(Kurzy.cz)
Zahraniční dovolená může být pro Čechy letos historicky nejatraktivnější v řadě zemí. Alespoň dle koruny – nejlevněji v Egyptě, Polsku, Británii, Švédsku, Turecku ale i v dalších zemích
Domácí měna neposiluje pouze k jednotné evropské měně, ke které je nejsilnější od července 2008. K řadě měn zaznamenala v posledních dnech dokonce historická maxima. Zatímco v cenách zájezdů cestovních kanceláří se vývoj zatím asi příliš neprojeví, příjemnější může být nakupování v jednotlivých destinacích, potažmo zrealizovat dovolenou levněji mají šanci individuální cestovatelé.
Ke zmiňované jednotné evropské měně možno v úvodu zmínit, že koruna se k ní již výrazně blíží zpět k historickým maximům z léta 2008. Zbývá zhruba 15 haléřů, když v druhé polovině tohoto týdne se domácí měna obchodovala již pod hranicí 23,70 Kč/EUR. Koruna má tak za sebou během necelých 3 let od covidu téměř 4 korunové posílení, když na přelomu zimy/jara v roce 2020 naopak oslabila nad hladinu 27,50 Kč/EUR.
Mnohem příznivější než třeba loni v létě, je pohled na korunu také ve vztahu k dolaru. Loni v květnu jsme v článku „Čas prodat dolar a vyinkasovat korunu? Technika to indikuje“ zmiňovali aktuální vývoj. Dolar tehdy následně o korunu zlevnil, nicméně v létě se dostal na ještě silnější úrovně. Euro k dolaru totiž po téměř 20 letech oslabilo pod paritu a v kontextu domácí měna poklesla i nad 25,50 Kč/USD. V posledních dnech se však po 10 měsících podívala pod 22 Kč/USD. Úroveň, u které však lze právě spatřovat i poměrně výraznou technickou hranici. Ta tedy může bránit v pokračování v posilování.
Češi mají v oblibě nákupy v Polsku, které se vlastně dále zatraktivňují. Polský zlotý lze totiž vůbec poprvé v historii koupit za méně než 5 Kč. Tedy co se týká devizových obchodů, ve směnárnách se teprve dané hranici blíží. Každopádně za necelých 2,5 roku zlotý zlevnil o korunu, potažmo tedy zhruba o 15 procent.
Zpět zájmu se v posledních letech ocitá v létě Bulharsko. Tamní lev (BGN) atakuje ke koruně svoje dosavadní minima z léta 2008, kdy se přibližoval hranici 12 Kč. To sousední rumunský lei (RON) je již historicky nejlevnější, když se drží pod hranicí 4,90 Kč/RON.
Podíváme-li se dále na jih, mnohem větší devalvací v posledních letech zaznamenala turecká měna (TRY). Země zasažená nyní zemětřesením získává humanitární pomoc z celého světa, což částečně i podporuje v drobném nádechu tamní měnu. Nicméně aktuálních 1,177 Kč/TRY je stále o čtvrtinu méně, než co tamní měna stála před rokem. O zlevnění na polovinu lze hovořit v časovém horizontu ani ne 1,5 roku, když ještě v říjnu 2021 byl kurz 2,40 Kč/TRY.
Podíváme-li se na sever od nás, tak například dánskou korunu lze koupit téměř na minimech. Tedy úroveň 3,184 Kč/DKK se blíží minimům z léta 2008. Za poslední měsíce lze hovořit o zhruba 5% devalvaci tamní měny. Více se v porovnání pro Čechy zatraktivnila však švédská či norská koruna. Jsou letos výrazně levnější než kdy v historii. Aktuálně lze hovořit o kurzech 2,13 Kč/SEK, resp. 2,17 Kč/NOK.
V porovnání však mnohem více Češi navštěvují Velkou Británii. Zatímco loni v březnu libra stála i více než 31 Kč, v úvodu února se obchodovala i za méně než 26,60 Kč. Tedy na historickém minimu. Připomenout lze časy, kdy se v roce 2000 muselo za libru naopak vydat rekordních více než 60 Kč. Oproti loňskému létu, kdy oscilovala okolo hladiny 29 Kč, lze každopádně hovořit o zhruba 8% zlevnění libry.
Historická maxima zaznamenává koruna také vůči méně obvyklým měnám. Zmínit lze například brazilský reál, jihoafrický rand či egyptskou libru. Právě posledně zmiňovaná měna prošla velkou devalvací. První skok nastal na podzim 2022, další více než pětinové oslabení pak letos. Aktuálně lze zmínit cca 0,72 Kč/EGP, zatímco v roce 2020 byl kurz i více než 1,60 Kč/EGP. Právě u Egypta lze tak jistě i od cestovních kanceláří očekávat letos udržení atraktivních cen zájezdů v porovnání s ostatními zeměmi.
Výše zmiňované kurzy jsou obchodovaným středem na devizovém trhu. Při nákupu/prodeji valut bývá kurz od středu odvozen. Každopádně obvykle nejvyšší rozdíl (spread) mezi nákupem a prodejem nabízejí banky, a to i při platbě jejich platebními kartami. Atraktivněji vychází výměna měny tradičněji ve směnárnách. Vzhledem k rozvoji bezhotovostního placení v celém světě se však stále výhodnějšími vlastně stávají alternativní způsoby směny a následného placení. Zmínit lze v tomto ohledu například Wise či známější Revolut.
Závěrem zmínit, že stejně třeba jako u akcií, také u koruny jistě platí, že nic neroste do nebe. V minulosti jsme obrat, mnohdy prudký, mohli vidět několikrát. Zůstává tedy jen otázkou, kdy na domácí měně k obratu dojde tentokrát, potažmo co bude impulsem.
Aktuální kurzy měn k dispozici na stránkách kurzy.cz zde.
Podívejte se také na nabídku více jak 15 000 zájezdů českých cestovních kanceláří na léto 2023.
Okomentovat na facebooku
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Dovolená:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
?