Co by mohl naznačovat vývoj M2 pro ekonomickou aktivitu a zisky obchodovaných firem v USA?
Na globální úrovni pozorujeme hodně silnou korelaci mezi vývojem rozvah centrálních bank zemí G4 na straně jedné a globálními akciovými trhy na straně druhé. Když jsem na tento fakt poukazoval, zmiňoval jsem i trojúhelník „likvidita – fundament – akcie“. Jak to s ním vypadá?
Z globální úrovně se dnes přesuneme k USA a první z dnešních grafů ukazuje vývoj peněžního agregátu M2* a nominálního produktu. Poukázal bych zejména na následující: Za prvé, od počátku devadesátých let až do finanční krize měl nominální produkt celkem silnou tendenci růst zhruba o 6 % ročně. Za druhé, po finanční krizi se tempo jeho růstu systematicky a znatelně snížilo. Za třetí, růst M2 je volatilnější, ve druhém zmíněném období je v průměru vyšší, než v prvním.
Zdroj: Twitter
Každopádně Deutsche Bank chce grafem asi hlavně říci to, že růst M2 je nyní extrémně nízko. Korelace v grafu není sice nic světoborného, ale přece jen by to naznačovalo podobný směr na straně tempa růstu nominálního produktu. I kdyby ano, je tu ještě významná otázky, které jeho část by to hlavně odnesla. Můžeme doufat, že spíše jeho inflační, než reálná složka.
Druhý dnešní graf porovnává M2 se zisky obchodovaných firem. Zde si ohledně korelace, neřkuli kauzality můžeme už podle určitých časových období úplně vybrat, co chceme. RIA přitom navádí k tomu, že poslední roky byla korelace znatelně pozitivní. A opět: Ochlazení na straně M2 má v duchu červeně vyznačeného pole jasné implikace pro ziskovost obchodovaných firem (i když měřítko ziskové osy mi není úplně jasné):
Zdroj: Twitter
*M2 může být podle některých pohledů překonaným ukazatelem, mnohem větší vypovídací schopnost mohou mít například finanční podmínky. Ale třeba Jeremy Siegel (a nejen on) M2 stále sleduje a myslím, že není důvod, jej ignorovat.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?