Americké maloobchodní tržby další ranou pro vyšší dolarové sazby (Ranní zpráva z finančního trhu)
Ve světle aktuálních turbulencí na globálních finančních trzích, které značně zchladily očekávání dalšího zvyšování úrokových sazeb se dočkáme z pohledu ekonomického kalendáře informací, které by měly jít ve stejném směru. Obáváme se podkonsensuálního výsledku lednové průmyslové výroby za eurozónu jako celek a oproti trhu výrazně slabší čísla očekáváme i od amerických maloobchodních tržeb za únor. Tamní PPI za únor pak potvrdí desinflační proces. Na ústup inflačních tlaků v regionu pak ukážou české PPI, respektive polské CPI, obojí za únor.
Inflace tuzemských průmyslových cen klesá
Dnešní světový ekonomický kalendář náladu na finančních trzích zřejmě nevylepší. Zklamání se obáváme z obou stran Atlantického oceánu. Dopolední výsledek lednové průmyslové výroby zaostane podle nás za tržním konsensem. Trh v průměru čeká mezičtvrtletní vzestup o 0,3 %, my vidíme dokonce záporné znaménko, a tedy mírný pokles o 0,1 %. Ani silná německá data nebudou stačit na vykompenzování slabých čísel z Francie či Španělska. Průmysl v Evropě trpí zejména drahými energiemi a snahou domácností i firem na nich šetřit. Potíže tak mají zejména energeticky náročnější odvětví. Ze Spojených států se odpoledne obáváme negativního překvapení od únorových statistik maloobchodních tržeb. Po silném meziměsíčním růstu o 3 % v lednu podle nás maloobchodní tržby v únoru klesly o 0,8 %, trh přitom počítá pouze s polovičním poklesem (u tržeb bez automobilového segmentu se bojíme poklesu o 0,6, konsensus přitom ukazuje na stagnaci). Celkově by k slabému výsledku měly přispět meziměsíčně nižší tržby za prodeje aut a za útraty v restauracích, které v lednu zaznamenaly silný růst o 5,9 % m/m, respektive o 7,2 % m/m. A dalším střípkem do skládačky hovořící proti zvýšení sazeb by měly být únorové PPI. Data by měla potvrdit, že inflace je na sestupné dráze. U jádrové složky čekáme mírně nižší dynamiku ve srovnání s tržními předpoklady. Obecně by tak nižší dolarové sazby měly stát proti síle americké měny a na trhu eura s dolarem vyznívat ve prospěch společné evropské měny.
Z domova se dnes dočkáme únorových dat o cenovém vývoji v primárních okruzích. Ceny průmyslových výrobců potvrdí desinflační trend. Obáváme se ale, že se zveřejněné číslo bude nacházet nad tržním konsensem.
Koruna proti euru nejslabší za poslední více než měsíc
Globální finanční trhy zůstávají poznamenány problémy v americkém bankovním sektoru a snahou americké administrativy i centrální banky zabránit jakékoliv eskalaci a rozšíření problémů na další banky či sektory. Na trzích již bylo včera patrné zklidnění, nicméně volatilita zůstává zvýšená. Evropské i americké akciové indexy se během včerejška dostaly do kladných čísel a alespoň mírně korigovaly předchozí výrazné propady. I dolarové a eurové sazby mírně mazaly předchozí výrazné poklesy. Kurz eura proti dolaru byl sice včera volatilní, ale bez zřetelného trendu. Zveřejnění amerických inflačních dat volatilitu na trhu EUR/USD zvýšilo, ale ani tentokráte se jednoznačný trend neprosadil. Celková inflace skončila v souladu s očekáváním, její jádrová složka ale byla vyšší.
Během včerejšího dne přišlo zklidnění i na středoevropské měny, a to včetně české koruny. Ta měla ještě během prvních hodin dnešní seance tendenci oslabovat v souvislosti s vysokou averzí k riziku na trhu.Krátce se kurz dostal až téměř k 23,85 CZK/EUR. Takto slabá byla koruna naposledy před více než měsícem. Odpoledne již ale byla o téměř deset haléřů silnější. Regionálním vítězem byl maďarský forint, ten ovšem na problémy v bankovním sektoru v USA před tím reagoval nejvýraznějším oslabením. Viceguvernérka ČNB E. Zamrazilová pro Rádio Zet uvedla, že česká koruna by měla být silná a bojovat tak s inflací. U té vidí možnost, že se během druhé poloviny roku dostane do jednociferných hodnot.
Lednová data tuzemských maloobchodních tržeb překvapila mírně pozitivně, když zaznamenala meziměsíční sezónně očištěný vzestup o 0,3 %. Námi očekávaných 0,6 % ale dosaženo nebylo. Nicméně se jedná o první náznak, že se spotřebitelská poptávka začíná odrážet ode dna. To naznačují již za leden a únor publikované indikátory spotřebitelské důvěry. Za Q4 22 byl již dříve oznámen první mezičtvrtletní růst reálných mezd a dílčí meziroční lednové statistiky z průmyslu a stavebnictví naznačují, že s počátkem letošního roku se mzdy zvyšovaly. Podobněji jsme se věnovali lednovým statistikám tržeb v maloobchodě zde: https://bit.ly/3JhTFLR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Úrokové sazby - úroky z vkladů.
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Graf úrokových sazeb hypoték
- Úroková sazba hypotéky
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Sazba D57d, tarif D57d - elektřina
- ČEZ Prodej, a. s. Sazba D57d, tarif D57d
- Úrokové sazby ČNB
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory