Německý průmysl v závěru loňského roku klesl (Ranní zpráva z finančního trhu)
Prosincová data z německého průmyslu ukážou na jeho slabost v samotném závěru loňského roku; mírný růst zaznamenalo pouze stavebnictví. Americký zahraniční obchod vykáže výrazné zhoršení s tím, jak zejména evropské plynové zásobníky již nebyly schopné absorbovat další dodávky LNG z USA. Tuzemské maloobchodní tržby dlouhodobě trpí snižováním kupní síly českých domácností. Prosincová data ukážou na určité zmírnění těchto tlaků.
Pokles tuzemských tržeb v maloobchodě koncem roku zmírnil
Dnešní den nijak povzbudivá data ani z jednoho břehu Atlantického oceánu nepřinese. Z Německa se za prosinec dozvíme statistiky průmyslové produkce. Obáváme se výraznějšího snížení meziměsíční dynamiky. Pokles předpokládáme jak ve výrobě energie, tak u zpracovatelského průmyslu. V rámci něj trpí zejména energeticky náročná odvětví. Postupně se též snižuje zásoba nevyřízených objednávek z minulosti s tím, jak se snižují třecí plochy v globálním výrobním řetězci. Meziměsíční růst předpokládáme za prosinec pouze u německého stavebnictví (to je v případě tamních statistik řazeno do průmyslu). Ani odpolední americká data nenadchnou. V souladu s trhem se obáváme zhoršení deficitu zahraničního obchodu. V minulých měsících americký export profitoval z dodávek energií do Evropy, zejména v podobě LNG. Díky mírnější zimě se ale plynové zásobníky drží poměrně naplněné, což další možnosti růstu amerického exportu do značné míry limituje. Z pohledu finančních trhů tak dnes nakonec může být nejzajímavější vystoupení šéfa americké centrální banky J. Powella.
Z domova se dnes mimo jiné dočkáme lednových čísel devizových rezerv ČNB a prosincové statistiky obchodů centrální banky na devizovém trhu. Nepředpokládáme, že by tato data kurz koruny nějakým způsobem ovlivnila. Již od listopadu podle nás ČNB na trhu neintervenuje, což potvrdí i data za prosinec. Verbální intervence v tuto chvíli stačí na to, aby ČNB dosahovala své strategie krotit inflační tlaky prostřednictvím silnější koruny. Dlouhodobě to je ale podle našeho názoru neudržitelné. V ročním horizontu očekáváme, že koruna bude slabší.
Prosincové statistiky tuzemských maloobchodních tržeb ukážou na určité zmírnění potíží u maloobchodních prodejců. Ti dlouhodobě trpí snižující se kupní silou domácností a poklesem jejich disponibilních příjmů. Odhadujeme, že maloobchodní tržby bez prodejů aut v prosinci klesly meziměsíčně o 0,2 %, tedy obdobným tempem jako v listopadu (-0,3 % m/m). Náš odhad je v podstatě tržním konsensem. Výdaje domácností se tedy po předchozím strmém poklesu pomalu stabilizují. Poslední dva měsíce loňského roku přinesly dokonce i nepatrné zlepšení spotřebitelského sentimentu. Ke zmírnění poklesu tržeb podle nás pomohla i vyšší mzdová dynamika, kterou pro Q4 22 indikují data z průmyslu a stavebnictví. Obnovená výroba aut by pak mohla přispět k pokračujícímu mírnému růstu tržeb za jejich prodej. Podrobněji v naší publikaci Měsíční předpovědi – únor 2023 (ke stažení zde https://bit.ly/3XZKYMl).
Koruna na úvod týdne oslabovala
Dolar vstoupil do nového týdne na vítězné vlně. Vezl se na pátečních silných datech z amerického trhu práce. Včerejší eurové ztráty ale byly hodně omezené (z ranních kotací u 1,08 USD/EUR se kurz v odpoledních hodinách posunul k 1,075 USD/EUR), evropská data totiž rozhodně nezklamala. Lepší výsledek přinesla ranní čísla německých podnikových objednávek za prosinec, potěšil i únorový Sentix index investorské důvěry v eurozóně.
Slabší euro na globálním trhu se podepsalo i na měnách v regionu střední Evropy. Maďarský forint, polský zlotý i česká koruna se na úvod týdne ocitly pod prodejním tlakem. Kurz koruny vůči euru se z ranních kotací u 23,76 CZK/EUR postupně vyšplhal až o téměř 10 haléřů výše.
Domácí data z reálné ekonomiky za prosinec přinesla smíšené signály. Průmyslová produkce za prosinec skončila horším výsledkem, než jsme my i trh očekávali. Příčinou byla nižší výroba automobilů i pokles produkce v energeticky náročných odvětvích. Automobily společně s výrobou počítačů a elektrických a optických přístrojů byly naopak tím, co pomohlo prosincovému zahraničnímu obchodu k výrazně lepšímu výsledku. Pozitivně také překvapilo tuzemské stavebnictví. Podrobněji jsme data komentovali zde http://bit.ly/3HCulj9.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?