Nový portál pro podnikatele "Uzbekistan Trade Info"
Nový portál pro podnikatele "Uzbekistan Trade Info"
30.01.2023 / 17:00
Kdy: 23.11.2022 15:00 - 18:00, Kde: Taškent
V rámci projektu "Ready4Trade Central Asia" se dne 23. listopadu 2022 v Taškentu v hybridním režimu uskutečnilo slavnostní spuštění nového portálu UZBEKISTAN TRADE INFO, který by měl pomoci uzbeckým i zahraničním podnikatelům v orientaci v Uzbekistánem požadovaných procedurách nutných pro export a import zboží.
„Ready4Trade Central Asia“ (R4TCA) je čtyřletý projekt realizovaný od roku 2020 a financovaný EU, jehož cílem je podpora investic, konkurenceschopnosti a obchodu ve Střední Asii, čímž přispívá k udržitelnému a inkluzivnímu hospodářskému rozvoji v regionu. Projekt si klade za cíl podpořit rozvoj jak vnitroregionálního obchodu 5 zemí Střední Asie (Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Turkmenistán a Uzbekistán) mezi sebou, tak i jejich mezinárodního obchodu s dalšími zeměmi světa. Projekt se zaměřuje na zvyšování transparentnosti přeshraničních požadavků, odstraňování regulačních a procedurálních překážek, posilování schopnosti firem dodržovat obchodní formality a normy a rovněž na zlepšování přeshraničního elektronického obchodu. Více informací o R4TCA viz https://intracen.org/ready4trade/.
Projekt R4TCA je realizován mezinárodní agenturou „Centrum pro mezinárodní obchod“ (ITC, International Trade Centre) v úzké spolupráci s národními partnery. ITC má v rámci systému OSN mandát podporovat a napomáhat konkurenceschopnosti malých a středních podniků v rozvojových zemích, zemích v přechodném období a v nejméně rozvinutých zemích, aby lépe využívaly obchod jako platformu pro růst, rozvoj a tvorbu pracovních míst. ITC pomáhá zlepšovat obchodní prostředí a usnadňovat lepší řízení hraničních operací, mimo jiné prostřednictvím provádění Dohody WTO o usnadnění obchodu. Celkový rozpočet středoasijského projektu R4TCA činí 16 666 667 USD, dalšími 65 tisíci USD přispívají donorské země (Belgie, Čína, Dánsko, Finsko, Island, Kanada, Německo, Norsko, Švédsko), více o financování viz https://open.intracen.org/projects/XM-DAC-45001-B723/.
První složka projektu R4TCA je zaměřena na řešení netarifních překážek u vybraných vnitro- a mimoregionálních obchodních toků. Úspěšná realizace této složky vyžaduje zmapování příslušných obchodních předpisů a postupů a jejich zveřejnění prostřednictvím online národních platforem pro usnadnění obchodu v souladu s článkem 1.2 Dohody WTO o usnadnění obchodu.
Pokud jde o Uzbekistán, v rámci projektu R4TCA ITC a uzbecké Ministerstvo investic a zahraničního obchodu (MIFT) dlouhodobě spolupracují na vytvoření portálu pro usnadnění obchodu a na vytvoření dostatečně kapacitního místního týmu, který bude schopen spravovat jej ve vší autonomii, a také na zajištění využívání portálu soukromým sektorem.
Oficiální spuštění 1. verze portálu se uskutečnilo dne 23. listopadu 2022, kdy MIFT za technické podpory ITC financované EU za asistence UNCTAD. Veřejnosti byl portál představen pod názvem v angličtině „UZBEKISTAN TRADE INFO step-by-step platform“. Hlavní projev na akci měl náměstek ministra investic a zahraničního obchodu Badriddin Abidov. Ve svém projevu upozornil na význam důsledného úsilí vlády Republiky Uzbekistán směřující k podpoře podnikání a poskytování příznivých podmínek pro rozvoj obchodu, jakož i prohlubování obchodních vztahů s Evropskou unií a jejími členskými státy.
Za EU promluvil zástupce velvyslankyně EU v UZ Mindaugas Kacerauskis, následoval projev vedoucí kanceláře pro východní Evropu a Střední Asii ITC Eleny Boutrimové. Mezi 15 řečníky byl i hlavní inspektor uzbecké celní správy pro strategické plánování a optimizaci celních procedur Shukurullo Muminov, předseda Asociace celních makléřů Arsen Arapetyanc a další. Z velvyslanectví ČR v Taškentu se akce zúčastnil rada-vyslanec Roman Masařík. Tříhodinová akce obsahovala také školení na využívání nového portálu a diskusi, do které se zapojila řada představitelů obchodních komor a zájmových sdružení, a také novináři.
Nový portál se nachází na webové stránce http://www.uztradeinfo.uz/ a obsahuje všechny postupy, které se vztahují na obchodní operace v Uzbekistánu, přičemž obsahuje návody postupu u mnoha procedur, které musí být provedeny například, aby zboží mohlo být procleno. Portál poprvé v historii na jednom místě informuje o pořadí, v jakém musí být procedury provedeny (např. před proclením zboží může být vyžadováno osvědčení o shodě nebo veterinární osvědčení atd.).
Výhodou portálu, že je připraven v uzbečtině, angličtině a ruštině a že není omezen žádným loginem ani heslem, a tudíž jej mohou volně a bezplatně používat nejen zástupci uzbeckých firem, ale i zástupci zahraničních společností, včetně českých firem, kteří si tak mohou udělat nejen představu o složitosti procedur v Uzbekistánu, ale i o tom, kolik stojí. Portál totiž uvádí i odhadované náklady na každou proceduru. Například pokud chce uzbecká firma odebrat zboží ze zahraničí, musí zpravidla obdržet licenci, že s daným zbožím může obchodovat, přičemž tato licence musí být doložena před zahájením celního řízení.
Nový portál obsahuje úplně všechny postupy, které jsou nutné k tomu, aby byla zásilka v Uzbekistánu odbavena celním úřadem a mohla být jak vpuštěna na území Uzbekistánu nebo naopak, aby mohla území Uzbekistánu opustit. Platforma popisuje postupy krok za krokem, přičemž u každého kroku je uvedeno, co se má učinit a jaký je účel takového kroku. Platforma UZBEKISTAN TRADE INFO přitom nabízí i kontaktní informace, včetně názvu instituce, přesných adres, telefonních čísel, webových stránek, e-mailů atd., a také požadované dokumenty, včetně formulářů ke stažení. Důležité jsou i údaje o časovém rámci, který lze očekávat pro dokončení daného kroku, a také způsoby podávání stížností a opravné prostředky. Pro snazší pochopení portálu se nabízí výukové video v ruštině s titulky v angličtině – viz https://youtu.be/pEiGSIGbdYI.
Portál nabízí také celní kódy a nezbytné postupy pro dovoz 23 druhů zboží a pro vývoz 25 druhů zboží, jejichž dovoz či vývoz je regulován. V případě exportu do Uzbekistánu se jedná o hnojiva (rostlinná, živočišná a minerální), obuv, sycené nápoje, cement, cereálie, kávu, cukrovinky, mléčné výrobky, mouku, ovocné a zeleninové šťávy, sklo a skleněné výrobky, šperky, maso a masné výrobky, lékařské vybavení, výrobky z papíru a lepenky, těstoviny, léky a jiné farmaceutické výrobky, čaj, rostlinné oleje (jak pro spotřebitelské použití, tak i pro technické nebo průmyslové použití), prací prostředky a dřevo.
(Připravil: Mgr. Roman Masařík, rada-vyslanec, Zastupitelský úřad ČR v Taškentu)
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?