Ranní okénko - Jestřábí vyznění se Fedu nepovedlo, trh mu dále nevěří
Dnešek bude pokračovat v režii centrálních bank, sérii ale odstartoval již včera ve večerních hodinách Fed. Americká centrální banka podle očekávání zvýšila sazby o 25bb a nastínila, že o poslední hike se ještě nejedná. Předseda Fedu J. Powell pak nezapomněl na tiskové konferenci připomenout, že aktuální očekávání trhu (pouze březnový hike – stabilita – snižování v letošním roce) se mu nezdá reálné a sazby mohou růst výše a zůstat na restriktivních úrovních po delší dobu. Připomněl napjatý trh práce i stále vysokou inflaci ve službách. Nedoručil ale žádné vyloženě jestřábí překvapení, a ve výsledku jen zopakoval to, co již v minulosti zaznělo. Stačilo pak jen aby své vyjádření proložil slovy o desinflaci a trhy zamířily vzhůru. Akciový index S&P 500 před zasedáním mírně ztrácel, nakonec uzavřel ve více jak 1% plusu. Výnos na amerických vládních dluhopisech naopak klesal, u dvouletého o 10bb níže na 4,1 %, podobným tempem na 3,4 % i u desetiletého bondu. Eurodolar se posunul na 1,10 EUR/USD, kde byl naposledy loni na jaře.
ČNB dnes podle našeho odhadu nepřekvapí, stabilitu sazeb jednomyslně očekává i zbytek trhu. Řada členů bankovní rady vyjádřila svůj zájem o lednový výsledek inflace, ten ale k dispozici ještě nebude. S odvážnějšími vyjádřeními tak guvernér Aleš Michl počká minimálně na březnové zasedání. Vydána bude i aktualizovaná prognóza. Ta poslední, z listopadu, předpokládá 9,1% inflaci v letošním roce a pokles HDP o 0,7 %.
ECB dnes s největší pravděpodobností doručí 50bb hike, očekávat lze i jestřábí komentář s naznačením dalšího 50bb hiku na březnovém zasedání. Naopak dále mlžit bude prezidentka Lagarde ohledně finální výše. My očekáváme, že cyklus zvyšování sazeb ukončí ECB v létě se sazbami o 150bb výše, než aktuálně jsou. To lze například přeložit do scénáře 2x50bb v únoru a březnu, následovaných 2x25bb v dubnu a červnu. Snižování sazeb v letošním roce neočekáváme.
Pohled zpět:
Lednová inflace v eurozóně dosáhla podle dat Eurostatu 8,5 %, zatímco trh očekával rovných 9 %. Vzhledem k absenci dat z Německa ale nelze vyloučit výraznější revizi v druhé polovině února. To hlavní – jádrová inflace – dále hraje do karet jestřábí ECB. Meziročně setrvala stejně jako v prosinci na 5,2 %, zatímco trh doufal v alespoň mírnou korekci na 5,1 %.
Index nákupních manažerů (PMI) pro výrobní sektor v lednu vzrostl více než se očekávalo na 44,6 bodu z prosincových 42,6 bodů. Navzdory silnějšímu přírůstku ukazuje detail PMI zprávy na pokračující komplikace výrobců pramenících mimo jiné z oslabující poptávky a cenového vývoje. Poněkud optimističtějším směrem se naopak ubírají očekávání ohledně objemu výroby.
Více v komentáři zde: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=4499
Podle dat za leden hospodařila v prvním letošním měsíci vláda s deficitem ve výši 6,8 mld. Kč. Ve srovnání s loňským rokem se jedná o horší výsledek, tehdy se ale veřejné finance nacházely v rozpočtovém provizoriu.
Více v komentáři zde: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=4500
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?