UBS koupí Credit Suisse za více než tři miliardy franků - Rozbřesk
Napětí v americkém a evropském bankovním sektoru bude dál hlavním hybatelem tržního dění v tomto týdnu. Je pravděpodobné, že riziková aktiva v čele s akciemi a měnami rozvíjejících se trhů zůstanou nervózní. Rychlá reakce amerického Fedu a ministerstva financí (stoprocentní garance vkladů + mechanismus na dodávání likvidity) i snaha švýcarské vlády přes víkend “horkou nití” ušít mega-fůzi UBS a Credit Suisse ukazují, že se politici a centrální bankéři snaží za každou cenu držet finanční napětí pod poklicí. To však nemusí být vůbec jednoduché.
Jak upozornil v uplynulém týdnu šéf BlackRocku Larry Fink, finanční napětí se může kumulovat postupně. V americkém finančním systému vedl do této chvíle růst úrokových sazeb k nerealizovaným ztrátám (z držení dluhopisů) v celkové hodnotě 620 miliard amerických dolarů (podle FDIC). Nový program na dodávání likvidity (Bank Term Funding Programme) sice umožňuje výměnou za vládní dluhopisy přístup k likviditě (v nominální hodnotě dluhopisu), což teoreticky omezuje riziko okamžitých “runů” na nejslabší části amerického finančního systému. Na druhou stranu to neřeší dlouhodobé problémy těchto institucí. Peníze v programu si půjčují relativně draho (přibližně za 4,5 %) a pokud ztratí přístup k “levnějším” depozitům a budou mít současně v bilanci aktiva s relativně nízkým výnosem (např. špatně zakoupené vládní dluhopisy), budou čelit pomalému, ale trvalému tlaku na vlastní kapitál. V rámci USA jsou bezesporu nejvíce zranitelné menší finanční instituce, které byly v minulosti vystaveny menší regulaci a nižšímu dohledu, a mohou také čelit rychlejšímu odlivu “levného” depozitního financování. Bohužel takových institucí není vůbec málo. Podle týdeníku The Economist je zhruba třetina amerických depozit v institucích menších, než byla padlá SVB.
Vyrovnat se s výraznou změnou klimatu a koncem “éry levných peněz” proto nemusí být pro řadu zákoutí globálního finančního systému jednoduché. A centrální bankéři budou dříve nebo později řešit dilema, jak skloubit boj s inflací a zachování finanční stability. ECB v uplynulém týdnu zatím dala přednost boji s inflací, uvidíme, jak se v tomto týdnu zachová americký Fed. V každém případě ve výrazně složitějším terénu logicky roste nebezpečí, že centrální bankéři udělají chybu a rychle vezmou “za své” scénáře “měkkého přistání” americké i evropské ekonomiky.
*** TRHY ***
Koruna
Česká koruna se držela na konci uplynulého týdne pod tlakem a oscilovala v blízkosti 24,00 EUR/CZK. Na startu tohoto týdne sice může zpráva o tom, že UBS nakoupila Credit Suisse, rizikovějším aktivům včetně koruny pomoci. Udržet finanční napětí setrvale pod poklicí však nakonec může být složité. Klíčovou událostí tohoto týdne i pro korunu nakonec může být zasedání amerického Fedu.
Eurodolar
UBS sice převezme Credit Suisse, ale držitelé dluhopisů problémové švýcarské banky v hodnotě 16 mld. euro nedostanou své peníze zpět. Aneb finanční drama pokračuje. Úrokové sazby spolu s akciemi tak sestupují níže i na začátku tohoto týdne a averze k riziku opět roste. Zajímavé je, že dolaru se aktuálně příliš nedaří. Může to být spojeno s tím, že část problémů ve finančním systému má kořeny v USA, což obrací pozornost ke středečnímu zasedání Fedu. Ještě v pátek to přitom vypadalo, že by Fed mohl navzdory tomu, co se děje, zvýšit sazby alespoň o 25bps, nyní již pravděpodobnost tohoto kroku klesla k 50 %. A to vše samozřejmě dolaru nesvědčí (ačkoliv v době globálního finančního napětí se mu spíše daří).
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Frank, Švýcarský frank CHF, kurzy měn
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- CHF, švýcarský frank - převod měn na CZK, českou korunu
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Koupit 1 EUR (euro) - valuty, měnová kalkulačka
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- UBS koupí Credit Suisse za více než tři miliardy franků - Rozbřesk
- UBS koupí Credit Suisse za více než tři miliardy franků - Rozbřesk - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- UBS koupí Credit Suisse za více než 3 mld. franků
- UBS koupí Credit Suisse, část věřitelů CS ale i tak přijde o všechno - Ranní komentář
- Ranní shrnutí - Švýcarská národní banka oznámila, že banka UBS koupí Credit Suisse v rámci vládou dohodnuté transakce.
- UBS koupí za asistence vlády Credit Suisse
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory