Je pasivní investování za zenitem?
“Žádný investor přece nebude chtít dosáhnout pouze průměrného výnosu”, tak komentovali manažeři aktivně spravovaných fondů vznik vůbec prvního pasivně řízeného akciového fondu v roce 1975. Když Jack Bogle přišel s Vanguard’s First Index Investment Trust spravoval tento fond 11 milionů dolarů, v současnosti je to více než 400 miliard dolarů.
Pasivní investování pomalu ale jistě rostlo na popularitě. Boom nastal hlavně v posledních 10 letech a v roce 2019 došlo k velkému obratu. Podle dat Bloombergupasivně spravované fondy překonaly ty aktivně řízené podle hodnoty spravovaného majetku.
Pasivní investování už tvoří více než 50 % amerických akciových fondů, zdroj: Bloomberg
Je pasivní investování za zenitem?
Na akciových trzích se často v souvislosti s pasivním investování mluví o bublině. O tom, že indexové investování deformuje na burzách cenotvorbu promluvil veřejně v roce 2019 i známý aktivní investor Michael Burry. Od té doby se toto téma do mediální debaty často vrací.
Burry je známý především díky knize a stejnojmennému filmu The Big Short (česky Sázka na nejistotu). Díky tomu, že byl jedním z těch, kdo viděli přicházející hypoteční krizi v roce 2008 se z něj stal všeobecně známý investor, svým způsobem dokonce investorská “celebrita”.
Burry je sám aktivní investor, což může naznačovat, proč s kritikou přichází. Pasivně řízené fondy jsou přímou konkurencí těch aktivně spravovaných. Aktivní investoři jsou ti, kteří na základě svých analýz určují ceny akcií. Ti, co investují pasivně, poté jenom „využívají“ toho, že někdo jiný cenu stanovil.
Aktivní investoři budou existovat vždy, a vždy se budou snažit hledat akcie podhodnocené i nadhodnocené. Pokud by díky pasivnímu investování byly nějaké firmy nadhodnocené, aktivní investoři by sázeli na jejich pád, ke kterému by dříve či později došlo.
Akcie zastoupené v indexech, které pasivní fondy tvoří, se v čase mění právě díky změnám jejich ceny. Firmy zastoupené v indexu S&P 500 jsou dnes z velké části jiné, než když byl index v roce 1957 vytvořen. Mezi největšími firmami tak dochází ke střídání v průběhu času, a pokud aktivní investoři vidí některou společnost nadhodnocenou, budou určitě bojovat za její správné nacenění.
Není tajemstvím, že v dlouhodobém horizontu se většině aktivně spravovaných fondů nedaří překonat index. Například výzkum Spiva ukazuje, že téměř 90 % aktivně spravovaným fondům se za posledních 15 let nepodařilo překonat benchmark, který sledovali.
Téměř 90 % amerických aktivně spravovaných fondů nepřekonalo index S&P 500, zdroj: Spiva
Nezdá se tak, že by se trend zvyšujícího se zájmu o pasivní investování měnil. Ty jsou totiž levnější než jejich aktivní protějšky. Pasivní investování pomocí takzvaných robo-advisory platforem v posledních letech navíc zpřístupňuje svět investic široké veřejnosti. Například na Portu během pár minut získáte profesionálně sestavené investiční portfolio na míru.
________________________________________
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.
Lukáš Raška
Lukáš pracuje v Portu jako analytik finančních trhů. Každý den sleduje, co se zrovna děje na finančních trzích, a to nejdůležitější předává veřejnosti ve srozumitelné formě. Je velkým fanouškem pasivního investování, které v dlouhém období poráží investování aktivní. Zajímá se o to, jak makroekonomické události ale i politika a business ovlivňují ceny akcií i dluhopisů a jaký vliv to může mít na výnosnost investorských portfolií. Jeho cílem je zvýšení investiční gramotnosti všech Čechů.
Portu
Portu je první česká robo-advisory investiční platforma a lídr na českém trhu. Umožňuje bez jakýchkoliv závazků a s nejnižšími poplatky na trhu investovat do globálně diverzifikovaných portfolií složených na míru potřebám a cílům každého investora.
Více na https://www.portu.cz.
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Je pasivní investování za zenitem?
- Pasivní investování je horší než komunismus
- Aktivní vs. pasivní investování: Co je dlouhodobě úspěšnější?
- Pasivní investování jako zdroj největší bubliny všech dob?
- Proč za sebou pasivní investování nechává i profíky?
- Ján Hájek (Top Stocks): Indexové investování není disciplína pro pasivní investory (Video)
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpověď - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory