Albánie bude stavět další úsek tranzitního plynovodu. Transitní plynovod IAP (Ionian Adriatic Pipeline) umožní propojení stávajícího albánského transitního plynovodu TAP (Trans Adriatic Pipeline) s plynovou soustavou Chorvatska.
Albánie bude stavět další úsek tranzitního plynovodu
23.01.2023 / 11:05 | Aktualizováno: 23.01.2023 / 11:14
Transitní plynovod IAP (Ionian Adriatic Pipeline) umožní propojení stávajícího albánského transitního plynovodu TAP (Trans Adriatic Pipeline) s plynovou soustavou Chorvatska. Pro Albánii bude plynovod znamenat možnost plynofikace oblastí severní Albánie a reexportu dováženého kapalného plynu z přístavního terminálu Vlora do zemí Jižní a Střední Evropy.
Plynovod IAP je společným projektem Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory a Chorvatska. Potrubí o celkové délce 516 km (z toho 167 km na albánském území) povede z albánského Fieru do chorvatského Splitu, kde se napojí na místní distribuční soustavu. Práce na albánské části plynovodu měly započít v roce 2021, ale jsou zpožděny. Předpokládaná doba výstavby albánského úseku je 5 let. Náklady celé stavby mají dosáhnout 610 mil. EUR, z čehož albánský úsek činí 288 mil. EUR.
Na soustavu plynovodů TAP a IAP by se měl v budoucnu napojit další plynovod ALKOGAP, který bude přivádět zemní plyn z Albánie do Kosova a dále do Srbska. Podle studie proveditelnosti financované grantem WBIF (West Balkan Investment Framework) si projekt vyžádá náklady ve výši 211 EUR. Financování bude řešeno půjčkou Evropské banky pro rekonstrukci a rozvoj.
Plynovod IAP otevře Albánii možnost využití zemního plynu v průmyslu, energetice a domácnostech v oblastech Severní Albánie, tedy oblastech značně vzdálené od trasy nedávno otevřeného plynovodu TAP vedoucího z Jihovýchodní Albánie (město Korča) do její jihozápadní části (město Fier) odkud pokračuje dále pod mořem do Itálie.
Albánie, stejně jako Černá Hora a Kosovo, není zatím připojena na žádnou regionální síť zemního plynu. Funkční plynová síť neexistuje. Albánie sice disponuje ložisky plynu o velikosti 5,7 mld. m3, zemní plyn se ale netěží a ani do budoucna se s jeho těžbou zatím neuvažuje.
Chystaný rozvoj plynofikace Albánie v příštích letech je příležitostí pro zkušené a vysoce kvalifikované české firmy působící v této oblasti. Součástí plynofikace Albánie má být i řada místních plynárenských projektů, z nichž možno jmenovat např. přeměnu tepelné elektrárny Vlora o výkonu 97 MW na plyn a její napojení na plynovod vedoucí z budoucího LNG terminálu Vlora, vybudování velkokapacitního podzemního zásobníku plynu v oblasti Dumre, napojení na plynovou síť průmyslových závodů na zpracování rud v oblasti Ebassan nebo vybudování distribučních sítí pro domácnosti ve městech Vlore, Durres a Tirana.
Petr Vlk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Tiraně
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory