Pěstování PIWI odrůd révy v podmínkách ČR bylo hlavním tématem setkání ÚKZÚZ s vinaři
Za velkého zájmu vinařské veřejnosti proběhl v první polovině března ve Vinařství Volařík v Mikulově praktický seminář k PIWI odrůdám révy vinné (odrůdy se zvýšenou odolností proti chorobám), který uspořádal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) ve spolupráci se Střední vinařskou školou Valtice a sdružením PIWI CZ (je součástí SVČR). Jednalo se již o třetí akci na toto téma, kdy bylo cílem organizátorů informovat zejména vinohradníky o konkrétních PIWI odrůdách, jejich vlastnostech a kvalitě odrůdových vín.
V rámci přednášek ÚKZÚZ i Miloše Michlovského (VINSELEKT MICHLOVSKÝ) byly představeny naše nové perspektivní PIWI odrůdy, které jsou v registračním řízení a v nejbližší době budou zapsány do Státní odrůdové knihy. Jedná se o 10 bílých moštových odrůd a 5 modrých.
Již tradičně měli účastníci možnost degustovat vzorky kvalitních vín, která se z těchto odolných odrůd vyrábějí. Jednalo se zejména o vzorky ÚKZÚZ, pocházející z odrůdového zkoušení, od šlechtitele Miloše Michlovského a spoluorganizátora akce – Miroslava Volaříka (Vinařství Volařík), který konstatoval, že je pro něj pěstování PIWI odrůd i komerčně zajímavé a perspektivní.
Po všech stránkách kvalitní odrůdy k tomu máme i z domácího šlechtění, i když zatím jsou nejpěstovanějšími PIWI odrůdami u nás odrůdy německé - Hibernal (407 ha) a Solaris (166 ha). Nejpěstovanější českou PIWI odrůdou je v ČR na šestém místě Savilon (25 ha). S celkovou plochou nad 10 ha se pěstuje ještě odrůda Malverina a Rinot.
Ze strany PIWI CZ byly prezentovány zkušenosti ze zahraničí (kde je mj. možné PIWI odrůdy přidávat i do vín věhlasných apelací) a návrhy na dotační podporu výsadby PIWI odrůd a jejich propagaci v ČR. „Jako podporu výsadby navrhujeme příspěvek ve výši 100 tis. Kč k restrukturalizaci vinic z nedávno schváleného programu investic do technologií šetrných k přírodě“ sdělil účastníkům Jiří Sedlo. Sazenice PIWI odrůd jsou technologickou součástí stavby - vinice.
Věříme, že tyto praktické semináře budou pokračovat, a že se pro ekologizaci našeho vinohradnictví budou stále více využívat právě kvalitní a odolné odrůdy, které díky svým odrůdovým vlastnostem umožňují podstatné snížení používání přípravků na ochranu rostlin i pojezdů techniky ve vinicích. K tomu ale bude potřeba nejen šlechtění, vzdělávání a poradenství, ale i cílená podpora státu – např. v rámci naplňování environmentálních a klimatických cílů EU.
Ivana Kršková, tisková mluvčí, ÚKZÚZ
Poslední zprávy z rubriky Zemědělství:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?