Letem světem: ceny průmyslových výrobců zpomalily; sazby ECB; inflace a ČNB; Číňanů nepřibývá, ba naopak
Ceny průmyslových výrobců zpomalily meziroční růst v prosinci na 20,8%. Meziměsíční změny jsou už nějakou dobu záporné, což naznačuje, že meziroční změny v následujících měsících také půjdou rychle dolů. Naopak v případě agro výrobců, kde růst cen vloni byl masivní a vytáhnul i spotřební inflaci nahoru, se snižuje protiinflační působení z posledních měsíců.
Průzkum Bloombergu ukazuje, že konsensuální odhad analytiků ohledně sazeb ECB je zvýšení depozitní sazby z aktuální úrovně 2% na 3,25% v únoru a březnu (2x +50 bodů) a následně v květnu nebo červnu (1x +25 bodů). Nicméně pak by mělo přijít postupné snižování na 3% ve 3Q. Odhad analytiků jde mimo aktuální rétoriku samotné ECB. Ta sice mluví o potřebě dalšího zvyšování sazeb (shoda), ale vůbec nepřipouští v diskuzi potřebu sazby snižovat v letošním roce.
V tom je rétorika podobná ČNB. Několik členů bankovní rady potvrdilo, že inflace na konci roku bude začínat trojkou (pro hnidopichy: a bude jednociferná), nicméně sazby by měly zůstat stabilní na sedmi procentech. Jirka, náš modelář a vrchní prognostik českého makra, nad tím kroutí hlavou. Stabilní sazby nejsou vůbec konzistentní s vpředhledící měnovou politikou: pokud čekám tříprocentní inflaci na konci roku a další pokles ve 2024, tak je nesmysl držet sazby na sedmi procentech. Nebo jinak, pokud říkám, že sazby zůstanou na třech procentech, tak nevěřím prognóze, že inflace tak rychle vyklesá.
Finanční trh očividně více sází na pokles inflace, a tudíž i pokles úrokových sazeb: FRA 9x12, tedy očekávané 3M sazby z 9 měsíců jsou na 6,3 procentech a 1Y1Y swap, tedy implikovaný roční výnos za rok je na 4,6%.
Protiinflančně působí i celá řada surovin: od začátku války se v plusových hodnotách drží už jen plyn, nikl, elektřina a mírně i drahé kovy. Teplá zima a dodávky LNG, avšak nadále snižují ceny plynu a elektřiny.
Počet obyvatel Číny se poprvé za posledních 60 let snížil, a to o 850 tisíc. A demografie odhaduje, že půjde o dlouhodobý trend. Do roku 2050 se počet sníží o 109 milionů.
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?