Francouzská ekonomika v roce 2022 a perspektivy na rok 2023
Francouzská ekonomika v roce 2022 a perspektivy na rok 2023
15.02.2023 / 17:45 | Aktualizováno: 15.02.2023 / 18:10
Francouzská ekonomika zaznamenala v roce 2022 růst 2,6 %, což v současných podmínkách svědčí jak o její odolnosti v kontextu energetické krize, tak o oživení po dlouhých měsících poznamenaných protipandemickými opatřeními.Ministerstvo financí na tento rok prozatím zachovává svou prognózu 1% hospodářského růstu a průměrného růstu cen ve výši 4,2 %.
Ekonomika ve Francii se na konci roku 2022 ukázala být dokonce odolnější, než se očekávalo, a to přes vysokou inflaci, jejíž průměrná roční výše činila 5,2%. I přes tento pozitivní signál však pro rok 2023 zůstává mnoho nejistot a vyhlídky na skutečné oživení jsou v očích ekonomů stále velmi nejisté.
Současnou ekonomickou situaci charakterizují dva zcela opačné jevy, kdy spotřeba domácností stagnuje a vůle podniků investovat má rostoucí tendenci. Spotřeba domácností tak jednoznačně táhla aktivitu ekonomiky dolů, a to ať se jednalo o spotřebu potravin či energií. Firemní investice byly naopak velmi dynamické a na konci roku zaznamenaly další nárůst o 1,2 %, což je stejně jako nárůst pracovních příležitostí důkazem optimistických vyhlídek firem.
Podle prognózy francouzského statistického úřadu INSEE by měl růst spotřebitelských cen, který se od léta pohybuje kolem 6 %, od tohoto března zpomalovat. V polovině roku by tak měl meziročně dosáhnout 5 %, což je méně než 5,3 %, které statistický úřad předpokládal ještě v prosinci, a to zejména v důsledku poklesu cen energií a ropy. Statistici však odhadují, že ceny potravin v průběhu roku nadále porostou, a to téměř 13% tempem. Zkraje letošního roku se v cenách ještě promítně zrušení slev na pohonné hmoty a zvýšení cen energií. Ve výsledku se pro rok 2023 odhaduje průměrná roční míra inflace 4,2 %.
Naopak míra nezaměstnanosti i přes komplikovanou ekonomickou situaci odolává a stále pomalu klesá. Aktuálně je na úrovni 7,2 % aktivního obyvatelstva, nejníže za posledních 15 let. Vláda se tedy nevzdává svého ambiciozního cíle dosáhnout « plné zaměstnanosti » (tzn. míra nezaměstnanosti 5 %) do konce roku 2027.
Obchodní deficit Francie dosáhl v loňském roce rekordní výše 164 miliard eur. Důvodem byly prudce rostoucí ceny energií, znehodnocení eura a slábnoucí francouzský průmysl. Na druhé straně bilance služeb zaznamenala nebývalý přebytek 50 miliard eur. Navzdory zpomalení světového obchodu se sice francouzský vývoz hodnotově zvýšil o 18 %, zdaleka to však nestačilo na kompenzaci prudkého nárůstu dovozu, který zdražil především kvůli strmému nárůstu cen energií a oslabení eura vůči dolaru. Přitom ve srovnání s rokem 2019 je pouze 60 % navýšení schodku obchodní bilance v roce 2022 způsobeno energetikou a 40 % se týká ostatních odvětví průmyslu.
Jedním z důvodů slabších výsledků francouzského exportu je propad podílu zpracovatelského průmyslu na HDP z 18 % v roce 2000 na 9 % v roce 2021. Odvětví, jako je zemědělská výroba, kosmetika, parfumerie nebo léčiva, zaznamenala v loňském roce nárůst prodejů v zahraničí. Na druhou stranu letecký průmysl, který je klíčovým francouzským exportním odvětvím, nedosáhl zatím ještě ani úrovně z období před pandemií.
PERSPEKTIVY
Hospodářský růst ve čtvrtém čtvrtletí 2022 je slibným signálem pro rok 2023, očekává se, že hospodářská aktivita zůstane odolná, i když zrychlení růstu bude jen velmi pozvolné. Různé vnější šoky z předchozích měsíců, jako například problémy v dodávkách, měnová politika, pandemie, ceny energií atd.. by měly postupně slábnout. Návrat k normálu však bude trvat delší dobu, zejména pokud jde o inflaci.
Francouzské firmy zůstávají poměrně optimistické. V prvním čtvrtletí 2023 by se průmyslová výroba mohla mírně zvýšit, a to díky oživení v těžkém průmyslu a rafinériích, zmírnění problémů s dodávkami a pokračujícímu oživení výroby elektřiny. Aktivita v oblasti služeb by si měla udržet mírné růstové tempo. Obecně ale přetrvávají u firem obavy z nedostatečné či nestabilní poptávky.
Deficit obchodní bilance bez započítání energií by se mohl v roce 2023 snížit a s uvolněním omezení, která limitovala objemy produkce, by se měl v letošním roce oživit i prodej letadel a automobilů.
Na druhou stranu nelze vyloučit nové nákladové šoky, ať už v souvislosti se zpřísněním měnové politiky, s rostoucím geopolitickým napětím, nebo s oslabením faktorů, které dosud umožňovaly ekonomice odolávat. Francouzský svaz průmyslu je proto ve svých výhledech opatrnější a v letošním roce předpokládá nulový růst.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Vodafone tarify 2023, ceny volání a SMS, data. Přehled tarifů Vodafone
- O2 tarify 2023, ceny volání a SMS, data. Přehled tarifů O2
- Nejlevnější tarify 2023 - srovnání tarifů operátorů
- Neomezený tarif 2023 - nejlevnější neomezené tarify
- T-Mobile tarify 2023, ceny volání a SMS, data. Přehled tarifů T-Mobile
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
- Dohoda o provedení práce 2022
- Platové tabulky pracovníků v sociálních službách 2022
- Dohoda o pracovní činnosti 2022
- Odměna pěstouna 2022 - kalkulačka
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory