Minimální příjem: klíčový prvek pro vymanění se z chudoby a vyloučení - Rada EU přijala doporučení o přiměřeném minimálním příjmu
Cílem tohoto doporučení je bojovat proti chudobě a sociálnímu vyloučení a usilovat o vysokou úroveň zaměstnanosti prosazováním přiměřené podpory příjmu prostřednictvím minimálního příjmu, účinného přístupu k podpůrným a základním službám pro osoby, které nemají dostatečné prostředky, a podporou začlenění osob, které mohou pracovat, na trhu práce.
Doporučení posílit sociální záchranné sítě
Ačkoli všechny členské státy mají zavedeny sociální záchranné sítě, pokrok v jejich zpřístupňování a přiměřenosti je nerovnoměrný. Rada proto doporučuje, aby členské státy zajistily a v případě potřeby posílily stabilní sociální záchranné sítě tím, že budou kombinovat přiměřenou podporu příjmu prostřednictvím dávek zaručujících minimální příjem a dalších doprovodných peněžitých dávek a věcných dávek, a umožní přístup k podpůrným a základním službám. Členským státům se doporučuje stanovit výši minimálního příjmu pomocí transparentní a spolehlivé metodiky v souladu s vnitrostátními právními předpisy a za účasti příslušných zúčastněných stran a zohlednit při tom celkové zdroje příjmů, zvláštní potřeby a znevýhodněné situace domácností, příjem osoby s nízkou mzdou nebo s minimální mzdou, životní úroveň a kupní sílu, úrovně cen a jejich související vývoj. V zájmu podpory rovnosti žen a mužů, zabezpečení příjmu a ekonomické nezávislosti žen, mladých dospělých a osob se zdravotním postižením Rada navíc doporučuje zajistit možnost požádat o poskytování minimálního příjmu jednotlivým členům domácnosti.
Členským státům se rovněž doporučuje nejpozději do roku 2030 postupně dosáhnout přiměřené úrovně podpory příjmu a zároveň zajistit udržitelnost veřejných financí. Navíc by členské státy měly pravidelně přezkoumávat a v případě potřeby upravovat úroveň minimálního příjmu tak, aby byla jeho přiměřenost zachována. V dobách hospodářského útlumu může flexibilita při koncipování minimálního příjmu zastávat důležitou úlohu při zmírňování nepříznivých sociálních důsledků a hrát stabilizační roli v ekonomice.
Minimální příjem: klíčový prvek pro vymanění se z chudoby a vyloučení
Minimální příjem je klíčovým prvkem strategií umožňujících vymanit se z chudoby a vyloučení. Přispívá rovněž k podpoře udržitelného a inkluzivního oživení v době hospodářské krize. Stabilní sociální záchranné sítě nejen zlepšují sociální a zdravotní situaci těch, kteří jsou trhu práce nejvíce vzdáleni, ale také přinášejí trvalé sociální a hospodářské přínosy pro Evropskou unii a vedou ke spravedlivějším, soudržnějším a odolnějším společnostem.
Navzdory pokroku, kterého bylo v posledním desetiletí dosaženo, zůstávalo v roce 2021 v ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením nadále více než 95,4 milionu obyvatel, přičemž riziko bylo vyšší u žen. Pandemie covidu-19 poukázala na sociální a ekonomické výhody přiměřených a zacílených sociálních záchranných sítí, přičemž izolační opatření měla nepřiměřený dopad na ženy a znevýhodněné skupiny, zejména pokud jde o přístup ke zdravotní péči a vzdělávání. Neodůvodněná a nezákonná útočná válka Ruska proti Ukrajině vedla k prudkému nárůstu cen energií a následné inflaci, což dále postihuje domácnosti s nízkými a nižšími středními příjmy.
Souvislosti
Toto doporučení navazuje na doporučení Rady 92/441/EHS o společných kritériích, pokud jde o dostatečné prostředky a sociální pomoc v systémech sociální ochrany, a nahradí ho. Doplňuje rovněž doporučení Komise 2008/867/ES o aktivním začleňování osob vyloučených z trhu práce. Ve svých závěrech ze dne 9. října 2020 Rada vyzvala k posílení ochrany minimálního příjmu v zájmu boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení v souvislosti s pandemií covidu-19 a dalším vývojem.
Komise dne 7. října 2022 návrh doporučení předložila Pracovní skupině pro sociální otázky. Po posouzení pracovní skupinou bylo za českého předsednictví dosaženo dohody ohledně kompromisního znění. Vzhledem k tomu, že čas potřebný pro revizi provedenou právníky-lingvisty neumožnil formální přijetí v prosinci, dosáhly Coreper a Rada ohledně znění politické dohody na zasedání Coreperu dne 30. listopadu 2022 a na zasedání Rady pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO) dne 8. prosince 2022. Doporučení pak bylo formálně přijato v rámci bodů „A“ na zasedání Rady dne 30. ledna 2023.
Navštivte stránky věnované zasedáníKontakt pro tisk
- Johannes Kleis
- Press officer
- +32 478 83 26 64
- +32 2 281 75 32
- @JohannesKleis
Nepracujete-li pro média, obraťte se prosím se svým dotazem na službu informací pro veřejnost.
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Ostatní příjmy, § 10 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Rychlé a jednoduché porovnání mzdy a příjmů OSVČ
- Kalkulačka paušální daně pro OSVČ s příjmy do 800 tisíc, porovnání se současným výpočtem daně
- Ošetřovné 2024 - kalkulačka: celkem 6.399 Kč za 9 dnů ošetřovného při příjmu 40.000 Kč. O 27 Kč více než vloni.
- Nemocenská 2024 - kalkulačka: lidé s příjmy nad 41.000 Kč si na nemocenské letos mírně polepší.
- Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti 25 5457 (vzor číslo 27)
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Minimální důchod
- Minimální mzda 2024
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Ali Daylami, BITmarkets
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla