Ekonomické sankce Rusko „až tak moc nezabolely,“ říká exministr financí USA. Čína loni schválila výstavbu tolika uhelných elektráren, že jejich výkon odpovídá výkonu všech elektráren v Británii
Čína masivně navyšuje své investice do uhelné energetiky. Jen loni zečtyřnásobila počet povolení k výstavbě nových uhelných elektráren. Za jediný rok tak schválila vybudování uhelných elektráren o instalovaném výkonu, který odpovídá výkonu všech elektráren v Británii dohromady. Vyplývá to z výpočtu agentury Bloomberg.
I když Čína mohutně investuje také do zelené energetiky, zjevně se alespoň jako na záložní zdroj na uhlí stále vysoce spoléhá. A spoléhat hodlá i do budoucna. To může představovat další její konkurenční zvýhodnění v globálním ekonomickém zápolení se Západem, které se postupně stává zápolením geopolitickým, ba potenciálně vojenským.
Západ, zejména EU, se totiž k uhelné energetice staví mnohem odmítavěji než Čína. V podstatě s ní do budoucna nepočítá. Jenže výhodou uhelné energetiky je její láce a efektivita. To je v EU nyní ještě patrnější poté, co se Unie rozhodla odstřihnout od ruských dodávek zemního plynu. Ten ve velkém nahrazuje dodávkami plynu ve zkapalněné podobě ze zemí mimo Rusko, často ze zemí jiných světadílů, což je pochopitelně nákladnější.
Jestliže EU jako záložní zdroj za své zelené zdroje bude využívat zkapalněný plyn dovážený z dálav, zatímco Čína využije své, levné uhlí, je zřejmé, který ekonomický celek zvyšuje svoji konkurenceschopnost, a který naopak „ostrouhá“.
Čína však z momentální situace těží zásadním způsobem ještě i jinak. Vydělává na uvalení západních sankcí na Rusko, k nimž se podobně jako země typu Indie či Turecka nepřipojila. Od Ruska zmíněné země například nakupují zlevněnou ropu. Zlevněnou díky sankcím. Třeba indické rafinérie ruskou ropu zpracovávají a takto vyrobenou naftu už pak indická strana prodává – jako ne-ruskou – i do EU, za běžné, západní ceny. Tedy bez jakékoli slevy.
Někteří prominentní západní experti přitom míní, že Rusko sankce zatím tolik nepociťuje. Ekonomické sankce Rusko „opravdu příliš nezabolely,“ řekl o víkendu v rozhovoru pro CNN Larry Summers, bývalý ministr financí USA, jenž působil v Clintonově administrativě. Důvodem je podle něj zejména právě to, že se k nim nepřipojily země jako Čína, Indie nebo Turecko. Tedy ty země, které na nich naopak vydělávají.
Západ by tak měl postupovat obezřetně. Sankce, které Rusko tolik nepocítí, ale zato na nich vydělá Čína, nejsou rozhodně tím pravým. Summers navrhuje třeba zpřísnit, tedy snížit stropy na vyváženou ruskou ropu, avšak připouští, že za stávajících podmínek prostě existují limity v míře, v jaké lze Rusko ekonomicky opravdu poškodit.
Pokud navíc Čína získává konkurenční výhodu díky své masivně budované uhelné energetice, na niž Západ do značné míry rezignuje stále i v čase, kdy se odpojuje od relativně levného ruského plynu, jde jen o další důvod ke znepokojení.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Finance - osobní finance, kurzovní lístek, kalkulačky
- Vyhledání plátců DPH podle jejich identifikačního čísla (IČO)
- Pěstounská péče - dávky a jejich výše
- Mobilní operátoři 2023 - přehled operátorů v ČR a jejich tarifů.
- Registr ekonomických subjektů ARES
- Bitcoin - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Kurzovní lístek, Směnárna PETRA FINANCE, Plzeň
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Kurzovní lístek - Kurzovní lístky všech bank
- Ekonomické sankce Rusko „až tak moc nezabolely,“ říká exministr financí USA. Čína loni schválila výstavbu tolika uhelných elektráren, že jejich výkon odpovídá výkonu všech elektráren v Británii - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Ekonomické sankce Rusko „až tak moc nezabolely,“ říká exministr financí USA. Čína loni schválila výstavbu tolika uhelných elektráren, že jejich výkon odpovídá výkonu všech elektráren v Británii - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Iva Grácová, Bezvafinance
10 nejlepších dárků na poslední chvíli, které skoro nic nestojí, ale mají hodnotu na celý život
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla