracování nezávislé odborné zprávy nazvané „The field of research on contemporary antisemitism and Jewish life: Working towards a European research hub“ (Oblast výzkumu současného antisemitismu a židovského života: Úsilí o vytvoření evropského výzkumného centra), která byla zveřejněna 31. března 2023.
Budování odolnějších a inkluzivnějších vnitrostátních systémů vzdělávání a odborné přípravy je jedním z hlavních cílů Evropského prostoru vzdělávání. Cílem opatření je řešit nerovnosti již od útlého věku a oddělit sociální postavení a původ od dosažené úrovně vzdělání a školních výsledků.
Program Erasmus+ podporuje cíle rámce Evropského prostoru vzdělávání a Listiny základních práv EU.
Další informace
Další informace o novém projektu UNESCO financovaném z programu Erasmus+ jsou k dispozici online.
Činnost Evropské komise v oblasti boje proti antisemitismu a podpory židovského života
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Mezinárodní dny 2020
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Zahájení nového mezinárodního projektu za účelem boje proti antisemitismu prostřednictvím vzdělávání - Erasmus+
- Komise představuje první unijní strategii boje proti antisemitismu a rozvoje židovského života
- Boj proti symbolům je jako boj proti větrným mlýnům.
- Vrchní Ministerský Rada V Oddělení Boje Proti Korupci Odboru Střetu Zájmů A Boje Proti Korupci - Volná místa
- Právník/právnička - vrchní ministerský rada oddělení boje proti korupci odboru střetu zájmů a boje proti korupci - nabídka práce
- Právník/právnička oddělení boje proti korupci odboru střetu zájmů a boje proti korupci - nabídka práce
- S projektem programu Erasmus+ vzdělávání dospělých k genderové rovnosti
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory