Jsme na tom tak dobře, až je to špatně
Vývoj finančních trhů obecně nelze předvídat, protože se skládají z rozhodnutí milionů subjektů. Nyní to však může platit dvojnásob. Nacházíme se v zajímavé situaci, kdy je obtížné předvídat, co se stane v následujících měsících.
Týdny plné pozitivních zpráv
Trhy byly v posledních týdnech zaplaveny pozitivními zprávami, což mělo pozitivní dopad na jednotlivé ekonomiky, ale i na samotné akciové trhy. Cena plynu v Evropě klesla pod 50 eur za MWh, a to díky nižší spotřebě v důsledku teplého počasí a dostatečným zásobám zkapalněného zemního plynu.
Cena kontejnerové přepravy prudce klesla na úroveň před pandemií. Světové ceny potravin rovněž klesají již několik měsíců v řadě. To vše jsou významné protiinflační tlaky, a přestože se tyto faktory pravděpodobně projeví ve spotřebitelských cenách o něco později, inflace v USA i v EU již zpomaluje.
Spotřebitelská inflace v eurozóně v lednu zpomalila na 8,5 % z prosincových 9,2 % a překonala tak odhady analytiků. Ve Spojených státech meziměsíčně zpomalila na 6,4 % z 6,5 %. Zdá se tedy, že vše jde podle plánu a USA by mohlo dosáhnout svého 2% inflačního cíle v roce 2024 a eurozóna v roce 2025. Nebo snad ne?
Lék centrálních bank na inflaci zatím funguje. Vyšší úrokové sazby mají tendenci zdražovat úvěry, což zpomaluje ekonomiku a v konečném důsledku snižuje inflaci. Poptávka po hypotékách klesla v posledním čtvrtletí roku 2022 v eurozóně nejprudším tempem v historii, což je přesně efekt vysokých sazeb. Růst cen a HDP v západních zemích také zpomaluje, ale pomaleji, než se očekávalo.
Ekonomiky USA i EU v současné době vykazují obdivuhodnou odolnost, stejně jako jejich trhy práce. Nezaměstnaných nepřibývá a na základě mnoha pozitivních zpráv se otevřeně hovoří o tom, že se USA a dokonce i eurozóna mohou vyhnout recesi.
Dobré zprávy přišly také z Číny. Důvodem bylo, že nejlidnatější země světa na čas upustila od své politiky nulové tolerance vůči Covidu-19. To pomohlo obnovit spotřebitelskou poptávku a maloobchodní prodej. Čínská ekonomika se nyní opět zvedá a těží z toho i globální ekonomika.
Také podniky jsou optimističtější. Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se zvýšil na devítiměsíční maximum. Globální index nákupních manažerů S&P v únoru vzrostl na 52,3 bodu z lednových 50,3 bodu. Již druhý měsíc se tak pohybuje nad hranicí růstu a překonal odhady analytiků, kteří očekávali 50,6 bodu.
Dobré může být někdy špatné
Ač to zní zvláštně, silná ekonomika může někdy paradoxně znamenat problémy. Minulost nás naučila, že k "vyléčení" z rostoucích cen muselo vždy dojít k trápení v podobě rostoucí nezaměstnanosti, nižší kupní síly obyvatelstva nebo hospodářské recese. To však dnes nezažíváme.
Lidé dnes nejsou propouštěni ani si tolik neutahují opasky. Vlády se naopak předhánějí v nápravě problémů, což jim situaci ještě více usnadňuje. Mnozí ekonomové i investoři se proto obávají, že silná spotřebitelská poptávka zabrání zkrocení inflace na žádoucí úroveň. Případně je straší možnost, že by se vysoká inflace mohla rychle vrátit.
Zde opět vstupují do hry centrální banky a jejich úrokové sazby. Aby se tomuto scénáři zabránilo, je možné, že jednotlivé země budou trvat na dalším zvyšování sazeb, a to i nad rámec původních očekávání.
To by byl nepříjemný zvrat, protože Fed po prudkých zvýšeních již zmírnil tempo a naposledy zvýšil sazby o 0,25 p.b. Po novém zvýšení však celých 21 % analytiků očekává, že by se Fed mohl vrátit ke zvýšení sazeb o 0,50 p.b. v rozmezí 5 až 5,25 %. Podle konsenzu analytiků by se zvyšování sazeb mělo právě v tomto pásmu ustálit, dokud inflace nedosáhne stanoveného 2% cíle. Silná ekonomika, trh práce a kupní síla obyvatelstva však tlačí centrální banky k dalšímu zvyšování sazeb nad původně očekávanou úroveň.
Vyšší sazby by měly zpomalit růst cen, ale také by zvýšily tlak na ekonomiku, na což by finanční trhy reagovaly negativně. Centrální banky tak mají v těchto týdnech těžký úkol a balancují na hraně. Musí se snažit snížit inflaci na bezpečnou úroveň, aniž by poškodily ekonomiky, což možná ani není zcela možné.
Co s tím dělat?
Možná jsme svědky bezprecedentní situace, kdy se z vysoké inflace a energetické krize můžeme dostat bez recese. Klíčovými faktory se ukáže být odolnost ekonomiky a trhu práce.
Na druhou stranu je také možné, že silná ekonomika, vládní pomoc a nízká nezaměstnanost pouze oddalují nevyhnutelné - recesi, po níž bychom se mohli opět odrazit k růstu, a to bez inflace.
Ať už je správná kterákoli z těchto možností, sázka na jednu z nich nemusí být správnou strategií. Jak jsme totiž napsali na začátku, vývoj finančních trhů nelze předvídat. To nedokážou ani ti nejlepší investoři s odděleními plnými analytiků. Rozhodně byste se o to neměli pokoušet ani vy. Nejlepší strategií je pravidelně investovat a využít tak poklesů na finančních trzích. K tomuto účelu lze využít například pasivní ETF v Portu, protože pasivní investování obvykle poráží investování aktivní. Historie nás naučila, že trhy se vždy odrazí ode dna, a pokud si troufáme na jednu předpověď, pak je to ta, že tentokrát tomu nebude jinak.
_______________________________________
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.
Marek Malina
Marek pracuje ako analytik a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.
Portu
Portu je první česká robo-advisory investiční platforma a lídr na českém trhu. Umožňuje bez jakýchkoliv závazků a s nejnižšími poplatky na trhu investovat do globálně diverzifikovaných portfolií složených na míru potřebám a cílům každého investora.
Více na https://www.portu.cz.
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Jsme na tom tak dobře, až je to špatně
- Dell bude excelovat - je to dobře nebo špatně ?!
- Jsme v tom společně, jsme v tom my všichni dohromady, jsme v tom my společně s Ukrajinou - Premiér Fiala
- Mysleli jsme to dobře, ale… spotřeba zpomaluje a bude to dále pokračovat
- Mysleli jsme to dobře, ale… pozor s těmi cly, jsou nebezpečná hračka
- Mysleli jsme to dobře, ale… spotřeba zpomaluje a bude to dále pokračovat - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Mysleli jsme to dobře, ale… spotřeba zpomaluje a bude to dále pokračovat - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Mysleli jsme to dobře, ale… spotřeba zpomaluje a bude to dále pokračovat - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?