NextGenerationEU - Z Nástroje pro oživení a odolnost již bylo vyplaceno 150 miliard eur
Po dnešní platbě ve výši 6 miliard pro Španělsko činí celková suma, kterou Komise členským státům v rámci Nástroje pro oživení a odolnost vyplatila, více než 150 miliard eur.
Jedná se o důležitý milník v implementaci tohoto nástroje. Ten je jádrem plánu na podporu oživení Evropy NextGenerationEU, na který bylo vyčleněno 800 miliard eur. Již více než dva roky stimuluje Nástroj pro oživení a odolnost ve všech členských státech EU transformační reformy a investice, urychluje směřování k zelené a digitální transformaci a zvyšuje celkovou odolnost Unie.
Implementace Nástroje pro oživení a odolnost pokračuje plným tempem a Komise dnes v této souvislosti spustila online interaktivní mapu, na níž lze vyhledávat projekty podporované z Nástroje pro oživení a odolnost a realizované členskými státy. Mapa přispěje k dalšímu zvýšení transparentnosti fungování nástroje a jeho hmatatelného dopadu na občany, podniky a občanskou společnost v EU.
Komplexní mapování projektů
Mapa se pravidelně aktualizuje, jakmile jsou k dispozici nové informace. Umožňuje tak „virtuální prohlídku“ provádění národních plánů členských států na podporu oživení a odolnosti.
Poskytuje přehled vybraných reforem a investic podporovaných z Nástroje pro oživení a odolnost:
- Vyznačuje jejich zeměpisnou polohu v členských státech a poskytuje informace o jejich aktuálním stavu, tj. stručný popis pokroku při jejich provádění a dalších souvisejících krocích.
- Usnadňuje rovněž přístup k podrobnějším informacím o projektech na internetových stránkách Nástroje pro oživení a odolnost věnovaných jednotlivým zemím a dalším online zdrojům, jako jsou internetové stránky národních plánů pro oživení a odolnost a případně internetové stránky o konkrétních projektech.
V rámci Nástroje pro oživení a odolnost dostávají členské státy finanční prostředky po úspěšném dokončení předem dohodnutých milníků a cílů tj. jednotlivých fází reforem a investic. To, že se konkrétní reforma nebo investice na mapě objevuje však nutně neznamená, že členský stát již finanční prostředky z Nástroje pro oživení a odolnost související s tímto projektem obdržel. Může se například jednat o situaci, kdy členský stát již zahájil realizaci projektu na základě vnitrostátního financování. Mapa rovněž nevypovídá o tom, jak bude Komise v budoucnu hodnotit, zda projekt plní stanovené milníky a cíle.
V tuto chvíli je na mapě zařazeno více než 350 projektů
Na mapě najdete údaje o více než 100 reformách, které členské státy provedly nebo provádějí v rámci svých plánů pro oživení a odolnost – např. o zavedení nové daně z plastových obalů na jedno použití ve Španělsku, zjednodušení postupů udělování licencí k instalaci technologií k využití obnovitelných zdrojů energie v Řecku nebo protikorupční reformě v Chorvatsku. Dále mapa obsahuje informace o více než 250 investičních projektech – např. o zahájení zadávacího řízení na dopravní systém v Rize (Lotyšsko), zavedení paušální sezónní jízdenky na podporu udržitelné veřejné dopravy v Rakousku nebo dokončení prací na obnově městských čtvrtí ve Slovinsku.
Projekty uvedené na mapě byly vybrány na základě toho, že již dosáhly určitého stupně realizace. Mapa doplňuje informace zveřejněné členskými státy, které jsou odpovědné za realizaci a monitorování svých národních plánů na podporu oživení a odolnosti, a do určité míry z nich vychází. Implementace Nástroje pro oživení a odolnost stále probíhá, což znamená, že některé projekty, které obdrží finanční prostředky z Nástroje pro oživení a odolnost, dosud nebyly na mapu zařazeny. Cílem mapy proto není poskytovat vyčerpávající přehled.
Další postup
Mapu bude Komise pravidelně aktualizovat na základě dalších údajů o provádění národních plánů pro oživení a odolnost a o pokroku projektů souvisejících s reformami a investicemi ze strany členských států (zejména na základě informací předložených v souvislosti s žádostmi o platby).
Mapa bude rovněž obsahovat informace o 100 největších konečných příjemcích finančních prostředků z Nástroje pro oživení a odolnost každého národního plánu, jakmile bude údaj později v tomto roce k dispozici.
Souvislosti
Provádění Nástroje pro oživení a odolnost a efektivní plnění jeho cílů vyžaduje vysokou úroveň transparentnosti, pokud jde o jeho hladké fungování a konkrétní využívání přidělených finančních prostředků členskými státy.
V zájmu zajištění transparentnosti Komise pravidelně zveřejňuje informace na internetových stránkách věnovaných nástroji a vytvořila srovnávací přehled oživení a odolnosti, který obsahuje pravidelně aktualizované informace o vyplácení prostředků a pokroku dosaženém členskými státy.
Transparentnost dále zvýšilo nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost (REPowerEU). Od členských států žádá, aby zřídily veřejný portál obsahující jasně prezentované údaje o 100 konečných příjemcích, kteří z nástroje dostávají nejvyšší objem finančních prostředků. Členské státy budou muset svůj vlastní portál aktualizovat nejméně dvakrát ročně.
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?