Ukrajinu budeme podporovat tak dlouho, jak jen bude třeba - Europoslanec McAllister
David McAllister (lidovci, Německo) je předsedou Výboru pro zahraniční věci Evropského parlamentu. Podívejte se na celý rozhovor na našem YouTube kanálu (v angličtině) a zjistěte, jaké názory zastává na případné vytvoření mezinárodního tribunálu, rozhodnutí vyslat na Ukrajinu tanky a možnosti příměří. Níže si z interview můžete přečíst vybrané úryvky česky.
Od začátku války uplynul již téměř rok. Myslel jste si, že bude trvat tak dlouho?
Jak byste řekl, že tato válka změnila globální geopolitiku a zejména Evropu?
Válka se vrátila na náš kontinent. Je to vojenská eskalace, plnohodnotná válka, kterou by spousta lidí považovala za nepředstavitelnou. Není to jen válka největší země v Evropě, Ruské federace, proti druhé největší zemi co do rozlohy, Ukrajině, je to... brutální, násilný útok na evropský mír a bezpečnost. Musíme velmi jasně odsoudit jednání Ruské federace a pana Putina, který je diktátorem a stojí v čele teroristického režimu.
Řekl byste, že Evropská unie byla vůči Rusku a Putinovi naivní?
No, při pohledu zpět vždy víte, co se dalo udělat lépe. Myslím, že jsme v posledních letech viděli, že některé naše členské státy byly příliš závislé na dovozu energie z Ruska. To se podařilo napravit. Nezákonná anexe Krymu v roce 2014 měla být skutečným varovným signálem, že muž v Kremlu má plán, a tento plán byl oznámen prostřednictvím řady rozhovorů a projevů v průběhu posledních 10, 15 let.
Pan Putin a jeho okolí mají tento „koncept zájmových sfér“ z 19. či 20. století, že vše, co bylo do roku 1917 ruským impériem nebo do roku 1991 až 92 Sovětským svazem, je samozřejmě v ruské sféře vlivu. To je naprosto bizarní. Proto, pokud nyní podpoříme Ukrajinu, jde také o to, abychom dali ruskému diktátorovi jasný signál, že by se to už nemělo opakovat.
Parlament vyzval k vytvoření tribunálu pro válečné zločiny, který by stíhal ruské akce na Ukrajině. Co je třeba udělat, aby se takový tribunál stal skutečností?
To, čeho jsme byli svědky na Ukrajině, nám připomíná nejtemnější kapitoly evropských dějin. Jsme svědky nehorázných válečných zločinů. Je tak šokující, čeho se ruské síly dopustily – zabíjení civilistů, znásilňování žen, mučení nevinných lidí. To jsou válečné zločiny a lidé, kteří jsou za to zodpovědní, jsou váleční zločinci.
Pro válečné zločince je nakonec jen jedno místo: mezinárodní tribunál, před kterým se budou zodpovídat za válečné zločiny. Proto se Evropský parlament, stejně jako mnoho parlamentů členských států, velmi zasazuje o zřízení zvláštního tribunálu pro válečné zločiny spáchané ruskými ozbrojenými silami na Ukrajině. Je velmi důležité, abychom všechny válečné zločiny pečlivě zdokumentovali ... Modlím se, aby jednoho dne byl pan Putin a další donuceni nést odpovědnost.
Evropané Ukrajinu stále podporují, ale stále více se obávají dopadů války na každodenní život, zejména v otázce růstu cen energií. Jak dlouho bude EU schopna pokračovat v podpoře Ukrajiny?
Samozřejmě, že tato válka má dopad na občany v EU: rostoucí ceny energií, které jste zmínila, míra inflace a další věci, ale ve srovnání s tím, co zažívá statečný ukrajinský lid s miliony matek a dětí, které jsou nuceny opustit zemi, kde muži musí bojovat na frontě proti ruským útočníkům... Ve srovnání s Ukrajinou je to poměrně lehké břemeno, které musíme sdílet.
Je pozoruhodné, jak velká je jednota západních společností. Mám dojem, že občané EU dobře vědí, že pokud ruský diktátor na Ukrajině uspěje, nebude to konec. Oznámil, že se zaměří na další země. Vzpomeňte si na Moldavsko nebo Gruzii, dvě země, které se „odvážily“ vést proevropskou, euroatlantickou integrační politiku. Ruská federace je nebezpečná země. Je to nebezpečný režim. Je to silně vyzbrojená jaderná mocnost. Velkou výzvou pro nás v Evropě bude, jak se s Ruskou federací vypořádat, dokud bude v Kremlu zodpovědný někdo jako pan Putin. To bude velká výzva, a proto musíme zůstat jednotní.
Takže podpora bude pokračovat tak dlouho, jak bude třeba?
Budeme Ukrajinu podporovat tak dlouho, jak to bude potřeba. A nakonec válka skončí. Aby válka skončila, jsou prvním krokem jednání o příměří. Ruská federace mluví o nutnosti míru a příměří a na to pak posílá další a další vojáky na frontu. Ostřelují ukrajinská města. Útočí na civilní infrastrukturu.
Plně chápu, že ukrajinské vedení ruskému vedení nedůvěřuje. Proto budeme i nadále podporovat Ukrajinu v její obraně proti této barbarské agresivní válce ze strany Ruské federace. A až budou podmínky, pak může dojít k příměří, a to by pak mohlo vést k míru. Modlím se, aby nastal mír, ale musí to být mír, který nebude diktovaný Ruskem.
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?