Mnichovská bezpečnostní konference 2023
Mnichovská bezpečnostní konference 2023
22.02.2023 / 14:58 | Aktualizováno: 22.02.2023 / 15:01
Mnichovské bezpečnostní konference (MSC), která se konala od 17. do 19. února 2023, se zúčastnili nově zvolený prezident Petr Pavel a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Oba absolvovali řadu bilaterálních setkání, Petr Pavel se mimo jiné sešel s francouzským prezidentem Macronem, společně oba posnídali s polským prezidentem Andrzejem Dudou a vystoupili na diskuzních panelech k problematice dezinformací a válce na Ukrajině.
MSC patří k nejvýznamnějším událostem v oblasti bezpečnostní politiky, pravidelně se zde setkávají hlavy států, ministři, představitelé armád a zástupci nevládních organizací. V tomto roce byla konference tematicky zaměřena především na ruskou válku na Ukrajině, předmětem diskuzí byly také situace v Íránu a role Francie a Německa v evropské bezpečnostní politice.
Nově zvolený prezident Petr Pavel absolvoval bilaterální setkání mimo jiné s britským ministrem obrany Benem Wallacem, litevským prezidentem Gitanasem Nausedou, prezidentskou kandidátkou Běloruska v exilu Světlanou Tichanovskou a s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, se kterým Pavel mluvil o vizích svého prezidenství a o francouzských postojích ohledně vývoje války na Ukrajině. Petr Pavel se též zúčastnil diskuzního panelu ke konfliktu na Ukrajině.
Dále se nově zvolený český prezident setkal s bavorským premiérem Markusem Söderem, hovořili o dalším prohloubení česko-bavorských vztahů a o přeshraniční spolupráci.
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský jednal se svými protějšky z Mongolska, Jordánska, Filipín, Kosova a Finska, tématem byla kromě bilaterálních vztahů především válka na Ukrajině. Dále proběhla také řada neformálních setkání, např. s Žannou Němcovovou, dcerou zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova, se kterou ministr zahraničí hovořil o české podpoře ruských disidentů. Ministr Lipavský vystoupil na panelové diskuzi zaměřené na tématiku dezinformací, kde uvedl, že boj s dezinformacemi je dlouhodobou výzvou pro evropské společnosti a jejich demokracie a v kontextu ruské války na Ukrajině je ještě důležitější vytvořit efektivní mechanismy proti šíření dezinformací.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?