Globální dlužník poslední instance
Zejména mohutná fiskální podpora vedla v předchozích letech k nevídanému růstu úspor amerických domácností. Ten je spojován s řadou doprovodných jevů, včetně spekulací na akciovém trhu a dalších aktivech k tomu lehce zneužitelných. Síla rozvah spotřebitele pak byla a někdy ještě je zmiňována jako faktor, který by měl zvyšovat odolnost celé ekonomiky, a tudíž snižovat riziko recese. Je tomu tak?
1. Úspory a cyklus: Pokud chce centrální banka snížit agregátní poptávku a ochladit ekonomickou aktivitu, pak jakýkoliv faktor jdoucí proti této snaze znamená, že tato snaha bude intenzivnější. Jinak řečeno, silné rozvahy domácností a silná spotřeba z nich plynoucí by v konečném důsledku znamenaly pouze to, že Fed by zvedal sazby a utahoval více, než kdyby rozvahy byly slabé. Je to podobný efekt jako ten točící se kolem uvolněných finančních podmínek, o kterých jsem tu psal nedávno.
Zdroj: Twitter
2. Úspory a strukturální (ne)rovnováhy: Spojené státy jsou někdy nazývány globálním spotřebitelem poslední instance. Jde o jakousi narážku na funkci centrálních bank, kterou je věřitel poslední instance. Možná by tak ale bylo ve vztahu ke Spojeným státům hovořit jako o dlužníku poslední instance. Uvedený graf přitom ukazuje, jak vznikl. Vidíme v něm totiž dlouhodobě klesající míru úspor, která si sáhla na své dno před finanční krizí, ale pokud dáme stranou exces posledních let, drží se stále relativně nízko.
Jak to vše souvisí?
Pokud nějaká země více utrácí, než spoří, půjčuje si na svou spotřebu a investice od zbytku světa. Tedy od té jeho části, která zase více uspoří, než utratí. Spojené státy jsou silným zástupcem první skupiny. Ve světě s celkově slabou poptávkou (silným sklonem spořit) je pak jejich poptávka pro zbytek světa přínosem – jsou oním spotřebitelem poslední instance. Nerozlučně to s sebou samozřejmě nese to, že USA se u zbytku světa zadlužují (zároveň tam exportují svá pracovní místa přes export poptávky). Jsou tedy oním spotřebitelem/dlužníkem poslední instance, protože kupují u těch, kteří chtějí prodávat (ne sami spotřebovávat) a zároveň půjčovat.
Celkově jde o příběh takzvaných globálních nerovnováh, který jde vyprávět z mnoha někdy méně, někdy více smysluplných úhlů a rovin. Každopádně graf by ukazoval, že přes mohutnou cyklickou vlnu k žádnému strukturálnímu posunu (zatím) nedošlo. Právě strukturálně vyšší míra úspor v USA (a nižší ve zbytku světa) je přitom v podstatě nutným předpokladem toho, aby ony nerovnováhy začaly udržitelně klesat. Tedy mimo jiné toho, aby dlužníci spláceli a věřitelé si nechali splácet (!).
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?