Patria (Patria Finance)
Investice  |  20.12.2022 17:18:00

Dalších vývoj rozvah centrálních bank, likvidita a spekulace

Investiční a finanční diskuse se ohledně makra a monetární politika zaměřují téměř výhradně na sazby. Co ale rozvahy centrálních bank? Podíváme se na ně s pár volnějšími souvisejícími úvahami o likviditě.

1. Rozvahy doposud a v roce 2023: JPMorgan v následujícím grafu ukazuje historický vývoj rozvah hlavních centrálních bank a přidává predikce jejich vývoje v příštím roce. Před pandemií byly rozvahy ECB a BoE cca stabilní, Fed rozvahu snižoval a japonská BoJ soustavně zvyšovala. Pandemie přinesla plošný skok nahoru tak, jak centrální banky reagovaly na vnímaný ekonomický šok a měnily se soukromým sektorem likviditu za jeho méně likvidní/rizikovější aktiva (viz níže):

1

Zdroj: Twitter

S příchodem roku 2022 nastal u všech centrálních bank obrat směrem dolů s tím, jak se změnily odhady přechodnosti inflace. JPMorgan pak v podstatě čeká, že Fed bude dál rozvahu snižovat stejným tempem, jako doposud a podobné by to mělo být u ECB a BoE. Co na to trhy? Jak jsem uvedl v úvodu, ty se nyní téměř výhradně zaměřují na sazby. A to, co je v grafu, může být už dost dobře odraženo v cenách*.

2. Rozvahy, likvidita a spekulace: Centrální banka během „záchranného“ QE kupuje od soukromého sektoru jeho aktiva a platí za ně nově vytvořenými penězi/likviditou. Důvodem je to, že v soukromém sektoru kvůli nějakému šoku vzroste prudce poptávka po likviditě a klesá poptávka po méně likvidních aktivech. Kvůli tomu, aby neklesaly prudce jejich ceny a nerostla cena likvidity centrální banka provádí tento swap a stabilizuje systém.

Pokud by kvůli takovému „záchrannému“ QE měla na trzích vzrůst spekulace, v podstatě by muselo docházet k následujícímu: V soukromém sektoru prudce vzrostla poptávka po likviditě (tj., klesla poptávka po méně likvidních aktivech). Centrální banka mu tak dala likviditu výměnou za jeho méně likvidní a rizikovější aktiva (typově dluhopisy). Načež soukromý sektor tuto likvidu obratem použil na nákupy/spekulace s ještě méně likvidními a rizikovějšími aktivy (minimálně s akciemi).

Pokud by k něčemu takovému docházelo, centrální banka by reagovala na situaci, která evidentně pominula – soukromý sektor už by zase měl chuť na méně likvidní a rizikovější aktiva. Během nějakého šoku je to asi nepravděpodobné, ale co když se namísto onoho „záchranného“ QE budeme bavit o QE „stimulačním“? Přesnou hranici mezi nimi určit těžko, ale v uvedeném grafu možná vidíme poměrně přesně, kdy se záchrana změnila ve stimulaci (ze zpětného pohledu příliš dlouhou). Pokud se pak likvidita podílela na zvýšených spekulacích s rizikovějšími aktivy, docházelo v principu k onomu prohazování aktiv popsanému výše.

Aby to ale nebylo tak jednoduché, připomenu, že PE amerických akcií není nyní nijak nízko a to sazby prudce rostou a rozvahy centrálních bank jdou opačným směrem. Já pak celé téma „likvidita – spekulace“ vnímám podobně, jako plnou nádrž u auta: Pokud plná je, může se řidič velmi dlouho řítit bezhlavě a bezohledně po silnicích. Na plyn ale šlape on, ne palivo v nádrži.

*Ohledně vlivu změn rozvah bych pro zajímavost připomněl diskusi, která byla vedena v době, kdy se začalo poprvé hovořit o tom, že Fed přestane s QE a popřípadě přejde ke QT. Tedy od kvantitativního uvolňování ke kvantitativnímu utahování. Ona diskuse se točila kolem toho, zda rozhoduje tok, či zásoba. Tedy to, jak velká rozvaha centrální banky v danou chvíli je (zásoba). Či zda rozhodují její nákupy (tok, bez ohledu na to, kolik doposud koupila, či prodala). Nějaké rozuzlení oné diskuse jsem nezaznamenal, pro případné hodnocení toho, co se děje v uvedeném grafu přitom šlo o podstatnou věc: Rozvaha Fedu se sice zmenšuje, ale na druhou stranu bude na konci roku 2023 stále výše, než v roce 2019.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688