Největší maloobchodní hráče v ČR ovládají majitelé z Nizozemska
Patnáct největších maloobchodních firem v roce 2021 vytvořilo tržby přesahující 279 miliard korun. 42 % z nich ovládají subjekty registrované v Nizozemí, za nimi následují vlastníci z Německa (19 %), Rakouska (17 %) a Česka (13 %). Vyplývá to z analýzy Dun & Bradstreet. Žebříček největších maloobchodních řetězců podle generovaných tržeb vedou prodejci potravin.
Do analýzy Dun & Bradstreet vstoupily všechny akciové společnosti a společnosti s ručením omezeným, které podnikají v oblasti maloobchodu (bez distribuce pohonných hmot), které zveřejnily své finanční výkazy (data k 15. 12. 2022) ve Sbírce listin.
„Největší maloobchodní hráči jsou rozebráni nadnárodními řetězci, které zde působí dlouhodobě a do budování sítě investovaly nemalé prostředky. Více dynamicky se ale rozvíjí segment on-line prodejců, kde se častěji profilují firmy s českými vlastníky,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
Žebříčku TOP 15 největších maloobchodních hráčů podle tržeb za rok 2021 dominují sítě prodejců potravin – Albert Česká republika z nizozemské skupiny Ahold s tržbami 61,4 mld. Kč, Penny Market kontrolovaný německým REWE s tržbami 42,2 mld. Kč, Tesco Stores ČR, který patří do nizozemského holdingu Tesco s tržbami 42,1 mld. Kč a BILLA z rakouské větve řetězce REWE s tržbami 31,3 mld, Kč. Souhrnné tržby těchto čtyř řetězců za rok 2021 přesáhly 177 mld. Kč.
(Poznámka: Významný podíl na trhu má také například Lidl, který do statistiky nebyl zařazen, neboť nesplňuje podmínku právní formy a současně nejsou k dispozici FV za rok 2021 nebo Rohlík, který má posunuté účetní období).
„Maloobchodní společnosti jsou také významnými plátci korporátní daně z příjmu, ačkoliv výše této daně podle našich analýz přímo nekoresponduje s výší tržeb. To souvisí s více faktory, které zasahují do efektivity hospodaření,“ uvedla dále Petra Štěpánová z Dun & Bradstreet.
Nejvyšší daň z příjmu právnických osob za rok 2021 ve výši 344,6 mil. Kč zaplatil Albert Česká republika, s výraznějším odstupem následuje Tesco Stores ČR z 260 mil. Kč, HORNBACH BAUMARKT CS s 237 mil. Kč, Penny Market s 210 mil. Kč a SPORTISIMO s 209 mil. Kč. V rámci první desítky firem meziročně nižší daň z příjmu zaplatily jen tři společnosti, přičemž všem mírně klesly i tržby. Od desítky maloobchodních firem, které za rok 2021 zaplatily nejvyšší daň ze zisku, do státní pokladny přitekly více než dvě miliard korun, což je o čtvrtinu víc, než za rok 2021.
Dun & Bradstreet je světový lídr v poskytování klíčových obchodních dat a analytických řešení, která firmám po celém světě pomáhají zlepšovat jejich rozhodovací procesy a zvyšovat výkonnost. Dun & Bradstreet Data Cloud podporuje řešení, která zákazníkům pomáhají v růstu tržeb, snižování nákladů, zmírnění rizik a transformaci jejich podnikání. Od roku 1841 firmy všech velikostí spoléhají na Dun & Bradstreet v řešení pro řízení rizik a rozšiřování obchodních příležitostí.
Více se můžete dozvědět na: www.dnb.com/cz
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Obchod a služby:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?