(Kurzy.cz)
Ruské akcie po roce války. Dnes každopádně Moscow Exchange zůstává uzavřena
Zítra tomu bude rok, co 24. února Rusko zaútočilo na Ukrajinu. I přes vyvíjený tlak většiny zemí světa nemá tento neospravedlnitelný akt agrese vůči nezávislému státu zatím vidinu svého konce. Ekonomika Ruska se však díky stupňujícím sankcím dle všeho dostává pod stále větší tlak. Navíc zastavit/vytlačit agresora na samotné frontě hodlá západ rozšiřující se vojenskou pomocí, resp. většími dodávkami zbraní včetně těch modernějších. Rusko má sice „svoji“ Čínu, či obchodní spolupráce přetrvává i s jinými státy včetně Turecka, které je jak známo dlouhodobě členem NATO, celkový byznys země je však nyní již objemově jinde. V návaznosti se také vliv zahraničního kapitálu na ruských finančních trzích dostal do jiných dimenzí. Vypovídací schopnost ruské burzy lze každopádně považovat za omezenou. Ta dnes zůstává díky diskutabilnímu státnímu svátku uzavřena. Tamní „Den obránců vlasti“ je totiž založen na mýtu vytvořeném sovětskou propagandou. Slavit se má první vítězná bitva bolševické armády nad Němci u Pskova a Narvy. Podle legendy se měla odehrát právě před 105 lety, 23. února 1918. Jenže se ve skutečnosti nikdy nekonala…
Zpět ale k ruské burze, která dříve patřila mezi TOP 20 světových z hlediska tržní kapitalizace obchodovaných společností. Odliv zahraničních investorů se každopádně na „Moscow Exchange“ odrazil na propadu objemu obchodů. Například za leden vyměnily majitele akcie za necelých 788 mld. RUB (10,6 mld. USD), zatímco před rokem to byl ve stejném měsíci více než pětinásobek. Loni v únoru objemy obchodů dosáhly dokonce 4,64 mld. RUB. Následně po ruské invazi na Ukrajinu pak v březnu dosáhly již jen zhruba 445 mld. RUB.
Z hlediska dluhopisů objemy letos v lednu činily vlastně srovnatelných 812 mld. RUB, když o rok dříve se zobchodovaly za 790 mld. RUB. V únoru však loni překonaly i bilión RUB.
Ruský hlavní akciový index MOEX (Moscow Exchange Russia Index) si letos připisuje 2,7 %, když ve středu zakončil na zhruba 2 212 bodech. Tedy jen nepatrně koriguje loňský nakonec více než 43% propad. Rok 2021 totiž ještě MOEX končil na hodnotě 3 787 b., po pár týdnech se před vpádem na Ukrajinu nacházel již na 3 084 bodech. Následně pak po zmiňovaném každoročním svátku 24. února propadl intradenně dokonce až pod 1 682 b., kde se naposledy nacházel v roce 2016. Moskevská burza tedy zažívala svůj „černý pátek“ s více než 45% propadem, nakonec hrozivou seanci uzavřela níže o třetinu na 2 058 bodech. Od té doby se tak za rok vzchopila o 7,5 %.
Vývoj indexu MOEX za posledních 5 let
Součástí MOEX indexu je v současnosti 40 titulů, tedy o 3 méně než před rokem. Zhruba třetina má váhu do procenta. Tři naopak nejvýraznější tituly pak dvoucifernou, nejvíce u nás vlastně nechvalně známá banka Sberbank. V současnosti ovlivňuje index ze 14 %, následuje Gazprom s 13,7 % a Lukoil s 12,3 %.
Zmiňovaný bankovní titul se před válkou na podzim 2021 vyšplhal na historická maxima až 388 RUB. Loni v únoru, a pak i na podzim, však spadl pod 100 RUB. Ve středu zakončil na 163,80 RUB. Gazprom, po kterém domácí ČEZ v arbitráži požaduje za nedodaný plyn miliardu korun, zaznamenává podobné ztráty. Tedy firemní akcie, které ve středu zakončily na 155,63 RUB, se na podzim 2021 obchodovaly až za více než 397 RUB. Předvedly však v posledním roce v porovnání mnohem výraznější volatilitu, když po propadu i pod 127 RUB dokázaly následně loni na jaře značnou část ztrát vymazat. Obchodovaly se totiž v červnu až za téměř 323 RUB. Akcie největšího ruského těžaře ropy Lukoil pak pamatují ceny i 7 500 RUB. Loni 24. února se však intradenně přiblížily hranici 3 tis. RUB. V průběhu roku pak zaznamenaly nádech až k hladině 4 700 RUB, včera zakončily na 3 918 RUB. Tamní burza tak pro zajímavost aktuálně oceňuje tuto ropnou firmu v přepočtu na 800 mld. Kč.
Také v Rusku se inflace drží na dvouciferných úrovních. Po loni v dubnu meziročně „rekordních“ 17,8 % pozvolně klesá. Naposledy za leden činila meziročně 11,8 %. V návaznosti nastavená základní úroková sazba 7,5 % se odráží na tamních finančních trzích. Financování dluhu veřejných financí řeší Rusko vlastně každotýdenním vydáváním státních dluhopisů. Poslední emise (aukce) proběhla ve středu, když dluhopisy se splatností za 6 let byly prodány za 96,13 % nominální hodnoty. V návaznosti na kupón roční výnos zkrátka u nich překonal hranici 10 %. Minulý týden aukce dlouhodobých dluhopisů se splatností až v roce 2041 přinesla dokonce ještě o něco vyšší stanovení ročního výnosu takřka 10,7 %.
Rusko - zprávy a komentáře k Rusku
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?