Internetové podvody stále přibývají - při prodeji svých věcí buďte opatrní
Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje
Internetové podvody stále přibývají
České Budějovice - Při prodeji svých věcí buďte opatrní.
Českobudějovičtí policisté o uplynulém víkendu opět přijali oznámení o několika internetových podvodech. Ačkoliv veřejnost policisté pravidelně informují o nebezečí obchodování přes internet, objevují se stále nové případy, kdy se lidé nechají internetovými podvodníky obelstít.
Jeden z dalších případů řeší policisté z obvodního oddělení Trhové Sviny, na které se obrátila žena, jejíž příbuzná prodávala minulý týden na inzertním portálu bazos.cz vodítko na Hobby Hors za 130 korun. Prodejkyni oslovil údajný zájemce o koupi, který ji kontaktoval přes aplikaci WhatsApp, poslal jí svoji adresu a domluvili se, že mu prodejkyně zašle zboží přes Českou poštu. Prodávající požadovala platbu předem na bankovní účet své příbuzné. Na to zájemce reagoval a poslal jí fiktivní internetový odkaz na přepravní společnost České pošty, kam měla vyplnit potřebné údaje s tím, že se jí pak ozve kurýr a vyzvedne u ní balíček. Rozklikla proto odkaz a navedlo ji to na kolonku "získat peníze", kam následně vyplnila údaje k platební karté a klientské číslo k internetovému bankovnictví své příbuzné, kam peníze měly dorazit. Následně na mobilní telefon poškozená majitelka účtu obdržela od bankovní aplikace požadavek na potvrzení přístupu, což na přání své příbuzné učinila. Tím však otevřela cestu do svého účtu pachateli, který ji okradl o 20 000 korun.
Obdobný případ řeší policisté z obvodního oddělení Hluboká nad Vltavou. Zase se jednalo o prodej věcí přes internetový bazar. Na stránkách bazar.cz prodávala žena dětskou kolébku. Neznámý pachatel na její inzerát zareagoval a opět přes aplikaci WhatsApp poslal ženě internetový odkaz, který prodejkyni přesměroval na fiktivní stránky přepravce DPD. Následně ji tyto stránky přesměrovaly na přihlašovací stránku jejího internetového bankovnictví, které poškozená vyplnila a tím zpřístupnila svůj účet pachateli. Ten okamžitě z jejího účtu převedl 20 000 korun na svůj účet.
Policisté varují, pokud prodáváte zboží na různých bazarových portálech, např. Vinted, Bazoš nebo Bazar a ozve se vám kupující, který vám pošle odkaz na platební bránu, kam chce složit peníze nebo pošle odkaz na přepravní společnost, která kromě platby zajistí i přepravu zboží (viz ukázka typické komunikace z WhatsAppu), tak buďte OPATRNÍ! Tyto odkazy jsou podvržené a nikdy do nich nedávejte žádné údaje o platební kartě nebo o vašem internetovém bankovnictví (viz přiložený leták Varování Policie ČR).
por. Ing. Štěpánka Schwarzová, krpc.pio@pcr.cz
16. ledna 2022
Typický podvod při prodeji - ukázka komu...
Související dokumenty
-
Prodej zboží na internetu.pdf
Velikost souboru:1,9 MB / formát PDF
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?