Vysoká inflace nám zatím nebrání ve splácení, ukazují dlužnické registry
Barometr úvěrového trhu, který pravidelně vydává Czech Credit Bureau, ukazuje, že i ve 3. čtvrtletí tohoto roku jsme se o další kousek vylepšili ve splácení svých závazků. Ale také jsme se o další kousek víc zadlužili, na výsledných 3,15 bilionu korun. Banka však vydaly uklidňující prohlášení: Češi mají rozpůjčováno méně, než mají u bank uloženo.
Dlouhodobé zadlužení je zatím fit
Dlouhodobé půjčky, to jsou v podání Barometru úvěrového trhu hypotéky a úvěry od stavebních spořitelen. Zkrátka bydlení. Z celkové sumy připadá na dlouhodobé zadlužení celkem 2,62 bilionu korun. Za poslední rok (od září 2021 do září 2022) se zadlužení Čechů v půjčkách na bydlení navýšilo o 254,4 miliardy korun.
Pokud se podíváme na vývoj ve splácení hypoték a úvěrů ze stavebního spoření, čeká nás pohled veskrze příjemný: se splácením se tu totiž daří lépe než kdykoli dříve ve sledované historii. V září 2022 mělo problémy se splácením 10 267 obyvatel. Jde o meziroční pokles o téměř 11 %. Dohromady tito lidé v září 2022 nespláceli úvěry na bydlení za 5,1 miliardy korun.
Nad krátkodobými úvěry se už začalo mírně zatahovat
V oblasti spotřebních půjček už situace není tak růžová. Celkové zadlužení také v posledním roce vzrostlo, také se snížil počet dlužníků s problémy splácet, jenže se zvýšila suma ohroženého dluhu. Připomeňme, že za ohrožený dluh povařuje Czech Credit Beureau ten, kde dlužník neuhradil alespoň tři splátky.
Na spotřebních půjčkách dlužili Češi v září 2022 celkem 0,53 bilionu korun (530 mld. Kč). Za poslední rok se tento dluh navýšil o 27,3 miliardy korun. Co se ohroženého dluhu týká, podařilo se snížit počet nesplácejících dlužníků na 175 094, což je pokles o 4,1 %. Ale celková částka ohroženého dluhu ze spotřebních půjček vzrostla na 22,8 miliard korun. Zvýšila se za poslední rok o 137 milionů korun, a to je nárůst o 0,6 %.
V kterém kraji si lidé půjčují nejméně a kde nejvíce?
Nejvyšší zadlužení na hypotékách je vykázáno v Praze (510 mld. Kč). Počet obyvatel a ceny nemovitostí dělají své. Na opačné straně žebříčku je kraj Karlovarský (50 mld. Kč). Žebříček bude mít stejné první a poslední místo, i když celkové zadlužení přepočteme na obyvatele. Nejvyšší investice do bydlení realizují Pražané (cca 393 tis. Kč na hlavu), nejnižší pak obyvatelé Karlovarska (cca 171,5 tis. Kč na hlavu).
U spotřebních půjček je situace diametrálně odlišná. Celková suma zadlužení je nevyšší ve Středočeském kraji (73,3 mld. Kč). Je to dáno nejen počtem obyvatel, ale celkovou ekonomickou situací v kraji přímo obklopujícím hlavní město. Nejmenší celkový dluh je opět evidován v kraji Karlovarském (17,9 mld. Kč).
Ale jakmile přikročíme k přepočtu dlužné částky na obyvatele, rázem se Karlovarský kraj posune na příčku první s cirka 62 tisíci korunami dluhu na obyvatele. Na místě posledním bude kraj Zlínský (cca 40,5 tis. Kč na hlavu).
Ve kterém kraji jsou nejmenší a naopak největší problémy se splácením?
Dlouhodobě jsou půjčky nejlépe spláceny v Praze. V září 2022 tu mělo potíže s odesláním splátky jen cirka 5,8 % dlužníků. Podobně příznivá je situace i v kraji Zlínském, kde je ohrožený dluh evidován jen u 6,1 % dlužníků.
Pomyslné prvenství v problematickém splácení drží Ústecký kraj (s 10,4 % nesplácejících dlužníků), na druhé příčce je usazen kraj Karlovarský (10 % nesplácejících).
Porovnejme si situaci s průměrnými příjmy v krajích
Abychom si mohli vytvořit ucelený obrázek o situaci ve výše zmíněných krajích, přidejme ještě statistiku průměrných příjmů na obyvatele. ČSÚ ji má prozatím zveřejněnu za rok 2020. Nejvyšší průměrné příjmy najdeme tradičně v Praze (359 010 Kč), ale hned druhé nejvyšší v kraji Ústeckém (276 070 Kč). Když se vrátíte o odstavec výš, zjistíte, že právě tento kraj vede žebříček problematického splácení.
Nejnižší příjem je statistickým úřadem evidován v kraji Zlínském (221 158 Kč) - a i přes to jsou lidé z tohoto kraje na špičce v řádném splácení svých závazků.
Lenka Rutteová
Lenka se zaměřuje na projekty v oblasti podpory finanční gramotnosti, zejména v osobních financích. Tématy, kterým se věnuje, jsou zejména půjčky, spoření, banking, kolektivní investování, či pojištění, zkrátka vše, v čem by se měl běžný občan být schopen (po finanční stránce) zorientovat. Během doktorátu na EkF VŠB-TU Ostrava a po jeho získání působila jako odborný asistent na téže fakultě, po mateřských dovolených se již plně věnuje psaní textů převážně z oblasti financí. Potkáte ji v magazínech zaměřených na finanční gramotnost, například na Hyperfinance.cz.
Bezvafinance s.r.o.
Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.
Více informací na https://www.bezvafinance.cz/.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?