Česká unie botanických zahrad má nového člena: libereckou zahradu
„Účast v profesních organizacích je pro kulturní a odborné organizace velmi důležitá. Je to i o renomé, předávání a sdílení informací. Botanická zahrada v Unii botanických zahrad nebyla a já jsem ráda, že se do tohoto společenství začleňuje,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
Zažádat o přijetí mezi členy se rozhodl nový ředitel botanické zahrady Václav Lenk. „Bylo to prosté. Usedl jsem k počítači a napsal e-mail na unii s tím, že bychom rádi jako botanická zahrada přistoupili do jejích řad a jaký je vlastně formální postup pro přijetí,“ vyprávěl ředitel. „Zakrátko přišla odpověď, v níž se mimo jiné psalo, že v rámci řízení o přijetí je třeba, aby dva zástupci unie vypracovali na naši zahradu posudek.“
Do Liberce proto dorazili hosté z Prahy: z Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a z botanické zahrady při Střední odborné škole na Jarově. Hodnotili libereckou instituci podle celé řady kritérií. Zajímalo je například, jak má zahrada označené rostliny, jestli je přístupná celoročně nebo s nějakým omezením, jestli vydává index seminum, což je seznam semen, která si mezi sebou botanické zahrady nabízejí. Zajímala je také rozloha zahrady a informace o tom, jak zahrada funguje, kolik má rostlinných druhů. Byli spokojeni a v jejich posudku stálo, že liberecká botanická zahrada splňuje podmínky pro členství v unii.
O přijetí se rozhodlo 17. ledna na valné hromadě Unie botanických zahrad České republiky na Floře Olomouc. Valná hromada čítala zhruba pět desítek účastníků a pro přijetí liberecké zahrady byli všichni, nikdo se nezdržel hlasování ani nebyl proti. Členství v unii botanických zahrad přinese té liberecké výhody. „Především získáme dobré kontakty. Zároveň se budeme moci zúčastnit různých setkání, zasedání, exkurzí. Unie botanických zahrad by také ráda do budoucna plánovala přírodovědné expedice, což by mohlo být zajímavé,“ naznačil Lenk.
Nový ředitel přemýšlí o plánech do budoucna. „Teď by to pro nás bylo velké sousto, ale dokážu si třeba představit, že liberecká botanická zahrada by mohla mít národní sbírku masožravých rostlin, protože máme jejich rozsáhlou kolekci. Rád bych, aby botanická zahrada pořádala výstavy, třeba právě těch masožravých rostlin anebo kaktusů, kde by si lidé mohli nějaké vzorky zakoupit. A v zimě by se tu mohly konat přednášky, besedy, cestopisy, zkrátka povídání se zajímavými lidmi,“ nastínil Lenk.
Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory