Cohn z IBM o skrytém optimismu ve firmách, nutnosti normalizovat monetární politiku a budoucnosti umělé inteligence - Víkendář
Gary Cohn, který působil jako ekonomický poradce Donalda Trumpa a nyní je ve vedení společnosti IBM, shrnul na Bloombergu svůj pohled na vývoj v evropské a americké ekonomice. U Německa se podle svých slov dříve obával nejvíce tuhé zimy, která by vedla k prudkému poklesu zásob zemního plynu, a mohla se tudíž dotknout i výrobního sektoru. Takový vývoj je ale podle Cohna už mimo hru a výhled pro Německo tedy zůstává dobrý.
Německá ekonomika by podle experta měla ustát i vyšší sazby, které jsou reakcí Evropské centrální banky na vysokou inflaci. Problém se sazbami by ale naopak mohly mít země na jihu Evropy. Ohledně situace v USA pak Cohn uvedl, že je dost optimistický. Podle něj totiž lidé hovoří o špatném vývoji, ale na setkáních s řediteli jiných firem slyší, že daná společnost by si podle jejího šéfa měla vést dobře. Jde tedy o prostředí, kdy se lidé domnívají, že ostatním se nevede, ale jim ano.
Americká centrální banka může podle Cohna ještě párkrát zvednout sazby o 25 bazických bodů a ty se tak mohou dostat mírně nad 5 %. Takový vývoj je už ale do značné míry odražen v očekáváních a firemní sektor s ním již počítá. Spotřebitel na tom není výjimečně dobře, ale také ne špatně a celá ekonomika se přes současné náročnější období dostane bez větších šrámů a Fedu se podaří snížit vysokou inflaci.
Příkladem může být nyní objednávání jídla v McDonald's Drive Thru. Pokud si totiž v USA někdo takto jídlo objednává, „pravděpodobně nehovoří s člověkem, ale se strojem.“ Podle experta to přitom není kvůli tomu, že by McDonald´s nechtěl přijímat nové zaměstnance, ale z toho důvodu, že o to lidé nemají zájem. Firmy jako IBM jsou pak podle Cohna aktivní i v oblasti snah o snížení emisí. Ty totiž u velkých firem stojí na shromáždění obrovského množství dat a jejich analýze, která má za cíl zjistit, kolik emisí jednotlivé aktivity společnosti vytváří a jak je možné je snížit.
Cohn se domnívá, že nedostatek zaměstnanců by pomohlo vyřešit i zvýšení imigrace s tím, že lidé, kteří přijdou do USA, budou také schopni získat pracovní místo. V neposlední řadě pak nové technologie mohou pomoci ke zvýšení produktivity, včetně kvantových počítačů, které budou schopny řešit stále složitější problémy.
Na závěr rozhovoru Cohn řekl, že by bylo dobré, pokud by se americké hospodářství posunulo směrem k větší rovnováze, tak, aby neprocházelo extrémy, kterými si na obou stranách prošlo v posledních letech. S tím podle experta úzce souvisí monetární politika – Fed podle něj držel sazby u nuly i v době, kdy už to nedávalo smysl. A centrální banky příliš využívají svých rozvah. Posun k udržitelnému rovnovážnému růstu by tak podle Cohna měl zahrnovat i normalizaci monetární politiky a jasnější představu o tom, jaký je potenciál ekonomiky.
Zdroj: Bloomberg, Youtube
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?