Jádrová inflace v eurozóně opět zrychlila (Komentář)
Březnová inflace v eurozóně překvapila mírně směrem dolů, když oproti konsensu (7,1 % y/y) zpomalila výraznějším tempem na 6,9 % z únorových 8,5 % y/y. Pokles jde primárně na vrub vysoké srovnávací základny cen energií, která by i v následujících měsících měla vést ke svižnému poklesu inflace. Zatímco ceny potravin by mohly naopak pokles lehce brzdit. Nicméně většímu zpomalení bude zejména bránit jádrová inflace. Ta v březnu opět zrychlila na rekordních 5,7 % z 5,6 % y/y v únoru. To by mělo opět přidělat vrásky na čela představitelů ECB. Čekáme, že jádrová inflace zůstane nad 5,5 % v H1 23, následovat pak bude její pozvolný pokles ke 4 % do konce roku, což podporuje naše očekávání ohledně nutnosti pokračování razantního tempa utahování měnové politiky ECB. Podle nás depozitní sazba během letošního roku ještě vzroste o dalších 100 bb na 4 %, kde zůstane po delší dobu s ohledem na přetrvávající inflační tlaky. V průběhu týdne finanční trh přehodnotil sázky na další trajektorii sazeb ECB směrem nahoru. Vrchol sazby je zaceněn na úrovni 3,5 % dosažené během léta a následný pokles zhruba na začátku příštího roku. V porovnání se situací před vypuknutím obav v bankovním sektoru se však jedná o očekávání daleko méně utažené měnové politiky.
Středeční zasedání ČNB v obměněné sestavě s novými členy J. Kubíčkem a J. Procházkou dle očekávání nepřineslo změnu v nastavení měnové politiky. Na tiskové konferenci zaznělo, že na příštím zasedání (v květnu) se bankovní rada bude opět rozhodovat mezi stabilitou a zvýšením klíčové repo sazby. Guvernér Michl zároveň považuje současné tržní ocenění předpokládající první snížení sazeb již v horizontu šesti měsíců a v úhrnu pokles o 100 bb do konce roku jako přehnané. V závěru týdne je však obrázek tržního ocenění prakticky identický jako před středečním zasedáním. S ohledem na vývoj tuzemské ekonomiky a postupné odeznívání inflace čekáme, že pokles sazeb by již mohl být na jednacím stole od letošního srpna. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/3M0YsUX. Důraz ČNB na silnou tuzemskou měnu spolu s potvrzením odhodlání nadále bránit nadměrným výkyvům jejího kurzu, pomohl české koruně k posílení o 0,8 % v tomto týdnu. V závěru týdne zveřejněný finální odhad tuzemského HDP ukázal stále solidní ziskovost firem a vysokou míru úspor domácností (více zde: http://bit.ly/3zsOPqB).
Euro zažívá relativně úspěšný týden a vůči dolaru si připsalo až 1,2 % v týdenním srovnání. Jak eurové, tak i dolarové sazby během týdne výrazně vzrostly v rozmezí 15-30 bb dle splatnosti. Nicméně k razantnějšímu přecenění směrem nahoru došlo u budoucích kontraktů vázaných na trajektorii sazeb ECB než Fedu, což se projevilo na velmi krátkém konci křivky. Středoevropské měny měly tento týden tendenci posilovat. Kromě české koruny (viz výše) posílil maďarský forint (o 1,1 %) i polský zlotý (o 0,3 %), byť si během týdne prošel výraznější volatilitou.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?