Změna likvidity, změna na akciích?
Kdysi jsem četl jednu studii, jejíž název si již nepamatuji, ale obsah ano. Byl podle mne relevantní ke všem diskusím o likviditě a bublinách. Ona studie byla založena na tom, že dobrovolníci na laboratorním trhu obchodovali s akcií, která měla jasně danou fundamentální hodnotu. A i v takových podmínkách, bez likvidity, si dokázali vytvořit bublinu.
Hodnota zmíněné akcie byla zadefinována na základě pravděpodobnosti, ve stylu „na konci období akcie vyplatí s 50% pravděpodobností dividendu ve výši 10 dolarů a s 50% pravděpodobností nic“. Na základě „učebnicové“ logiky má tato akcie hodnotu 5 dolarů a na racionálním trhu by se neměla její cena odchýlit od této hodnoty. Během onoho pokusu se tak ale stalo, směrem nahoru, a ne málo. Až s koncem obchodního dne se cena začala přibližovat víc a víc oné odvozené hodnotě.
K tématu likvidity a bublin, či bublinek, bych dnes rád rozvedl to, co jsem načal minulý týden v souvislosti s následujícím grafem. Ten porovnává valuace amerického indexu SPX a výši reálných sazeb. S tím, že valuace jsou nyní na úrovních, které se dají porovnat s obdobím na likvidu mnohem hojnějším. Alespoň na první pohled.
Zdroj: Twitter
Všimněme si tedy, že PE indexu SPX je nyní na podobných úrovních jako na počátku roku 2018. Tehdy ale reálné výnosy desetiletých vládních dluhopisů dosahovaly asi 0,3 %, nyní se nachází u 1,2 %. To by napovídalo, že monetární podmínky shrnuté do reálných sazeb jsou pro chování trhu méně relevantní a s oněmi příběhy o likviditě se to přehání.
Výše uvedené počítá ovšem s výnosy reálnými odvozenými z inflačních očekávání. Pokud bychom pro kalkulaci reálných výnosů používali aktuální inflaci (a to celkovou CPI), jsou nyní stále hodně v záporu. Na rozdíl od roku 2018. Z tohoto pohledu stále vidíme pozitivní korelaci „reálný výnosy – valuace“.
Nominální výnosy desetiletých dluhopisů se pak na počátku roku 2018 pohybovaly kolem 2,5 %, nyní se nachází o více než jeden procentní bod výš. Zde bychom tedy zase dospěli spíše k tomu, že likvidita odražená ve výnosech dlouhodobých dluhopisů (které jsou pro akcie nejdůležitější) na valuace velký vliv nemá – výnosy jsou nyní znatelně výš, ale valuace na cca stejné úrovni.
Na poslední tři odstavce se dá namítnout, že výnosy nominální i reálné neovlivňuje jen likvidita a jejím nejlepším ukazatelem je velikost rozvahy centrální banky (a na to se zase dá namítnout několik protiargumentů). Každopádně jak je to se současnými valuacemi a rozvahou Fedu? U vidíme v pondělním pokračování.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory