Inflace v eurozóně na ústupu brzděném jádrovými cenami (Ranní zpráva z finančního trhu)
Klíčovým údajem bude dnes březnový vývoj spotřebitelských cen v eurozóně. Meziročně by měla inflace výrazně zpomalit díky vyšší srovnávací základně, ovšem většímu zpomalení bude bránit zrychlení jádrové inflace. Finální odhad tuzemského HDP včetně sektorových účtů ukáže detailnější obrázek kondice domácností a podniků. Americký kalendář zase nabídne vývoj spotřebitelské poptávky a indikátory cenového vývoje za únor.
Jádrová inflace v eurozóně zřejmě opět zrychlí.
Březnová inflace v eurozóně zřejmě pokračovala ve svižném poklesu zejména díky vyšší srovnávací základně cen energií. Z únorových 8,5 % by podle nás měla celková meziroční inflace rapidně klesnout na 6,7 %, včerejší dílčí informace z členských států však implikují mírnější pokles. Ten však výrazně ovlivní ceny energií, které zpomalí z 13,7 % na 0,4 % y/y, a to s ohledem na dramatický nárůst v březnu minulého roku v souvislosti se začátkem války na Ukrajině. Naopak k vyšší dynamice by mohly opět přispět ceny potravin, jejichž meziroční dynamika podle nás zrychlí z 15 % na 15,6 %, z části by se na tom mělo podílet i zdražení cigaret ve Francii. Jádrová inflace by měla opět zrychlit z 5,6 % na rekordních 5,7 % y/y. Většímu zrychlení by mohla bránit změna vah ve spotřebním koši v jednotlivých zemí jako např. ve Španělsku nižší váha cen oděvů. Celkově však vidíme riziko ještě výraznějšího nárůstu jádrové inflace. V H1 23 čekáme, že celková inflace bude i nadále pokračovat v rapidním zpomalení díky vyšší srovnávací základně – zejména u složky energií – zatímco jádrová inflace by měla zůstat nad 5,5 % a pak pouze pozvolně klesat ke 4 % do konce roku s ohledem na zrychlení mzdové dynamiky.
Americké osobní příjmy i výdaje podle nás pokračovaly v růstu v únoru shodně o 0,3 % m/m. V reálném vyjádření by se tak jednalo prakticky o stagnaci, nicméně po velmi silném lednovém výsledku. To by znamenalo, že spotřeba domácností je na cestě k relativně dobrému výsledku v Q1, a to i přes slabší sentiment domácností.
Německé a španělské díly do skládanky inflace v eurozóně.
Německá inflace výrazně překvapila směrem nahoru, když meziročně zpomalila z únorových 9,3 % „pouze“ na 7,8 %. Za poklesem byl primárně efekt vyšší srovnávací základny cen energií v souvislosti s jejich zdražením bezprostředně po začátku války na Ukrajině. Meziměsíční inflace však činila stále výrazných 1,1 %, k tomu by měly přispět i jádrové složky, zejména pak v oblasti služeb. Další díl do skládanky dnešní inflace za eurozónu přinesla španělská inflace, která skončila naopak výrazně pod očekáváními (1,1 % m/m). Meziročně tak dramaticky zpomalila na 3,1 % z únorových 6 %, opět především díky vlivu cen energií, jejíchž velkoobchodní ceny se do tamních spotřebitelských cen promítají s vyšší rychlostí.
Týdenní data počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA potvrdila silný trend a napjatost tamního trhu práce. Finální odhad HDP za Q4 nepatrně revidoval růst americké ekonomiky směrem dolů o 0,1 pb, v anualizovaném vyjádření na 2,6 % q/q. Za tím byla primárně revize spotřeby domácností, která je však na začátku letošního roku poměrně silná. Ziskové marže podniků byly mezičtvrtletně anualizovaně nižší o 2 %, nicméně celkově si americké podniky udržely v minulém roce relativně silnou pozici. Letošní rok by měl podle nás být již spojen s kontrakcí marží podniků v souvislosti s tlakem na zvyšování mezd.
Euro si včera vůči dolaru připsalo zisk až 0,6 %, k tomu zřejmě přispěla i nad očekávání vyšší německá inflace a mírné stupňování sázek na další zvyšování sazeb ECB. Budoucí kontrakty vázané na trajektorii Fedu v posledních dnech také mířily nepatrně vzhůru, stále však víceméně implikují setrvání sazeb na současné úrovni. Jedno zvýšení o 25 bb je zaceněno pouze zhruba z poloviny. V úhrnu čekají trhy pokles sazeb o 40 bb do konce roku. Středoevropské měny měly tendenci posilovat. Česká koruna pokračovala ve včerejším výkonu a posílila o 0,1 %. Maďarský forint a polský zlotý pak posílily o 0,2 %, resp. 0,3 %.Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?