Ekonomika USA v závěru loňského roku solidně rostla (Komentář)
Dnešní data z USA lehce překonala očekávání. Americká ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí vzrostla o 2,9 % q/q (v anualizovaném vyjádření). Mírné překvapení oproti tržnímu konsenzu ve výši 2,5 % q/q se koncentrovalo hlavně na zásoby. Naopak spotřeba domácností byla lehce slabší. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu poklesl na 186 tis., tedy nejnižší hodnotu od dubna 2022, což potvrzuje přetrvávající napětí na americkém trhu práce. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za prosinec sice překonaly tržní odhad, podílely se na tom ale hlavně volatilní položky dopravy, bez nich se očekávání zhruba naplnila. Dolar tak ve výsledku dnes k euru posílil o zhruba 0,2 % na 1,089 USD/EUR.
Poslední vyjádření z ČNB před začátkem mediální karantény změnu postojů nepřinesla. Viceguvernérka E. Zamrazilová v rozhovoru pro E15 uvedla, že další zvýšení sazeb, které implikovala poslední prognóza expertů ČNB, by podle ní nepřineslo výrazně rychlejší zpomalování inflace. Současně nevyloučila jejich pokles ve druhé polovině letošního roku. Případné snižování sazeb nicméně podmiňuje dostatečnou jistotou, že se inflační tlaky znovu neoživí. Vyjádření zaznělo i z menšinového jestřábího tábora od T. Holuba, který v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že by podpořil další zvýšení úrokových sazeb. My na nadcházejícím zasedání, které je na programu příští čtvrtek, změnu měnověpolitických úrokových sazeb nečekáme. Na současných 7 % by podle nás mohla dvoutýdenní repo sazba setrvat až do srpna, kdy by mělo dojít k jejímu prvnímu snížení.
Koruna korigovala včerejší zisky. Znovu se tak vyhoupla lehce nad 23,80 CZK/EUR. I tak si od začátku roku k euru připsala navzdory očekáváním finančního trhu již asi 1,5 %. Přispívá k tomu zřejmě ústup rizikové averze související s nenaplněním scénáře vážné energetické krize a oživení zahraničního obchodu s eurozónou na pozadí zmírňování napětí v dodavatelských řetězcích. Pomyslnou ochrannou ruku nad domácí měnou nadále drží i ČNB. Od loňského listopadu však zřejmě nemusela intervenovat a stále disponuje značnými devizovými rezervami. Úrokový diferenciál se však na druhou stranu vlivem růstu sazeb v eurozóně viditelně zužuje, což podle nás bude ještě pokračovat (terminální depozitní sazbu ECB čekáme na 3,75 %), inflace pak nadále zůstává oproti eurozóně výrazně vyšší. To jsou podle nás hlavní faktory, které by měly přispět k tomu, že koruna bude v průběhu letoška mít tendenci svoje nedávně zisky vůči euru korigovat. Naši prognózu naleznete v nových Ekonomických výhledech zde: https://bit.ly/CEOQ123cj.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?